Štybar má zlato! Porazil Belgičany i přes defekt kola

31. 1. 2010 15:25
Další Čech Martin Bína dojel čtvrtý
Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar | Foto: Reuters

Tábor - Výkon hodný skutečného šampiona předvedl v nedělním cyklokrosovém závodě o mistra světa 2010 český cyklista Zdeněk Štybar.

Největšího favorita závodu a celkového vítěze Světového poháru v Táboře nezastavila nabitá konkurence, ani defekt, který jej potkal hned v úvodním kole.

Za Štybarem dojel do cíle s více než dvacetisekundovou ztrátou Belgičan Klaas Vantornout, následovaný cyklokrosovou legendou Svenem Nijsem a dalším Čechem Martinem Bínou.

"Věřil jsem si, ale nečekal jsem, že vyhraji s takovým náskokem," řekl po svém triumfu český reprezentant.

Závod se přitom pro čtyřiadvacetiletého Štybara nevyvíjel vůbec dobře, v prvním kole totiž prorazil přední kolo a než si stihl bicykl v depu vyměnit, propadl se z vedoucí pozice až na dvanáctou příčku.

Jenže Štybar nenechal nikoho na pochybách, že Světový pohár letos nevyhrál náhodou. Již ve třetím z devíti kol závodu se objevil znovu na špici a postupně začal navyšovat svůj náskok.

Za ním se utvořila skupinka pronásledovatelů ve složení Nijs,Vantornout a Bína, přičemž jako nejsilnější pronásledovatel z nich se dlouho jevil prvně jmenovaný.

Štybar se však místo starání o dění za sebou věnoval budování náskoku, který po sedmém kole činil dokonce třicet vteřin. S vědomím bezpečného odstupu si pak v posledních dvou kolech jistě dojel pro zlatou medaili.

Brzy se rozhodl i boj o stříbro, které pro sebe po výborném výkonu získal Vantornout.

Ale až do spurtu nebylo vůbec jasné, kdo si odnese bronz. Ten nakonec získal legendární Nys, jemuž do cílové rovinky zbylo více sil a přetlačil Martina Bínu, na něhož tak zůstalo nepopulární čtvrté místo.

Do první desítky se vešli ještě další Češi - Zlámalík a Šimůnek junior, naopak jeden ze spolufavoritů a druhý muž letošního Světového poháru Niels Albert skončil až hluboko v poli poražených.

Výsledky:
1. Štybar (ČR) 1:08:58, 2. Vantornout -21, 3. Nijs (oba Belg.) -38, 4. Bína (ČR) -40, 5. Mourey (Fr.) -56, 6. Zlámalík (ČR) -1:02, 7. Heule (Švýc.) -1:07, 8. Šimůnek (ČR) -1:18, 9. De Knegt (Niz.) -1:49, 10. Wellens (Belg.) -2:13, ...29. Ausbuher -3:52, 33. Bambula -4:21, 38. Dlask (všichni ČR) -4:57.