2. etapa: Týmová časovka Brusel, Royal Palace – Brusel, Atomium, 27,6 km
Hned druhý den letošní Tour se všech 22 týmů postaví na start profilově těžké a na současné poměry i dlouhé časovky osmičlenných sestav. Specifická a divácky velmi pohledná disciplína bude vyhovovat lídrům tradičně silných časovkářských týmů jako Ineos, Deceuninck-Quick Step, Sunweb (bohužel bez Dumoulina) nebo v současnosti možná nejsilnější sestavě Jumbo-Visma.
27,6 kilometru ve zvlněném profilu bude startovat přímo od královského paláce, dojezdu předchozí etapy, a finišovat před ikonickou stavbou administrativního centra Evropy - Atomiem. V historii se bude jednat už o 12. dojezd etapy do Bruselu a druhý pod základní konstrukci 165miliardkrát zvětšeného modelu atomu železa. Poprvé se tady v roce 1992 radoval v etapě z Roubaix Laurent Jalabert. Tentokrát se však francouzský den nečeká. Největší favorité celkové klasifikace z Francie Bardet a Pinot, totiž do týmu s velkou ambicí v této disciplině nepatří.
Otázka dne: Zvládne progresivní sestava Jumbo-Visma pozici favorita? Nizozemský tým před sezonou 2019 velmi chytře angažoval v týmu Katusha-Alpecin strádající časovkářskou hvězdu a čtyřnásobného mistra světa v individuálním chronometru Tonyho Martina. Hlavním cílem angažmá zkušeného Němce bylo právě zlepšení týmové časovky, ve které papírově kvalitní sestava nečekaně ztrácela. Lídr Jumbo-Visma pro celkové pořadí Steven Kruijswijk se navíc může opřít o novou časovkářskou i silničářskou hvězdu - trojnásobného mistra světa v cyklokrosu Wouta Van Aerta, který šokoval suverénním vítězstvím v časovce na Dauphiné a týden nato získal titul belgického mistra právě v časovce. Potvrzení zlepšení týmu v černo-žlutých dresech potvrdila už úvodní týmová časovka roku v závodě World Tour Okolo Emirátů, kde sestava Jumbo-Visma zvítězila.
Podobná etapa z historie: Cholet - Cholet na Tour de France 2018. Pro příklad toho, jak je týmová časovka důležitá, nemusíme chodit daleko. Vloni se týmy utkaly v sice delší, ale profilově podobné trati u francouzského Choletu. Ztráty některých týmů, potažmo jejich lídrů, nebyly malé. Vítězila specializovaná sestava BMC, dnes na tuto strukturu navazuje tým polského majitele CCC. Za BMC však ztráty počítali vrchaři jako Bardet (Ag2r 1:15 na vítěze), Martin (UAE, 1:39) nebo Roglič (tehdejší LottoNL-Jumbo, také 1:39). Je tedy evidentní, že i na trati do 30 kilometrů se mohou vytvořit minutové rozdíly.