Tenisová tragédie: Berdych se zranil, dál jdou Rusové

13. 4. 2008 16:45
Berdych musel skrečovat, Rusko - Česko 3:2
Tomáš Berdych si poranil kotník
Tomáš Berdych si poranil kotník | Foto: Reuters

Moskva - Obrovská sportovní tragédie potkala tenistu Tomáše Berdycha a celý český daviscupový tým v Moskvě. Rodák z Valašského Meziříčí se zranil v páté sadě proti Nikolaji Davyděnkovi a musel zápas skrečovat.

Dvaadvacetiletý tenista si poranil kotník při doběhu míčku za stavu 2:2 na sety a 2:1 pro něho.

Rusové tak získali rozhodující třetí bod a postupují do semifinále nejprestižnější tenisové soutěže. Lukáš Dlouhý v posledním zápase zmírnil porážku Česka na konečných 2:3.

Berdych byl ihned po inkriminovaném okamžiku ošetřen, ale z výrazu v jeho obličeji se dalo vyčíst, že se do zápasu už jen těžko vrátí.

"Tomáš si přivodil distorzi kotníku. Pokračovat v žádném případě nemohl. Předpokládám, že si tak měsíc nezahraje," sdělil České televizi týmový fyzioterapeut Pavel Kolář.

Smutná sedmá porážka

České mužstvo i nešťastného Tomáše Berdycha může zranění mrzet dvojnásob, protože v zápase předváděl špičkový výkon a celé utkání nabízelo neskutečné drama plné zvratů.

Aktuálně devátý hráč světa mohl navíc Davyděnka po šesti porážkách konečně poprvé v kariéře porazit.

Ruský tenista vystřídal na pozici týmové jedničky Igora Andrejeva a hned od začátku utkání navázal na skvělé představení ze sobotní čtyřhry. Strojově přesnou agresivní hrou od základní čáry si vynutil převahu.

Český reprezentant na jeho nepříjemnou hru jen těžko hledal protizbraň. Rus zaslouženě získal náskok jednoho brejku na 5:3. Záhy si vybojoval tři setboly a poměrně suverénně za čtyřicet minut vyhrál první sadu 6:3.

Podobný obraz hry nabídl i začátek druhé sady, jenže za stavu 2:1 svěřenec Jaroslava Navrátila využil menšího zaváhání soupeře, jenž mu příliš dlouhým úderem nabídl první brejk v zápase.

A rodák z Valašského Meziříčí šanci využil a poprvé sebral světové čtyřce podání.

Tomáš Berdych při zápase proti Nikolaji Davyděnkovi
Tomáš Berdych při zápase proti Nikolaji Davyděnkovi | Foto: Reuters

Zisk brejku posílil sebevědomí českého reprezentanta. V závěru setu při Davyděnkově servisu famózně vrátil soupeřovu smeč a měl další brejkbol.

K jeho proměnění mu znovu pomohla Davyděnkova chyba a česká jednička získala druhý set 6:2.

Berdych vydřel tie-break

Ve třetím dějství se strhla obrovská bitva o čtvrtou hru. Při podání ruského favorita měl přítel Lucie Šafářové opět šanci na brejk, ale nekonečný game nakonec získal rodák z Ukrajiny.

Berdych následně odpodával čistou hru a znovu atakoval servis soupeře. Měl čtyři brejkboly, jenže Davyděnko skvělým úderem nakonec srovnal na 3:3.

Set dospěl do tiebreaku, který začal poměrně kuriozně, když první čtyři body vždy získal hráč na příjmu. Pak ale Berdych nachytal parádním prohozem Davyděnka na síti a následně ho přehrál i od základní čáry a brzy dosáhl na čtyři setboly.

Nakonec proměnil až ten poslední po razantním prvním podání a dostal se do vedení 2:1 na sady.

Davyděnko se vrátil do hry

Český reprezentant měl v těchto chvílích hodně navrch. Ruský hráč však za stavu 3:4 ve čtvrté části riskantní hrou prolomil Berdychovi servis a znovu začal diktovat tempo.

Nikolaj Davyděnko
Nikolaj Davyděnko | Foto: Reuters

Rozhodnout tak musela pátá sada, v jejímž úvodu oba hráči ztratili servis. Ruský kapitán Šamil Tarpiščev nadále zachovával stoický klid a v hale panovala elektrizující atmosféra.

Tu ve zlomku vteřiny vystřídalo hrobové ticho po zranění českého reprezentanta. Ten podobně jako v prvním kole Srb Novak Djokovič musel nedělní daviscupové utkání Moskvě skrečovat.

Ke zranění kotníku českého hráče mohla částečně přispět i hodně vlhká antuka haly v Lužnikách, na níž hráči dorazili po sérii betonových turnajů v USA.

V posledním zápase, který už nemohl na postupu Ruska nic změnit, porazil náhradník za Radka Štěpánka Lukáš Dlouhý ruskou dvojku Marata Safina 6:2, 6:3.