Sportovec roku? Zřejmě Neumannová

ČTK
14. 1. 2007 0:00
Praha - V posledním roce kariéry má běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová šanci stát se poprvé nejlepší sportovkyní roku. Uvnitř: ANKETA

Písecká rodačka je favoritkou ankety Klubu sportovních novinářů, jejíž slavnostní vyhlášení proběhne v neděli od 20:00 v Top hotelu Praha a v přímém přenosu televize Nova.

Neumannová byla v anketě dvakrát druhá (1998 a 2005) a jednou třetí (2002) a má šanci stát se po dvaadvaceti letech první ženou, která hlasování vyhrála. To se podařilo naposledy v roce 1984 další běžkyni na lyžích Květě Jeriové.

Největšími soupeři Neumannové budou v hlasování zřejmě obhájce loňského vítězství Jaromír Jágr či stříbrný olympijský medailista Lukáš Bauer.

V desítce, kterou vybrali sportovní žurnalisté v prvním kole hlasování, jsou v abecedním pořadí ještě fotbalista Petr Čech, skokan na lyžích Jakub Janda, výškař Tomáš Janků, fotbalista Tomáš Rosický, rychlobruslařka Martina Sáblíková, desetibojař Roman Šebrle a oštěpařka Barbora Špotáková.

Mezi kolektivy se rozhodne o vítězi mezi hokejisty České republiky, fotbalisty České republiky a basketbalistkami Gambrinusu Brno, vítězkami Evropské ligy. V rámci slavnostního večera bude vyhlášena také Sportovní legenda, která převezeme Cenu Emila Zátopka.

Třiatřicetiletá Neumannová si loni připsala dvě vítězství v závodech Světového poháru, vybojovala dvě olympijské medaile z Turína včetně zlata na 30 km volnou technikou a stihla rovněž převzít státní vyznamenání z ruskou prezidenta Václava Klause.

Letošního vyhlášení by se osobně měli zúčastnit kromě Neumannové také fotbalista Čech, který přiletí z Londýna, atleti Janků a Špotáková, z mistrovství Evropy by se do Prahy měla letecky přepravit také Sáblíková. V jednání je ještě účast Rosického.

Chybět naopak budou tradičně Jágr vinou probíhající NHL, Janda, který trénuje v Oberstdorfu, a Bauer, jenž je krátce po nemoci a odjel dohánět tréninkové manko na ledovec v Tauplitzu. Nepřijede ani Šebrle, jenž je na soustředění v Jihoafrické republice.

Sportovec roku dostane stejně jako loni 250 tisíc korun, druhý 200 tisíc a třetí 150 tisíc, vítězný kolektiv obdrží 100 tisíc korun. Slavnostním večerem bude provázet Jan Kovařík, vystoupit by měli kromě jiných Lucie Bílá, Petr Bende, Leona Machálková, Lucie Vondráčková, Kornův čtyřtet či skupina Chinaski.

 

Právě se děje

Další zprávy