Prověrka ve Vogézách, Tourmalet nebo alpské průsmyky. Projděte si taháky Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2019 12:33
Už v sobotu 6. července odstartuje v belgickém Bruselu 106. ročník legendární Tour de France. Na programu je 21 etap, které jako obvykle zavedou peloton do Alp i Pyrenejí, přičemž vítěze poznáme 28. července, kdy Tour v Paříži vyvrcholí. Podívejte se, které etapy se rozhodně vyplatí sledovat.
Foto: letour.fr

13. etapa: Pau – Pau, 27 km (individuální časovka)

Souboj o celkové pořadí bude pokračovat pod Pyrenejemi v časovce okolo Pau. Zároveň se jedná o jedinou individuální časovku na letošní Tour. 27 kilometrů v mírně zvlněném terénu rozdá karty do horského závěru celého závodu. V kontextu následujících horských etap se těch necelých 30 km zdá jako nic a celkově panuje názor, že letošní Tour je hlavně vrchařská, ale při současné vyrovnanosti světového pelotonu je právě časovka často rozhodující.

Historicky v Pau finišovaly dvě časovky. Tato má připomenout souboj s časem z roku 1981, po kterém se do žlutého oblékl pozdější vítěz Bernard Hinault. Jednalo se o třetí z jeho pěti triumfů na Staré dámě. Hinault je tak důstojným ambasadorem žlutého dresu, jehož stoleté výročí se letos slaví.

Otázka dne: Obleče se po této časovce do žlutého dresu budoucí vítěz Tour de France 2019? Mluvit o celkovém triumfu ještě před Tourmaletem a alpskými etapami je pošetilé. Časovka je však etapou pravdy. Těch 27 km, navíc už v poměrně pokročilé fázi dlouhého etapového závodu, jistě přinese spoustu dalších indicií o formě jednotlivých favoritů. Dobří časovkáři z řad adeptů na celkové vítězství by se dokonce mohli v časovce okolo Pau ucházet o etapové prvenství. Profil bude sedět lídrům jako Thomas, Porte, Keldermann, Kruijswijk anebo ve skvělé formě letos závodící Fuglsang.

Podobná etapa z historie: Bourg-Saint-Andéol - La Caverne du Pont-d'Arc, 13. etapa Tour de France 2016. Poslední Tour de France s jedinou klasickou  individuální časovkou - jela se ještě časovka do vrchu - se odehrála před třemi roky. Zvlněnou časovku v Centrálním masivu vyhrává Tom Dumoulin. Chris Froome získává na Naira Quintanu přes tři minuty, na Romaina Bardeta dokonce skoro čtyři. Všichni tři se pak scházejí na pódiu v Paříži. Druhý Bardet ztrácí ve finále 4:05, třetí Quintana 4:21.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy