Jay-Z a Beyoncé při Super Bowlu seděli při hymně, Trump gratuloval špatnému státu

rav rav
3. 2. 2020 11:04
Letošní finále Super Bowlu mezi týmy Kansas City a San Francisca se neobešlo bez politických projevů. Zpěváci Beyoncé a Jay-Z zůstali sedět při americké hymně. Prezident USA Donald Trump na Twitteru gratuloval k triumfu špatnému Kansas City, pak své vyjádření raději smazal a nahradil správnou verzí.
Fanoušek prodává tričko podporující Donalda Trumpa po finále Super Bowlu LIV (2020)
Fanoušek prodává tričko podporující Donalda Trumpa po finále Super Bowlu LIV (2020) | Foto: Reuters

Raper a producent Jay-Z se loni s ligou NFL dohodl na produkování poločasových show a programu sociální spravedlnosti. V neděli ale při vrcholné události soutěže udělal kontroverzní gesto.

Zatímco Demi Lovatová spustila první verše americké hymny "The Star-Spangled Banner" a celé hlediště stadionu v Miami povstalo, Jay-Z, zpěvačka Beyoncé a jejich dcera Blue Ivy zůstali ve své lóži ostentativně sedět.

To na sociálních sítích spustilo okamžitou negativní reakci. "Nevděčníci! To všechno potom, co je americký kapitalismus obohatil víc, než o čem mohli sami snít! Proč přesně protestují?" uvedl například uživatel Twitteru BonaRiverRat.

Populární raper se bránil tím, že pokračuje ve šlépějích hráče amerického fotbalu Colina Kaepernicka. Bývalý quarterback 49ers na protest proti rasové nerovnosti v USA během americké hymny na začátku ligových zápasů vždy poklekl. Toto gesto se brzy stalo politickým symbolem, prezident Donald Trump se dokonce dožadoval toho, aby za něj byli hráči potrestáni.

Sám Trump se po letošním Super Bowlu nedostal do hledáčku ani tak kvůli politice, jako za (další) ostudnou chybu. Na svém oficiálním Twitteru totiž krátce po skončení finále NFL uvedl: "Gratuluji Kansas City Chiefs k skvělé hře a fantastickému obratu pod obrovským tlakem. Reprezentovali jste skvělý stát Kansas a vlastně celé USA. Naše země je NA VÁS HRDÁ!"

Jenže ouha, ono není Kansas City jako Kansas City. To, které velebil americký prezident, totiž neleží ve státě Kansas, nýbrž přes řeku Missouri ve stejnojmenném státě.

Chybu si Trump rychle uvědomil, tweet smazal a nahradil ho správným zeměpisným umístěním vítěze Super Bowlu, "Reprezentovali jste skvělý stát Missouri," stojí v něm.

To ale už nezměnilo nic na tom, že se prezident stal terčem kritiky i vtipů. Ozvala se mimo jiné i bývalá senátorka za stát Missouri, demokratka Claire McCaskillová. "Je to Missouri, ty idiote!" opřela se politička drsně do hlavy státu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy