Boj o pokračování národní euforie a příležitost k útokům. Tour míří na Tourmalet

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
20. 7. 2019 7:14
Julian Alaphilippe má šanci dorovnat výkon Thomase Voecklera. Pokud udrží trikot pro lídra Tour de France i po čtrnácté etapě s cílem na Tourmaletu, zajistí si maillot jaune už pro desátý den a posune celonárodní francouzské šílenství na další stupeň. Sice opakuje, že nemyslí na celkové pořadí, ale po šokujícím triumfu v časovce už jeho soupeři možná neberou tato slova vážně.
Devátá etapa ve žlutém čeká na Juliana Alaphilippa. Uhájí trikot i při výšlapu na Tourmalet?
Devátá etapa ve žlutém čeká na Juliana Alaphilippa. Uhájí trikot i při výšlapu na Tourmalet? | Foto: Reuters

Přestože si 27letý Francouz na páteční závod proti chronometru věřil, všeobecně se očekávalo, že specialista na tuto disciplínu Brit Geraint Thomas zajede lépe a půjde o to, kolik času z Alaphilippova náskoku ukrojí. Jestli domácí cyklista udrží celkové vedení.

Jenže jezdec stáje Deceuninck-Quick-Step postavil předpoklady na hlavu, etapu vyhrál a obhájce loňského vítězství porazil o 14 sekund. V Pau hnali Alaphilippa nadšení francouzští fanoušci a nejspíš i speciální energie žlutého dresu, který letos slaví sto let.

"Jel neuvěřitelně dobře, nečekal jsem to. Teď je to nejzajímavější jezdec na sledování, určitě je favorit," vysekl Thomas svému soupeři poklonu. Před začátkem posledního týdne vede Alaphilippe před Thomasem o minutu a 26 sekund. Třetí Steven Kruiswijk ztrácí dalších 46 sekund.

Až třetí týden je ale na závodech Grand Tours tím rozhodujícím. "Cíl je být ve žlutém co nejdéle, časovka byla velký bonus. Více než třešnička na dortu, úžasný bonus! Bude těžké na tento výkon navázat," vyprávěl Alaphilippe plný emocí po druhé etapové výhře na letošní Tour.

"Nemáme v týmu tolik vrchařů, ale jezdíme agresivně a chceme vítězit. Jsem opravdu nadšený z toho, jak to zatím vychází," pokračoval domácí hrdina. Příznivci cyklistiky ve Francii díky němu prožívají jednoznačně nejvíce vzrušující Tour za mnoho posledních let.

"To byl den! Vítězství v etapě, žlutý a bílý dres, tři jezdci v top10." Kasper Asgreen je nadšený z formy svého týmu Deceuninck-Quick-Step na Tour.

Na celkového vítěze "Staré dámy" čeká Francie 34 let a tak úspěšný jako Alaphilippe byl naposled Voeckler v letech 2004 a 2011. Pokaždé udržel žlutý dres na deset dní, před osmi lety jej ztratil až v Alpách tři etapy před koncem. Alaphilippe pojede dnes ve žlutém devátý den.

Zraky Francouzů se upínají na něj. Romain Bardet ztrácí už skoro šest minut, Thibaut Pinot nabral ztrátu v pondělní větrné etapě, ale s mankem tří minut a 22 sekund ještě rozhodně neskládá zbraně. V šesté etapě na Planině horských dívek Thomase ani Alaphilippa neutrhl. Co dnes?

"Už jsem měl dost rovinatých etap. Teď začíná pravá bitva, první část v Pyrenejích. Chci ukázat, že jsem tady a mám na to," burcoval závodník, který byl před startem Tour největší domácí nadějí na celkové pořadí.

Peloton vstoupí do "nové dimenze"

Šestá etapa zavedla peloton minulý čtvrtek při prověrce ve Vogézách na Planinu krásných dívek a poprvé se ukázalo, jak na tom hlavní favorité jsou. Tourmalet je prvním dvoutisícovým vrcholem letošního ročníku a přichází s ním další velká příležitost k útokům.

Na Alaphilippa a dvojici Ineosu Thomase s Eganem Bernalem, který po časovce klesl na páté místo, by mohli výrazněji zaútočit Nairo Quintana, Jakob Fuglsang nebo Kruiswijk. Také Enric Mas, Alaphilippův parťák a zároveň cyklista určený na celkové pořadí, má velmi nadějné vyhlídky. Pochopitelně se však nedá očekávat, že s útočením začne zrovna on.

Čtrnáctá etapa měří 117,5 kilometru a vedle cíle ve výšce 2115 metrů, který je hodnocen jako první mimořádná horská prémie letošní "Staré dámy", je v jejím itineráři ještě Col du Soulor, stoupání první kategorie. Cyklisté tam pojedou 12 kilometrů do kopce o sklonu 7,8 procenta.

Tourmalet v závěru etapy bude se sklonem 7,4 procenta ještě o více než sedm kilometrů delší. "Meta dvou tisíc metrů znamená pro cyklisty vstup do nové dimenze. Dosáhnou jí před koncem stoupání na Tourmalet, v té době to bude strhující," slibuje ředitel závodu Christian Prudhomme.

Slavný pyrenejský vrchol je v programu Tour často, ale povětšinou jako průjezdní místo. Finišovat se na Tourmaletu bude potřetí v dějinách. A protože je etapa spíše kratší a intenzivní, skutečně slibuje zajímavou podívanou nejen na posledních 19 kilometrech.

Duel Schlecka s Contadorem, Alaphilippe v puntících

Poprvé se přes Tourmalet jelo už v roce 1910 při osmém ročníku Tour. Pozdější vítěz závodu Octave Lapize organizátorům po těžkém výšlapu spílal, že jsou vrazi. Etapy zde končily v letech 1974 a 2010 s výhrami Jeana-Pierrea Danguillaumea a Andyho Schlecka.

Schleck před devíti lety stahoval ztrátu Alberta Contadora ve žlutém dresu a deset kilometrů před cílem zaútočil. Rozdílem třídy válcoval ostatní jezdce v husté mlze, ale Španěl se v závěsu udržel až na vrchol. Nechal Schleckovi na pásce vítězství a svůj náskok na čele uhájil.

Celkové vítězství si závodník přezdívaný El Pistolero pojistil v časovce, ovšem později mu byl primát odebrán kvůli dopingu. Tour v roce 2010 tedy oficiálně a dodatečně vyhrál tehdy 25letý Lucemburčan.

Vloni projížděl peloton přes Tourmalet v etapě číslo 19. Nejrychlejší byl Primož Roglič o 19 sekund před druhým Thomasem a třetím Bardetem. Cenu Jacquese Goddeta v horské prémii na Tourmaletu bral Alaphilippe. Před rokem nejlepší vrchař závodu, letos zatím muž ve žlutém.

Po roce je francouzský mušketýr ve zcela odlišné pozici. Nadále zkusí udržet žlutý dres přes skupinkou vlčáků, případně pomoct týmovému kolegovi Masovi. Čeká ho rozhodně dosud nejtěžší zkouška.

Čtrnáctou etapu Tour můžete sledovat od jejího začátku ve 13:45 prostřednictvím online přenosu Aktuálně.cz.

Poznámka: Stáj Deceuninck-Quick-Step vlastní Zdeněk Bakala, jenž je současně majitelem vydavatelství Economia, pod které spadá i web Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb. Stalo se tak po jednání s ministerstvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy