Skvělá reakce Samkové. Podívejte se, jak rivalce přeskočila prkno a zachránila triumf

Snowboardcrossařka Eva Samková vyhrála dnešní závod Světového poháru v gruzínském Bakuriani. Předloňská mistryně světa si připsala šestnáctý triumf v kariéře a druhý v této sezoně. Dostala se díky tomu do čela seriálu před Italku Michelu Moioliovou, která skončila ve finále čtvrtá.

Samková byla nejrychlejší v kvalifikaci a čtvrtfinále vyhrála stylem start-cíl. V semifinále se po strkanici s Američankou Lindsey Jacobellisovou propadla krátce po startu na čtvrté místo, ale v závětří za soupeřkami nabrala rychlost a v dolní pasáži všechny předjela.

"Bylo to těsné, holky jezdí skvěle, zase jsem si vyzkoušela, že když přijedu čtvrtá, třetí do cílové rovinky, jde to zavěsit se a vytáhnout na první místo. Až jsem se bála ve finále, že totéž udělají holky mně, ale nestalo se," přiznala.

Kritický okamžik zvládla Samková i v úvodu finálové jízdy, když v souboji o vedení musela přeskočit prkno Moioliové, aby nešla k zemi. Ustála to, Italku předjela a z prvního místa si dojela pro další triumf.

"Ani o tom nevím, že jsem to prkno přeskočila, už se těším, až se na to podívám ze záznamu," smála se Samková.

Vzpamatovala se i z těžkého pádu, který ji potkal v tréninku před kvalifikací. "Bylo to těžké na psychiku, ale dneska jsem se probudila a ukopdivu mě nic moc nebolo," uvedla.

Ve finále čtvrtečního závodu za ní skončila druhá Julia Pereiraová de Sousa Mabileauová z Francie a třetí Jacobellisová.

V Bakuriani se pojede další závod v pátek. Světový pohár pak vyvrcholí 20. března ve švýcarském Veysonnaz. Olympijská vítězka ze Soči a bronzová medailistka z letošního MS Samková útočí na třetí křišťálový glóbus, zatím ho získala v letech 2017 a 2019. Největší soupeřkou sedmadvacetileté Češky bude olympijská šampionka a obhájkyně vítězství v SP Moioliová. Samková má před ní náskok pěti bodů.

Závod mužů v Bakuriani vyhrál Kanaďan Eliot Grondin před Rakušanem Lucasem Pachnerem a Italem Lorenzem Sommarivou. Čeští závodníci Jan Kubičík a Radek Houser se do vyřazovacích jízd nekvalifikovali.

Závody SP ve snowboardcrossu v Bakuriani (Gruzie) - muži: 1. Grondin (Kan.), 2. Pachner (Rak.), 3. Sommariva (It.), 4. Hämmerle (Rak.), …37. Kubičík, 42. Houser (oba ČR). Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Hämmerle 270, 2. Grondin 262, 3. De Blois (Niz.) 187. Ženy: 1. Samková (ČR), 2. Pereiraová de Sousa Mabileauová (Fr.), 3. Jacobellisová (USA), 4. Moioliová (It.). Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Samková 305, 2. Moioliová 300, 3. Guliniová (USA) 222.

před 24 minutami

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.