roj, jar
24. 11. 2009 0:49
Söderling-Nadal 6:4,6:4, Djokovič-Davyděnko 3:6,6:4,7:5
Robin Söderling se raduje z překvapivého vítězství nad Rafaelem Nadalem.
Robin Söderling se raduje z překvapivého vítězství nad Rafaelem Nadalem. | Foto: Reuters

Praha - Španělský tenista Rafael Nadal začal Turnaj mistrů v Londýně porážkou ve skupině B od Švéda Robina Söderlinga 4:6, 4:6.

Světová dvojka si tak zopakovala porážku s devátým tenistou světa z grandslamového Roland Garros.

Nadalovy šance na znovuzískání titulu světové jedničky tak dostaly pořádnou ránu hned na úvod prestižního turnaje.

Ve vyprodané londýnské O2 Areně se začal rodit překvapivý výsledek už na začátku zápasu, když švédský finalista posledního French Open poměrně snadno vzal Španělovi servis a ujal se vedení 3:0.

Nadal však srovnal krok, zlepšil se i na servisu a svého soupeře začal udolávat v dlouhých výměnách.

Bývalá světová jednička rychle manko jednoho brejku smazala. Jenže za rozhodujícího stavu 5:4 sérií nevynucených chyb Nadal umožnil svému soupeři výhru v první sadě.

Söderling, který v Londýně startuje díky odstoupení Američana Andyho Roddicka, působil velmi sebejistě a slavnějšího soupeře ničil zejména zabijáckými křížnými údery.

Nadal sice dokázal předvést skvělé údery a výměny, ale chyběla mu suverenita na servisu.

Švéd si schoval rozhodující úder opět na stav 5:4 při soupeřově podání, kdy chybujícího soupeře dostal pod tlak, po hodině a 38 minutách proměnil druhý mečbol a mohl se radovat z překvapivé výhry.

Djokovič vyhrál po tříhodinové bitvě

Reprízu loňského finále nabídl souboj mezi světovou trojkou Novakem Djokovičem ze Srbska a Nikolajem Davyděnkem z Ruska.

Stejně jako před rokem se radoval z výhry Djokovič, přestože první polovinu zápasu tahal za kratší konec. První set prohrál vítěz dvou posledních turnajů v Basileji a Paříži 3:6.

Ve druhém setu však zastavil díky zlepšenému podání Rusovu strojovou hru a radoval se z vítězství v poměru 6:4. V rozhodujícím setu si vypracoval hned v úvodu brejk, který si držel až do stavu 5:4.

Své podání však k zisku zápasu nevyužil, naopak Davyděnkovi se podařilo srovnat. Hned vzápětí však o svůj servis přišel i on, a když Djokovič následně svůj servis potvrdil, dovedl zápas po téměř tříhodinové bitvě k vítěznému konci.

Dlouhý s Paesem na úvod prohráli

I druhý český zástupce na Turnaji mistrů na úvod prohrál. Lukáš Dlouhý spolu s Indem Leandrem Paesem nestačili na polsko-rakouský pár Lukasz Kubot, Oliver Marach, kterému podlehli 4:6 a 6:7.

Letošní vítězové French Open a US Open po hodinu a půl dlouhém boji neuspěli v koncovkách obou setů, a stížili si tak postup do semifinále.

Pokud budou chtít jít dál, musí v dalším zápase uspět proti světovým dvojkám Bobovi a Mikeovi Bryanovým z USA, kteří na úvod turnaje podlehli bělorusko-izraelskému páru Max Mirnyj, Andy Ram.

Už v neděli vstoupil ve druhé skupině do turnaje František Čermák, který spolu se Slovákem Michalem Mertiňákem podlehl indicko-bahamskému páru Maheš Bhúpathí, Mark Knowles dvakrát 3:6.

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch, dotace 3,35 milionu eur):
Dvouhra - skupina B:
Söderling (8-Švéd.) - Nadal (2-Šp.) 6:4, 6:4, Djokovič (3-Srb.) - Davyděnko (6-Rus.) 3:6, 6:4, 7:5.
Čtyřhra - skupina B:
Kubot, Marach (6-Pol./Rak.) - Dlouhý, Paes (4-ČR/Ind.) 6:4, 7:6 (7:3), Mirnyj, A. Ram (7-Běl./Izr.) - B. Bryan, M. Bryan (2-USA) 6:4, 6:4.