Tajfun mu vzal rodinu, ale Day za ni vybojoval golfový titul

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 11. 2013 7:30
Necelé dva týdny poté, co se australský golfista Jason Day dozvěděl o úmrtí osmi příbuzných při tajfunu na Filipínách, vyhrál Světový pohár v Melbourne.
Jason Day na turnaji v Melbourne
Jason Day na turnaji v Melbourne | Foto: Reuters

Melbourne - Poslední týdny pro něho byly těžké. Australský golfista Jason Day přišel při ničivém tajfunu na Filipínách o osm příbuzných včetně babičky, ale místo truchlení vyhrál pro své blízké Světový pohár v Melbourne.

Pro šestadvacetiletého hráče to byl první titul po téměř třech letech. Svou zemi reprezentoval spolu s Adamem Scottem, se kterým vyhráli také doprovodnou soutěž dvojic.

Kdyby se před čtrnácti dny, kdy se dozvěděl, že část jeho rodiny nepřežila řádění tajfunu na Filipínách, z turnaje odhlásil, nikdo by se mu nemohl divit. Živel mu vzal babičku, strýce a šest bratranců a sestřenic. Ale on se s tím vyrovnal jinak.

"Byla by to ta nejjednodušší věc na světě, prostě odejít a odhlásit se, abych byl s matkou a utěšoval ji. Ale já tu chtěl hrát s Adamem a vyhrát Světový pohár, takže je úžasné, že se nám to podařilo," uvedl po turnaji Day.

Poražený Björn: Takové příběhy chcete vidět

Když zahrál vítězný úder, okamžitě se běžel obejmout s matkou, která pochází z Filipín a právě její matka byla jednou z obětí přírodní katastrofy.

"Bylo skvělé, že tu mohla být se mnou celý víkend, dokonce jsem tu měl sestry a synovce. Bylo to něco mimořádného," dodal Australan.

V kategorii jednotlivců vyhrál o dvě rány před Dánem Thomasem Björnem, který měl z vítězství Australana rovněž radost.

"Popravdě, jsem rozladěný z toho, jak jsem dnes hrál, ale nemůžu být šťastnější, když vím, že vyhrál Jason. Prošel si těžkým obdobím a turnaj pro něho byla velká věc. A on šel a vyhrál ho, to prostě chcete vidět," přiznal Björn.

Za výhru dostal Day šek na 1,2 milionu amerických dolarů a dalších 600 tisíc získal za společný úspěch se Scottem.

Světový pohár golfistů v Melbourne (dotace 8 milionů dolarů, par 71):

Jednotlivci: 1. Day (Austr.) 274 (68+70+66+70), 2. Björn (Dán.) 276 (66+68+71+71), 3. Scott (Austr.) 277 (75+68+68+66), 4. Kuchar (USA) 279 (71+68+68+71), 5. Išikawa (Jap.) 281 (71+71+70+69) a Aphibarnrat (Thaj.) 281 (71+70+70+70).

Dvojice: 1. Austrálie (Scott, Day) 551 (143+138+134+136), 2. USA (Streelman, Kuchar) 561 (137+137+142+145), 3. Dánsko (Björn, Olesen) 563 (137+140+147+139) a Japonsko (Tanihara, Išikawa) 563 (143+138+141+141).