reklama
 
 

Senzace v biatlonu! Stříbro pro Česko

3. 2. 2007 15:34
Anterselva - Český biatlonista Michal Šlesingr vybojoval na mistrovství světa stříbrnou medaili ve sprintu. Sahal dokonce po zlatu. UVNITŘ: GALERIE

Medaile ČR a Čs.

z MS v biatlonu

Zlato 3x: 
1993 -
Jana Kulhavá, Jiřina Adamičková, Iveta Knížková, Eva Háková (závod štafet) 
2003 - Kateřina Holubcová (vytrvalostní závod na 15 km) 
2005 - Roman Dostál (vytrvalostní závod na 20 km) 
     
Stříbro 3x: 
1990 -
Jiří Holubec, Tomáš Kos, Jan Matouš, Ivan Masařík (závod družstev) 
1995 - Petr Garabík, Roman Dostál, Ivan Masařík, Jiří Holubec (závod družstev) 
2007 - Michal Šlesingr (sprint 10 km) 
     
Bronz 5x: 
1987 -
Jan Matouš (závod na 20 km) 
1989 - Renata Novotná, Eva Burešová-Háková, Jiřina Adamičková (štafeta) 
1992 - Gabriela Sůvová, Eva Háková, Jana Kulhavá, Jiřina Adamičková (závod družstev) 
2003 - Zdeněk Vítek (sprint 10 km) 
2003 - Kateřina Holubcová (sprint 7,5 km)

V den svých čtyřiadvacátých narozenin nakonec zaostal o pouhé 4,8 vteřiny za fenomenálním Norem Olem Einarem Björndalenem.

Pro bronz si dnes dojel Ukrajinec Andrij Deryzemlja.

Šlesingr si svoje premiérové umístění na stupních vítězů v kariéře schoval až na nejdůležitější klání sezony. V zahajovacím závodě světového šampionátu v Anterselvě se dnes společně s Björndalenem nejlépe vyrovnali s nepříjemným a měnícím se větrem na střelnici a zbytku startovního pole utekli na desetikilometrové trati téměř o půl minuty.

Češi zahájí MS biatlonistů bez Vítka
Biatlonové MS bylo v pátek zahájeno. Zkušený Zdeněk Vítek bohužel bojuje se zdravotními problémy.

Základ svého životního úspěchu položil Šlesingr na úvodní položce vleže. Náboje ze své malorážky vystřílel do terče velmi rychle a přesně a mezičasem projel na šestém místě o šest sekund za vedoucím Björndalenem. Norský favorit však v druhém okruhu ještě vystupňoval své vysoké tempo a před střelbou vstoje najel na českého biatlonistu dalších osm vteřin. 

Suverénní Seveřan sice svým posledním výstřelem v závodě terč nezasáhl, ale díky dostatečnému náskoku s přehledem držel vedoucí příčku. O několik minut později dorazil na střelnici Šlesingr a bylo jasné, že pokud nezachybuje, o medaili už nepřijde.

Sobotní oslavenec v proměnlivém větru vsadil na jistotu a každou ránu pečlivě vážil. Výsledkem bylo pět zásahů a ztráta 6,4 vteřiny na Björndalena. Do boje o medaile mohl za pár chvil promluvit i Rus Maxim Čudov, ale v silných poryvech větru se svými výstřely příliš dlouho váhal a navíc nebyl přesný.

 • VŠE PRO SÁZKAŘE:
  Rádi sázíte? Navštivte unikátní srver o sportovním sázení BettingCentrum.cz.

Český reprezentant i v posledním kole před cílem udržel tempo a manko na vedoucího Nora dokonce začal po desetinách vteřiny stahovat. Přestože nakonec finišoval o necelých pět sekund pomaleji než Björndalen, druhým místem vylepšil svoje dosavadní maximum - čtvrté místo z úvodu letošní sezony ve švédském Östersundu.

