Triatlonista Ospalý triumfoval na SP v Madridu

ČTK
3. 6. 2007 16:00
Madrid - Český triatlonista Filip Ospalý vyhrál potřetí v kariéře závod Světového poháru.

V Madridu v neděli zvítězil o pět sekund před vedoucím mužem seriálu Javierem Gomézem a posunul se na průběžné druhé místo, přestože z dosavadních pěti závodů absolvoval jen dva. Třetí skončil další Španěl Ivan Raňa, který zaostal za Ospalým o 21 sekund.

Mezi ženami byla Lenka Zemanová sedmá. Vyhrála portugalská favoritka Vanessa Fernandesová, která suverénně vede Světový pohár.

Ospalý potvrdil výbornou formu v úvodu sezony a vylepšil druhé místo z Lisabonu, kde před měsícem podlehl jen Gomézovi. V neděli mu porážku oplatil a navíc na jeho domácí půdě. O svém vítězství rozhodl nástupem zhruba 200 metrů před cílem.

"V běhu jsem si od začátku hlídal Goméze. Vím jak závodí, tak jsem se ho chytil. Společně jsme utekli ostatním a na pátém kilometru doběhli Brita Hayese, který předtím ujel na kole," řekl Ospalý.

Španělský favorit se pokoušel o trháky, ale českého reprezentanta nesetřásl. "Pak mu dali trenéři najevo, aby toho nechal, takže v posledním kilometru nastalo taktizování. Nastoupil 300 metrů před cílem, ale dokázal jsem ještě zrychlit a náskok asi patnáct metrů už jsem udržel," uvedl Ospalý.

Jednatřicetiletý brněnský triatlonista navázal na své triumfy ve Světovém poháru z předloňského závodu v Hamburku a z roku 2002 z Lausanne. "V zimě a na jaře jsem pořádně zatrénoval, vyhýbala se mi i zranění, ale není to jen výsledek letošní přípravy. Zúročuji všechny zkušenosti, co jsem za ty roky nasbíral," prohlásil bývalý evropský šampion.

Šest let starý triumf z ME v Karlových Varech se pokusí napodobit na konci června v Kodani. "Formu mám teď, tak doufám, že nevyšumí. Uvidím, jak na tom budou za měsíc soupeři, za tu dobu může vyletět ještě někdo další," řekl Ospalý, kterého předtím čekají ještě dva závody.

Muži: 1. Ospalý (ČR) 1:55:47
, 2. Goméz -5, 3. Raňa (oba Šp.) -21, 4. Unger -24, 5. Petzold (oba Něm.) -27, 6. Don (Brit.) -38, ...19. Krňávek -1:55, 28. Čelůstka -2:52, 47. Bureš (všichni ČR) -5:52
Pořadí SP (po 5 z 16 závodů): 1. Goméz 138, 2. Ospalý 94, 3. Gemmel (N. Zél.) 91, ...63. Krňávek 2
Ženy: 1. Fernandesová (Portug.) 2:07:33, 2. Hewittová (N. Zél.) -53, 3. Dillonová (Brit.) -57, 4. Luxfordová (Austr.) -1:13, 5. Mayová (Luc.) -1:37, 6. Dittmerová (Něm.) -1:47, 7. Zemanová -1:49, ...25. Jiroušková (obě ČR) -5:16
Pořadí SP (po 5 z 16 závodů): 1. Fernandesová 189, 2. Hewittová 95, 3. Snowsillová (Austr.) 94, ...22. Zemanová 28, 31. Frintová 15, 54. Zelenková (obě ČR) 2, 57. Jiroušková 1.