Prověrka ve Vogézách, Tourmalet nebo alpské průsmyky. Projděte si taháky Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2019 12:33
Už v sobotu 6. července odstartuje v belgickém Bruselu 106. ročník legendární Tour de France. Na programu je 21 etap, které jako obvykle zavedou peloton do Alp i Pyrenejí, přičemž vítěze poznáme 28. července, kdy Tour v Paříži vyvrcholí. Podívejte se, které etapy se rozhodně vyplatí sledovat.
Foto: letour.fr

6. etapa: Mylhúzy – Planina krásných dívek, 160 km

První těžkou horskou etapu peloton 106. ročníku Tour zdolá už šestý závodní den. Na poslední dobou oblíbený kopec La Planche des Belles Filles se pojede počtvrté v krátké historii. Letos se však pořadatelé rozhodli posunout cíl o kilometr dál, takže závodníci musí zdolat i 24% maximum. V nové podobě má tedy "Planina krásných dívek" sedm kilometrů a 8,7 % v průměru. 6. etapa zdaleka nebude jen o dojezdu. Na trati z Mulhouse je naplánováno hned šest horských prémií, mezi nimiž nechybí vyhlášené kopce Vogéz jako Gran Ballon, Ballon d´Alsace nebo Col des Chevréres. Tato etapa bezpochyby poslouží jako první indikátor formy favoritů pro celkové pořadí.

Otázka dne: Kdo se stane lídrem týmu Ineos po dojezdu 6. etapy? Britský tým obhájce titulu Gerainta Thomase přišel o Chrise Frooma ještě před startem závodu. Froome se zotavuje po těžkém pádu v tréninku na časovku při Dauphiné, a tak se o svůj pátý triumf z Tour pokusit nemůže. Logicky tak nastupuje do pozice lídra Ineosu loňský vítěz Staré dámy Geraint Thomas. Jenže sezona 33letého Velšana zdaleka neprobíhá podle plánu, což jen potvrzuje po pádu nedokončený závod Okolo Švýcarska, plánované generálky na Tour. Do popředí se tak dostává kolumbijský supertalent Bernal, který kvůli zlomenině klíční kosti po tréninkovém pádu nenastoupil na Giro, kde měl Ineos vést k růžovému dresu. Bernal ale zmiňované Švýcarsko vyhrál. Tým zatím mluví o Thomasovi jako své jedničce. Etapa na La Planche by měla přinést odpověď na koho Ineos pojede ve své historicky nejúspěšnější Grand Tour.

Podobná etapa z historie: Mulhouse - La Planche des Belles Filles Tour de France 2014. Z dosavadních čtyř etap na La Planche byla nejpodobnější ta z roku 2014. Tehdejší 10. etapa přejížděla před cílovým stoupáním celkem šest hodnocených kopců a nájezd k La Planche vedl přes stejné stoupání jako letos - Col des Chevréres (3,5 km, 9,5% v průměru). Základ ke svému vítězství v celkovém pořadí tady před pěti lety položil Vincenzo Nibali, kterého po této etapě ze žlutého dresu už nikdo nevysvlékl. Dojezd na La Planche může mít stejnou hodnotu i letos.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy