Londýn / Praha - Řada dopingových skandálů, která letos otřásla cyklistickou Tour de France, oživila otázku, zda by se užívání nepovolených prostředků sportovci nemělo stát trestným činem.
Tuto variantu vrátil do hry vůbec nejvyšší sportovní orgán - Mezinárodní olympijský výbor. Šéf lékařské komise MOV Arne Ljungqvist vyzval britskou vládu, která bude hostit letní olympijské hry v Londýně v roce 2012, aby doping kriminalizovala.
Podle něj by měla přísnější opatření zajistit, že hry budou čistě sportovním zápolením.
"Doping je naprosto nepřijatelný, je to společenský zločin," uvedl Ljungqvist v londýnských Timesech. "Příští hostitel olympijských her by měl v tomto směru dát dobrý příklad."
Francii a Itálii by mělo následovat i Česko
Pokud by v Británii byl doping označen za zločin, nešlo by o první případ na evropském kontinentu. Ke stejnému kroku už se dříve odhodlaly Francie, Itálie a Španělsko. Proto pro jednoho z dopujících hříšníků přijela přímo na Tour policie a zatkla ho.
Čtěte více o černém ročníku Tour de France:
- Firmy načaly pohřeb Tour de France. Vede je MAN
- Tour v troskách, kvůli dopingu stažen i lídr závodu
- Škoda: Zatím Tour de France neopustíme
Zákon přísněji postihující doping by měl vzniknout i v Česku. Návrh, na němž pracují ministerstvo školství a Antidopingový výbor, zavádí pro lidi přechovávající či prodávající dopingové látky trest až dva roky odnětí svobody. Ministryně školství Dana Kuchtová přítom věří, že s prosazením zákona nebude problém.
Britská vláda se k nápadu zavést do právního řádu nový trestný čin staví odmítavě.
Co s lidmi kolem sportovců?
Ministr pro sport Gerry Sutcliffe tvrdí, že pro boj s dopingem už činí dost. Odbor ministerstva zašel ještě dál, když kriminalizaci dopingu označil za nepřiměřenou odpověď s tím, že britská vláda plně podporuje kodex Světově protidopingové agentury.
"Domníváme se, že její kodex, na jehož základě může být sportovcům zakázána činnost na dva roky i více, je dostačující," uvedlo ministerstvo.
Kritici kriminalizace dopingu navíc tvrdí, že zákon by musel komplikovaně řešit odpovědnost lidí, kteří se pohybují kolem sportovců a zakázané látky jim mohou podstrčit.
"Zákon by musel prakticky tyto lidi odstrašit," uvedl podle agentury AP šéf britské olympijské asociace Colin Moynihan.