Jay-Z a Beyoncé při Super Bowlu seděli při hymně, Trump gratuloval špatnému státu

rav rav
3. 2. 2020 11:04
Letošní finále Super Bowlu mezi týmy Kansas City a San Francisca se neobešlo bez politických projevů. Zpěváci Beyoncé a Jay-Z zůstali sedět při americké hymně. Prezident USA Donald Trump na Twitteru gratuloval k triumfu špatnému Kansas City, pak své vyjádření raději smazal a nahradil správnou verzí.
Fanoušek prodává tričko podporující Donalda Trumpa po finále Super Bowlu LIV (2020)
Fanoušek prodává tričko podporující Donalda Trumpa po finále Super Bowlu LIV (2020) | Foto: Reuters

Raper a producent Jay-Z se loni s ligou NFL dohodl na produkování poločasových show a programu sociální spravedlnosti. V neděli ale při vrcholné události soutěže udělal kontroverzní gesto.

Zatímco Demi Lovatová spustila první verše americké hymny "The Star-Spangled Banner" a celé hlediště stadionu v Miami povstalo, Jay-Z, zpěvačka Beyoncé a jejich dcera Blue Ivy zůstali ve své lóži ostentativně sedět.

To na sociálních sítích spustilo okamžitou negativní reakci. "Nevděčníci! To všechno potom, co je americký kapitalismus obohatil víc, než o čem mohli sami snít! Proč přesně protestují?" uvedl například uživatel Twitteru BonaRiverRat.

Populární raper se bránil tím, že pokračuje ve šlépějích hráče amerického fotbalu Colina Kaepernicka. Bývalý quarterback 49ers na protest proti rasové nerovnosti v USA během americké hymny na začátku ligových zápasů vždy poklekl. Toto gesto se brzy stalo politickým symbolem, prezident Donald Trump se dokonce dožadoval toho, aby za něj byli hráči potrestáni.

Sám Trump se po letošním Super Bowlu nedostal do hledáčku ani tak kvůli politice, jako za (další) ostudnou chybu. Na svém oficiálním Twitteru totiž krátce po skončení finále NFL uvedl: "Gratuluji Kansas City Chiefs k skvělé hře a fantastickému obratu pod obrovským tlakem. Reprezentovali jste skvělý stát Kansas a vlastně celé USA. Naše země je NA VÁS HRDÁ!"

Jenže ouha, ono není Kansas City jako Kansas City. To, které velebil americký prezident, totiž neleží ve státě Kansas, nýbrž přes řeku Missouri ve stejnojmenném státě.

Chybu si Trump rychle uvědomil, tweet smazal a nahradil ho správným zeměpisným umístěním vítěze Super Bowlu, "Reprezentovali jste skvělý stát Missouri," stojí v něm.

To ale už nezměnilo nic na tom, že se prezident stal terčem kritiky i vtipů. Ozvala se mimo jiné i bývalá senátorka za stát Missouri, demokratka Claire McCaskillová. "Je to Missouri, ty idiote!" opřela se politička drsně do hlavy státu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Bývalý mluvčí Filosofické fakulty UK Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu. Oznámil to ve středu na svém Twitteru. Fakultu musel Kukal opustit ke konci března kvůli příspěvkům na sociálních sítích a vyjádřením vůči některým členkám akademické obce. Na fakultě skončil po dohodě ke konci března.

"Vy, kdo máte zájem i nadále sledovat moje tweetování za veřejnou instituci, přidejte si @narodniknihovna," uvedl Kukal, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy