Nerovný boj v české skupině. Turečtí basketbalisté nedali šanci Japonsku

1. 9. 2019 12:44
Turečtí basketbalisté porazili v zahajovacím utkání "české" skupiny E na mistrovství světa Japonsko 86:67. Evropský celek ani jednou neprohrával, už v první čtvrtině si vypracoval dvouciferné vedení (28:12) a zbytek zápasu kontroloval.
Turci slaví výhru nad Japonskem na MS 2019.
Turci slaví výhru nad Japonskem na MS 2019. | Foto: Reuters

Japonci budou v úterý na šampionátu v Číně druhým soupeřem českého týmu, s Turky svěřenci Ronena Ginzburga boje ve skupině zakončí ve čtvrtek.

Nejplatnějším hráčem tureckých vicemistrů světa z roku 2010 byl zkušený Ersan Ilyasova. Univerzál, který v NBA prošel sedmi týmy a v současnosti působí v Milwaukee, nastřílel 19 bodů včetně pěti trojek a doskočil 9 míčů. Na 17 bodů se dostal rozehrávač a spoluhráč Jana Veselého z Fenerbahce Istanbul Melih Mahmutoglu.

Turecký tým měl výraznou převahu pod košem, doskakování ovládl v poměru 44:26. Na japonské straně Rui Hačimura a Nick Fazekas dali po 15 bodech.

"Turci byli celý zápas lepší, kontrolovali to od první do poslední minuty. Hráli velmi fyzicky náročný basketbal. My netrefovali za dva body a soupeř měl o 18 doskoků víc, i proto vyhrál," řekl argentinský trenér Japonska Julio Lamas.

"Turci jsou fakt dobří. Na každém postu mají skvělé hráče. Vlétli na nás, je to lekce. Snad navážeme na některé lepší pasáže a postupně si vybudujeme respekt," prohlásil rodák z USA Fazekas.

Vítězstvím vstoupili do turnaje i Australané, kteří přijeli do Číny jako přemožitelé týmu USA z přípravy. Proti dalším zástupcům severoamerického basketbalu Kanaďanům potvrdili formu a vyhráli 108:92. Ve vyrovnaném zápase nicméně ztratili až sedmnáctibodové vedení a soupeře zlomili až v poslední čtvrtině, do níž se šlo za stavu 77:76 pro Kanadu. Australané měli šest střelců s dvouciferným příspěvkem, rozehrávač Clevelandu a šampion NBA z roku 2016 Matthew Dellavedova byl lídrem s 24 body.

Brazilští basketbalisté se v duelu s dalším oceánským účastníkem MS Novým Zélandem nenechali zastrašit tradiční hakou soupeře a zvítězili 102:94. Vedl je s 22 body šestatřicetiletý rozehrávač Leandro Barbosa, mistr NBA z roku 2015 s Golden State.

Jordánsku proti Dominikánské republice nestačil ani excelentní výkon dalšího Veselého spoluhráče z Fenerbahce Ahmada ad-Dvairího. Turecký rodák zaznamenal z pozice pivota 34 bodů a 10 doskoků, Jordánci ale prohráli 76:80.