Skifař Synek triumfoval v Amsterodamu

ČTK
24. 6. 2007 17:41
Amsterodam - Skifař Ondřej Synek vyhrál i druhý závod Světového poháru ve veslování.
Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: Reuters

Čtyři medaile v neděli vybojovali čeští veslaři ve druhém dílu Světového poháru v Amsterodamu.

Skifař Ondřej Synek nenašel tři týdny po triumfu v Linci ani dnes žádného přemožitele. Párová čtyřka ve složení David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Petr Vitásek byla druhá a dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková se čtyřkou bez kormidelníka Karel Neffe, Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth vezou z Nizozemska třetí místa.

Čtyřiadvacetiletý Synek uspěl i v Nizozemsku díky drtivému finiši. Po kilometru byl čtvrtý, 500 metrů před cílem se posunul na druhou pozici a poté předstihl i olympijského vítěze Olafa Tufteho z Norska, kterého nakonec porazil o 1,04 vteřiny.

Veslař pražské Dukly odsunul ve druhé polovině trati na třetí místo i německého vicemistra světa Marcela Hackera.

Až do cíle bojovala o vítězství čtyřka bez kormidelníka. Neffe, Bruncvík, Gruber a Horváth začali také opatrněji, na prvním mezičase byli čtvrtí, ale stále se drželi v kontaktu se soupeři. Ve finiši se jim povedlo dostat na úroveň Nizozemců, kteří dlouho vedli, ale nakonec je předjet nedokázali. To se ale podařilo reprezentantům Nového Zélandu.

"Kluci podali vynikající výkon. Něco podobného se české posádce v této kategorii už dlouho nepovedlo. Velkým úspěchem pro ně byl už samotný postup do finále. Sešla se zde totiž vynikající konkurence," řekl reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška.

Třetí místo obsadily i Antošová a Vařekovou, které se hned při letošním premiérovém startu na mezinárodním poli prosadily na stupně vítězů. Dvojnásobné juniorské mistryně světa a šampionky kategorie do 23 let nestačily jen na Číňanky Čchin Li a Liang Tchien, druhá skončila novozélandská loď.

Páté místo obsadili Jakub Makovička a Jiří Schindler na dvojce bez kormidelníka. Pro ně však byl úspěchem již postup do finále, ve kterém nechyběli ani v Linci.

Čeští veslaři se dnes představili i v B-finále. Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Vlastimil Čabla, Ondřej Straka, Jiří Kopáč, Miroslav Vraštil projela cílem na třetím místě a celkově obsadila devátou pozici. O místo horší výsledek vybojoval dvojskif lehkých vah Ondřej Vetešník, Jakub Vetešník.

V malém finále se měl představit i dvojskif Václav Chalupa, Milan Doleček, který však do poslední jízdy nenastoupil.

Muži:

Skif: 1. Synek (ČR) 6:40,60, 2. Tufte (Nor.) 6:41,64, 3. Hacker (Něm.) 6:43,97.
Dvojskif: 1. Endrekson, Jaanson (Est.) 6:10,66, 2. Wells, Rowbotham (Brit.) 6:11,49, 3. Brennan, Crawshay (Austr.) 6:12,11.
Dvojka bez korm.: 1. Twaddle, Bridgewater (N. Zél.) 6:23,67, 2. S. Skelin, N. Skelin (Chor.) 6:24,16, 3. Petron, Cadot (Fr.) 6:24,32, ...5. Makovička, Schindler (ČR) 6:32,86.
Čtyřka bez korm.: 1. Nový Zéland 5:52,81, 2. Nizozemsko 5:53,17, 3. ČR (Horváth, Gruber, Bruncvík, Neffe) 5:54,00.
Párová čtyřka:
1. Polsko 5:51,42, 2. ČR (Vitásek, Karas, Hanák, Jirka) 5:53,64, 3. Francie 5:56,15.
Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Čína 5:58,69, 2. Británie 5:59,31, 3. Nizozemsko 6:01,02, finále B: 3. ČR (Čabla, Straka, Kopáč, Vraštil) 6:09,53.