Hazardní kousek nevyšel. Piloti si chtěli vyměnit letadla, jeden do kabiny nedoletěl

Sport Sport, Red Bull Content Pool
25. 4. 2022 13:09
Kaskadéři Luke Aikins a Andy Farrington se v pondělí pokusili o manévr, který nemá v dějinách letectví obdoby. Během letu nad arizonskou pouští si zkusili ve volném pádu vyměnit letadla. Podívejte se na videozáznam nebezpečné akce.
Piloti si pokusili za letu vyměnit letadla. Jedno se zřítilo do pouště | Video: Red Bull

Oba piloti, kteří za sebou mají bohatou kaskadérskou minulost a tisíce seskoků, se speciálně upravenými letadly Cessna vystoupali do výše čtyř kilometrů, kde oba letouny uvedli do volného pádu. 

Následně vyskočili ze svých kokpitů a pokusili se "dohnat" letadlo toho druhého. Stroje přitom padaly rychlostí kolem 225 kilometrů v hodině. 

Odvážný kousek se nakonec podařilo dotáhnout pouze Aikinsovi, který se po krátkém letu bezpečně dostal do letadla Farringtona a chopil se kniplu. Druhému pilotovi však nebezpečný manévr nevyšel a nakonec přistál s padákem.

Opuštěné letadlo, které částečně řídil autopilot, během nouzového přistání dokázalo spustit nouzový padák, ale přesto bylo při přistání zničeno. Podle pořadatelů při celé akci nebyl nikdo zraněn. 

"Hlavní je, že se nikomu nic nestalo a oba jsme bezpečně přistáli," prohlásil po přistání Aikins. "Neměli jsme možnost si to předtím nijak vyzkoušet, takže jsme alespoň dokázali, že je to možné, a zase o něco posunuli hranice možného."  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Austrálie má nového premiéra, Anthony Albanese složil přísahu

Lídr australských labouristů Anthony Albanese složil přísahu a stal se 31. australským premiérem. Informuje o tom agentura Reuters. V Austrálii tak po třech volebních obdobích končí konzervativní vláda.

Australané dali v sobotních parlamentních volbách přednost středolevicové vládě, která vystřídá konzervativce dosavadního premiéra Scotta Morrisona. Ti utrpěli velké ztráty a byli kritizováni především za svou klimatickou politiku. Albanese tak povede první vládu labouristů za téměř deset let.

Spolu s Albanesem bylo dnes v Canbeře uvedeno do funkce také několik členů nového kabinetu, včetně nové ministryně zahraničí Penny Wongové. Sčítání hlasů ale stále pokračuje a není jasné, zda bude mít Albaneseho kabinet v 151místném parlamentu většinu aspoň 76 křesel.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Nejméně sedm lidí zemřelo při požáru trajektu na Filipínách

Nejméně sedm mrtvých si na Filipínách vyžádal požár trajektu se 134 lidmi na palubě. Po sedmi lidech se stále pátrá. S odkazem na filipínskou pobřežní stráž o tom informuje agentura Reuters. Plavidlo začalo hořet krátce před dosažením přístavu v Realu v provincii Quezon, asi 60 kilometrů východně od hlavního města Manily.

O život přišlo pět žen a dva muži. Zachráněno bylo 120 lidí, 23 z nich podstoupilo kvůli zraněním ošetření, uvedla pobřežní stráž v prohlášení.

V oblasti Filipínského souostroví jsou ztroskotání plavidel poměrně běžná. Vinu na nich nesou nejen tropické bouře, ale také stav špatně udržovaných plavidel a prakticky žádné prosazování bezpečnostních pravidel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy