Prověrka ve Vogézách, Tourmalet nebo alpské průsmyky. Projděte si taháky Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2019 12:33
Už v sobotu 6. července odstartuje v belgickém Bruselu 106. ročník legendární Tour de France. Na programu je 21 etap, které jako obvykle zavedou peloton do Alp i Pyrenejí, přičemž vítěze poznáme 28. července, kdy Tour v Paříži vyvrcholí. Podívejte se, které etapy se rozhodně vyplatí sledovat.
Foto: letour.fr

8. etapa: Mâcon – Saint-Éttiene, 200 km

Na první pohled méně významná etapa v kraji Beaujolais pravděpodobně nenabídne souboj o celkové pořadí. Reprezentuje kategorii "středně horských" etap, které jsme si na Tour de France trochu odvykli sledovat. Letošek je však výjimkou. Paradoxně tento ročník Tour nabídne víc středně horských nebo klasikářských etap než italské Giro, které se neslo ve velmi tradičním spurtérsko-horském duchu Grand Tours let minulých. Etapu do Saint-Éttiene si tak jistě vyhlédla řada závodníků pro možnost vítězství z úniku. Profil se sedmi horskými prémiemi a celkovým převýšením 3800 m však může přinést naprosto cokoliv a očekávané rychlé tempo etapy se jistě se výrazně projeví na kondici všech závodníků.

Otázka dne: Vyhraje ve svém domácím prostředí Julian Alaphillipe? Rodák ze Saint-Amand-Montrond má Centrální masiv perfektně přečtený. Tato etapa je pro něj ze všech pohledů naprosto ideální. Letošní světová jednička podle žebříčku UCI prožívá životní sezonu. Kopce mu nedělají problém, má rychlou koncovku a mluvíme o jednom z technicky nejzdatnějších závodníků vůbec. Málokdy mají podobné etapy tak velikého favorita. Vloni v Mende byl však i Alaphillipe poražen.

Podobná etapa z historie: Saint-Paul-Trois-Châteaux - Mende 14. etapa Tour de France 2018. Etapy skrz Massif Central se stávají stále oblíbenější. Cyklisticky méně prozkoumaná krajina nabízí ideální prostředí pro aktivní závodění ve středně těžkých kopcích. Vloni se přes toto pohoří středu Francie prohnali závodníci v etapě 14. do Mende. Z úniku rozhoduje o svém prvním vítězství na Tour Bask Omar Fraile z týmu Astana, který v dojezdu poráží domácího miláčka Alaphillipa. V 28členném úniku se však ukazuje i Peter Sagan a další závodníci různého zaměření. Favorité pro celkové pořadí dojíždí do cíle s 18 minutami ztráty, žlutý dres už drží Geraint Thomas. Podobný průběh můžeme čekat i letos.

 

Právě se děje

Další zprávy