Prověrka ve Vogézách, Tourmalet nebo alpské průsmyky. Projděte si taháky Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2019 12:33
Už v sobotu 6. července odstartuje v belgickém Bruselu 106. ročník legendární Tour de France. Na programu je 21 etap, které jako obvykle zavedou peloton do Alp i Pyrenejí, přičemž vítěze poznáme 28. července, kdy Tour v Paříži vyvrcholí. Podívejte se, které etapy se rozhodně vyplatí sledovat.
Foto: letour.fr

6. etapa: Mylhúzy – Planina krásných dívek, 160 km

První těžkou horskou etapu peloton 106. ročníku Tour zdolá už šestý závodní den. Na poslední dobou oblíbený kopec La Planche des Belles Filles se pojede počtvrté v krátké historii. Letos se však pořadatelé rozhodli posunout cíl o kilometr dál, takže závodníci musí zdolat i 24% maximum. V nové podobě má tedy "Planina krásných dívek" sedm kilometrů a 8,7 % v průměru. 6. etapa zdaleka nebude jen o dojezdu. Na trati z Mulhouse je naplánováno hned šest horských prémií, mezi nimiž nechybí vyhlášené kopce Vogéz jako Gran Ballon, Ballon d´Alsace nebo Col des Chevréres. Tato etapa bezpochyby poslouží jako první indikátor formy favoritů pro celkové pořadí.

Otázka dne: Kdo se stane lídrem týmu Ineos po dojezdu 6. etapy? Britský tým obhájce titulu Gerainta Thomase přišel o Chrise Frooma ještě před startem závodu. Froome se zotavuje po těžkém pádu v tréninku na časovku při Dauphiné, a tak se o svůj pátý triumf z Tour pokusit nemůže. Logicky tak nastupuje do pozice lídra Ineosu loňský vítěz Staré dámy Geraint Thomas. Jenže sezona 33letého Velšana zdaleka neprobíhá podle plánu, což jen potvrzuje po pádu nedokončený závod Okolo Švýcarska, plánované generálky na Tour. Do popředí se tak dostává kolumbijský supertalent Bernal, který kvůli zlomenině klíční kosti po tréninkovém pádu nenastoupil na Giro, kde měl Ineos vést k růžovému dresu. Bernal ale zmiňované Švýcarsko vyhrál. Tým zatím mluví o Thomasovi jako své jedničce. Etapa na La Planche by měla přinést odpověď na koho Ineos pojede ve své historicky nejúspěšnější Grand Tour.

Podobná etapa z historie: Mulhouse - La Planche des Belles Filles Tour de France 2014. Z dosavadních čtyř etap na La Planche byla nejpodobnější ta z roku 2014. Tehdejší 10. etapa přejížděla před cílovým stoupáním celkem šest hodnocených kopců a nájezd k La Planche vedl přes stejné stoupání jako letos - Col des Chevréres (3,5 km, 9,5% v průměru). Základ ke svému vítězství v celkovém pořadí tady před pěti lety položil Vincenzo Nibali, kterého po této etapě ze žlutého dresu už nikdo nevysvlékl. Dojezd na La Planche může mít stejnou hodnotu i letos.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy