Teprve C4 bude klíč k vrcholu, vědí horolezci

zh
22. 6. 2007 22:12
Ledovec Baltoro - Leopold Sulovský, Josef Lukáš, Pavol Lupták a Radim Slíva pracují nad C2 a snaží se prorazit cestu sněhovou částí. 
Radim Slíva v "korytě".
Radim Slíva v "korytě". | Foto: www.romanlangr.cz

"Je to vlastně brána do horních pater pilíře," vysvětluje Zdeněk Hrubý. Práce je vzhledem k značnému množství nového sněhu velmi namáhavá.

Trojice Kamil Bortel, Roman Langr a Libor Uher se pak budou snažit dosáhnout pozice třetího výškového tábora, tedy asi 7100 m n.m. a udělat tam základ C3.

Třetí skupina, Radovan Marek, Milan Sedláček a Zdeněk Hrubý se následně pokusí tábor zafixovat a dobudovat a  vyrazit směrem k C4. "Je to klíč k vrcholu, leží na rameni K2 ve výšce cca 8000 m n.m.," říká Hrubý.

Foto: Aktuálně.cz
Expedice na K2 exkluzivně na Aktuálně.cz
Ostravská expedice Leopolda Sulovského míří na nejtěžší osmitisícovku světa - K2. Sledujte jejich putování, vtipně komentované členy výpravy a opatřené fotkami Romana Langra.

To vše se ale horolezcům zřejmě nepodaří v nynější periodě pěkného počasí,  protože je nutné zafixovat asi 900 výškových metrů a lézt v náročném terénu pilíře.

Expedice využívá k intenzivní práci ve stěně druhou sérii pěkných dnů od jejich příjedu do základního tábora.

"Počasí má své zákonitosti a v těchto končinách je to velice zajímavé. Když člověk ráno vstane a svítí sluníčko, tak přes den je krásně. Je tady teplo, pět stupňů nad nulou. Ale jakmile se slunce schová za horu, padne stín, okamžitě se všichni oblékají do péřových obleků, protože potom teplota hned padá o 5-10 stupňů," popisuje Milan Sedláček klimatické podmínky. 

Přes noc bývá v základním táboře  -7 až -10 stupňů. Ve stěně je však mnohem větší zima, s kilometrem nadmořské výšky se teplota snižuje minimálně o 10 stupňů. 

Zdravotní stav všech členů výpravy je dobrý, pouze Kamil Bortel měl drobné problémy se zády. "Bojoval jsem s tím čtyři dny, ale nějak jsem se z toho dostal," říká.

Sulovského tým měl v základním táboře příjemnou návštěvu, trekovou skupinu pod vedením Václava Pátka, směřující na osmitisícovku Gashenbrun.

"Pohostili jsme je vším, co jsme měli. Samozřejmě kvalitním jídlem, kvalitním pitím. Dostali prostě najíst. Uvařili jsme jim polévku, špagety s masem, kompot atd. Takže si myslím, že odcházeli velice spokojeni. Prohlédli si, jak vypadá základní tábor horolezců, kteří jsou tady 2,5 měsíce," vypráví Libor Uher.

I přes krátkou společenskou siestu myslí horolezci na jediné - zbudovat čtvrtý výškový tábor, klíčový pro dobytí vrcholu K2.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice

Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v Petrohradě řekl prezident Vladimir Putin. Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu.

"V nadcházejících měsících předáme Bělorusku taktické raketové systémy Iskander-M," řekl Putin podle ruské televize na začátku setkání s Lukašenkem.

Iskander-M je mobilní raketový systém krátkého doletu s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.

Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy