8. 2. 2008 20:23
Berdych - Vliegen 6:3, 6:1, 6:4
Radek Štěpánek v utkání s Belgičanem Stevem Darcisem.
Radek Štěpánek v utkání s Belgičanem Stevem Darcisem. | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Čeští tenisté mají na dosah postup do druhého kola Davis Cupu, kam se nedostali již šest let! Po jasném vítězství Tomáše Berdycha zvýšil v pátek na 2:0 Radek Štěpánek po nádherné bitvě se Stevem Darcisem.

Česká dvojka porazila náhradníka za zraněnou belgickou jedničku Oliviera Rochuse po setech 6:4, 7:6 (4), 7:6(5).

Štěpánkův zápas byl naprostým opakem jednostranného duelu Berdycha proti Vliegenovi. Karvinský rodák dostal zaplněnou ostravskou halu do varu hned, jak vstoupil na kurt.

Před utkáním sliboval fanouškům překvapení, a tak se také stalo. Ke svému extravagantnímu úboru a´la česká vlajka oblékl tentokrát ve stejném designu vyvedený boxerský plášť. V něm vyklusal za doprovodu titulního songu z filmu Rocky na hrací plochu.

Štěpánek od začátku praktikoval svůj útočný styl s častými náběhy na síť, v němž byl dnes mimořádně efektivní.

Darcis kontroval elegantními a razantními údery od základní čáry. Od prvního gamu bylo jasné, že k vidění bude dramatická bitva. Bojovalo se v dlouhých výměnách o každý bod.

Devětadvacetiletý český tenista se od úvodní hry snažil atakovat Darcisův servis a jedenaosmdesátý hráč světa v první sadě poprvé kapituloval za stavu 3:3.

Přitom vedl při svém servisu 40:0, jenže Štěpánek srovnal na shodu a při následném brejkbolu poslal Belgičan míček do sítě. Tím odstartoval první vlnu euforie v hale podpořenou Štěpánkovými vítěznými grimasami.

Český tenista si držel nad svým soupeřem mírnou převahu a náskok jednoho brejku dotáhl až do vítězného konce, 6:4.

Zkrácené hry vybojoval Štěpánek

Přetahovaná ale pokračovala i ve druhé sadě a tentokrát si oba tenisté podrželi servis a zápas se nakonec lámal v tiebreaku druhého setu. V něm se vedení přelévalo vedení na obě strany, ale tenisté se drželi na rozdíl jediného bodu. Až do stavu 5:4 pro českého reprezentanta.

Daviscupově nezkušený Darcis po Štěpánkově smeči poslal čopovaný bekhend do sítě a rázem měla česká dvojka dva setboly. A domácí tenista hned první proměnil po úspěšném náběhu na síť.

Kristof Vliegen a Tomáš Berdych si podávají ruce. Berdych porazil Vliegena v prvním zápase v Ostravě po hodině a 48 minutách. | Foto: Ondřej Besperát

Jenže rodáka z Liege neúspěch ve zkrácené hře nezlomil. Belgičan výjimečně přelstil Štěpánka na síti a zpečetil tak zisk svého prvního brejku v zápase. Jenž pak svoji výhodu nepotvrdil a prohrál podání čistou hrou.

Rozhodnutí přinesl opět tie-break, v němž dnes psychicky silnější Štěpánek podruhé zúročil větší reprezentační zkušenosti. I v kritických chvílích si troufl na náběh na síť po druhém podání.

Po něm bodoval a následně po asi nejkrásnější výměně celého zápasu brejknul ve zkrácené hře soupeře na 6:5 a mečbol proměnil, jak jinak, vítězným volejem.

Po dvou hodinách a pětačtyřiceti minutách padl Štěpánek na zem a začal slavit vítězství.

O postupu do druhého kola může rozhodnout už zítřejší čtyřhra.

Berdych dominoval jako už dlouho ne

Tak to byla jízda! Český tenista Tomáš Berdych doslova zničil v úvodním zápase prvního kola Davis Cupu Belgičana Kristofa Vliegena a po výhře 6:3, 6:1, 6:4 poslal v ostravské ČEZ Areně Česko do vedení 1:0.

Stará pravda říká, že žebříčkové rozdíly se v Davisově poháru mažou, jenže duel světové desítky Tomáše Berdycha s o dvaašedesát příček hůře postaveným Vliegenem byl od prvních míčků naprosto jednoznačnou záležitostí v režii rodáka z Valašského Meziříčí.

Vliegen si podle předzápasových informací přivezl po vítězství na turnaji ve Wroclawi do Ostravy dobrou formu, za českou jedničkou ale zaostala v pátek belgická dvojka ve všech směrech.

Bývalý spolužák Kim Clijstersové začal trochu příznačně dvojchybou a už za stavu 2:2 musel odvracet první brejkboly. Dostal se sice na shodu, ale třetí šanci už Berdych využil.

Svěřenec Jaroslava Navrátila od té doby vzal utkání pevně do svých rukou a Vliegen se nestačil divit, jak rychle přibývá skóre na straně českého reprezentanta.

Vliegena nepodržel ani servis

Fanoušci Tomáše Berdycha a českého týmu.
Fanoušci Tomáše Berdycha a českého týmu. | Foto: Ondřej Besperát

První set gradoval z Berdychova pohledu za stavu 5:3, když skvělými míči od základní čáry získal při podání Belgičana vedení 40:0 a tři setboly. Druhý z nich k radosti vydatně povzbuzující vítkovické areny po půl hodině hry proměnil.

Tam, kde skončil první sadu, začal Tomáš Berdych i druhou. Na jeho agresivní hru od základní čáry neměl Vliegen protizbraň, navíc kupil nevynucené chyby a ztrácel jeden servis za druhým.

Dvaasedmdesátému hráči světa nevycházela ani taktika s náběhy na síť po servisu a brzy od ní opustil.

V průběhu druhé sady takřka ani nebylo poznat, že v gamu podává, protože i při servisu byl takřka pod permanentní tlakem, což je v mužském tenise u hráčů z první stovky málo vídaný jev. Podání přitom mělo být pro 193 centimetrů vysokého rodáka z Maaseiku největší zbraní.

Belgičan poprvé vyhrál svůj servis až v závěru druhého dějství a odvrátil potupu v podobě "kanára".  Nehrálo se ani hodinu a Berdych už vedl 2:0.

Ve třetím setu sice Vliegen zlepšil a kladl o něco větší odpor, jenže Berdych získal za pečlivého dozoru přítelkyně Lucie Šafářové záhy náskok jednoho brejku a ten si v poklidu hlídal až do konce.

Nejvyrovnanější game přinesla paradoxně až závěrečná hra jinak jednoznačného utkání. Po hodině a osmačtyřiceti minutách konečně Tomáš Berdych proměnil mečbol a vyhrál 6:3, 6:1, 6:4.

Vliegen byl hrdinou belgického týmu v loňské bitvě s Austrálií, ale v pátek na ostravském taraflexu spásu pro své mužstvo nepřinesl.