Šlágr roku: ukončí Cotto neporazitelnost Mayweathera?

Antonín Vavrda
5. 5. 2012 12:05
V Las Vegas uvidí fanoušci boxu nejočekávanější duel roku mezi jedním z nejlepších bijců současnosti Floydem Mayweatherem a jedničku lehké střední váhy Miguelem Cottem.
Floyd Mayweather junior (vlevo) a Miguel Cotto
Floyd Mayweather junior (vlevo) a Miguel Cotto | Foto: Reuters

Praha / Las Vegas - Na tenhle zápas se celý svět těší už skoro půl roku. Ve slavném kasinu MGM Grand v Las Vegas si to o pás super šampióna organizace WBA v lehké střední váze rozdají Portoričan Miguel Cotto a americká hvězda Floyd Mayweather junior.

 

Jsou rozdílní jako den a noc, voda a oheň, bílá s černou. V přirovnání by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho. Jeden žije spořádány život s velkou rodinou, druhý se topí v přepychu a pyšní se přezdívkou „Money". Jeden je milujícím otcem a manželem, druhý nastoupí tři týdny po duelu na tři měsíce do vězení za napadení bývalé přítelkyně před zraky jejich dvou dětí.


Čtěte také:

 

Má poslední šanci na olympiádu. Boxer Chládek si věří
Konečný: Brňáci byli super. Na Ameriku se můžu vys*at

 

Miguel Cotto a Floyd Mayweather junior. Už nyní se dá s jistotou říct, že místo v Mezinárodní boxerské síni slávy mají jisté. První je portorickou legendou, v ringu zbil taková esa jako Shane Mosley, Joshua Clottey, Zab Judah, Yuri Foreman a v odvetě za první porážku kariéry i Antonia Margarita. Tu druhou mu před třemi lety způsobil obdivovaný Manny Pacquaio.

 

Floyd Mayweather junior, který se snad z boxerskými rukavicemi již narodil, jelikož jeho oba strýcové i otec jsou bývalými špičkovými boxery, dosud nastoupil v profesionálním ringu ke 42 zápasům. Všechny vyhrál. Jen pro připomenutí - svět profiboxu uznává pouze dvě legendy, které odešly do důchody s čistým rekordem - Rockyho Marciana a Joa Calzagheho.

 

Má Cotto šanci? Odborníci se v nározech různí

 

Ale dost chvalozpěvů. Na co se mohou fanoušci po celém světě v noci na neděli středoevropského času těšit? „Bude to parádní souboj," shodují se odborníci včetně nejúspěšnějšího českého profesionála Lukáše Konečného. Mimochodem, půjde o titul v jeho váze. „I proto, že to jsou de facto možní moji potencionální soupeři, mě ten zápas zajímá," řekl pro Profiboxing.cz první český profesionální mistr světa.

 

„I když je v mých očích Mayweather stále favoritem, Cotto ho může porazit. Bude záležet na momentální formě," dodal. „Cotto ho pošle k zemi," má jasno například americký bijec Paul Malignaggi, kterému jedenatřicetiletý Portoričan před šesti lety připravil první porážku v profi kariéře. „Doufám, že tvrďák Cotto porazí boxerského génia," přidal se k nim i exšampión Ricky Hatton.

 

„Cotto nemá šanci, podívejte, jak ho zbil Pacquaio a Mayweather je na stejné úrovni, je mnohem rychlejší," nabízí svůj pohled bývalý boxer, nyní trenér a oblíbený komentátor Marek Šimák. „Mayweather vyhraje," přidává se na jeho stranu jednička super střední váhy André Ward. I z toho, jak rozdělují odborníky a další boxerská esa je zřejmé, o jak špičkový duel se jedná.

 

Lístky až 190 tisíc korun. Stejně vyprodané

 

A kdyby to nebylo jasné dostatečně, zde je i pár dalších faktů. Cena lístků na galavečer se pohybuje mezi 400 až 10 tisíci dolarů (cca 7,5 tisíc až 190 tisíc korun). Ty nejdražší jsou už dávno vyprodány. Mayweather si může i s televizními právy přijít až na 30 milionů dolarů, Cottova smlouva je bez procent z televizních práv ohodnocena na 8 milionů dolarů.

 

Čtyři epizody z populární série HBO 24/7, která mapuje dění 24 hodin 7 dní v týdnů z posledních měsíců obou boxerů zhlédlo jen na internetu několik milionů lidí po celém světě. V MGM Grand se představí i dvojka lehké střední váhy a mexická jedenadvacetiletá kometa Saul Alvárez v duelu s legendárním Američanem Shanem Mosleym.

 

Kdekoliv jinde by byl jejich střet zlatým hřebem večera, zde budou také oni v roli komparzu pro dvě hvězdy noci. I když vše mohlo být jinak. Americkým tiskem pár hodin před duelem proběhla zpráva o tom, že si Mayweather junior před pár dny při posledních ostrých sparinzích pohmoždil zápěstí. Ta samá média ale vzápětí paniku uhasila sdělením, že i přes tuto komplikaci pětatřicetiletý boxer zápas nezruší.

 

Skvělé zápasy uvidí fanoušci i v Německu

 

Show tak může začít! Pár hodin před ní navíc dostanou všichni milovníci tvrdých pěstí špičkový předkrm v podobě galavečera z německého Erfurtu. Na něm budou připraveny pro fanoušky další pětihvězdičkové duely.

 

Němec Marco Huck si to rozdá o titul mistra světa WBO v křížové váze s Britem a tréninkovým parťákem bratří Kličků Olou Afolabim. Před nimi vstoupí do ringu dvě talentované supertíhy - domácí Alexander Dimitrenko a Bulhar Kubrat Pulev.

 

Jak nakonec velká boxerská sobota dopadne? „Kdyby se povedla alespoň polovina z těch čtyř duelů, bylo by to skvělé, lepší by bylo, kdyby vyšly všechny," vyslovil své přání a s ním i miliony fanoušků po celém světě Konečný.

 

Zda se nakonec vyplní se můžete přesvědčit i vy, oba galavečery bude v Česku vysílat kanál Sport1 - z Německa od 21:00 hodin, z USA od 3:00 hodin v noci na neděli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 procent a plynu o čtvrtinu

Zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře zahájili dnes v Norsku stávku, která by do soboty mohla snížit těžbu ropy v zemi o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, uvedl odborový svaz. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka.

Další zprávy