Životního úspěchu se díky nečekanému bronzu dočkal i devětadvacetiletý Ukrajinec Deryzemlja, naopak naprosto vyhořeli favorizovaní Němci. Kromě Šlesingra dnes další čeští biatlonisté nebodovali. Jaroslavu Soukupovi chyběly na 32. místě dvě vteřiny, Roman Dostál po bezchybné položce vleže čtyřikrát minul vstoje a propadl se na 50. místo. Ondřej Moravec skončil ještě o šest příček níž.

Kompletní čtveřice Čechů si však zajistila účast v nedělním stíhacím závodě a převedším Šlesingr bude z druhého místa útočit na další medaili.

Nečekanou stříbrnou medaili z úvodního sprintu na světovém šampionátu v italské Anterselvě označil Šlesingr za životní úspěch a splnění svých závodnických snů a přání. Jako první mu k ní v cíli gratulovali čínští biatlonisté, s kolegy v národním týmu ji prý oslaví až večer šampaňským.

"Moc oslavovat nemůžu, čeká mě stíhačka, takže budu slavit regenerací. Už ráno jsem měl na stole připravené šampáňo, ale naštěstí jsem se ho nedotkl. Večer si ale s klukama a realizačním týmem určitě připijeme," prohlásil Šlesingr.

Stoupající tendenci své formy na sobě pozoroval už při pátečním tréninku. "Jelo se mi dobře už včera. Zkoušel jsem rychlostní úseky, lyže mi ujížděly. To mě před závodem hodně povzbudilo," řekl Šlesingr, který si pochvaloval skvělou práci celého týmu. "Servismani výborně připravili moje lyže, běželo se mi výborně," doplnil.

Ve stupně vítězů začal Šlesingr věřit po bezchybné střelbě vestoje. "Když jsem odjížděl a viděl jsem na tabuli, kolik mám na Švéda Ferryho, doufal jsem, že už to prostě udržím," uvedl dnešní oslavenec.

V posledním úseku dokonce začal stahovat i náskok fenomenálního Nora Oleho Einara Björndalena, ale na jeho předjetí příliš nepomýšlel. "Měl jsem informace na trati, že ztrácím čtyři sekundy. Ono se to zdá být málo, ale na tak těžké trati ve vysoké nadmořské výšce je to hodně. Ke konci už se jede na krev," prohlásil Šlesingr.

S Björndalenem se dokonce na chvíli potkali na trati a českého biatlonistu překvapilo, že s ním držel tempo. "On jel třetí kolo už do cíle, já teprve druhé. Odjel jsem to až k cíli s ním. Čekal jsem, že pojede rychleji, přece jen jsem ve druhém kole trochu zvolnil před střelbou vestoje," podivoval se Šlesingr.

Právě pomalejší střelba na druhé položce ho zřejmě stála pět vteřin, které v cíli na norského závodníka ztratil. "Dneska jsem střílel na tři nádechy. Normálně to dávám na dva, někdy, když to vyjde, i na jeden. Tady jsem se hlavně soustředil, abych to trefil do černého. Když už jsem střílel takhle pomaleji, tak bych si asi nafackoval, kdybych minul," řekl Šlesingr.

Český biatlonista si při slavnostním vyhlášení kvůli fotografům na chvíli prohlédl stříbrnou medaili, ale poté jí musel pořadatelům opět vrátit. "Dostanu ji definitivně až při oficiálním vyhlášení večer. Nechtěl jsem jim ji dát zpátky, strčil jsem si jí do kapsy a oni mi ji museli vyrvat," smál se Šlesingr. "Je to nepopsatelný pocit. Cítil jsem se na stupních vítězů vedle lidí jako Björndalen fantasticky," dodal.

Před šampionátem prý čtvrtý muž z úvodního dílu letošního ročníku SP ve švédském Östersundu na medailové příčky vůbec nemyslel. "Věřil jsem si na to, že bych mohl skončit do desátého místa. Víc jsem si neodvážil říct, člověk má svoje nevyřčené sny a přání. Určitě to byl dnes můj životní závod. I kdyby tu už všechno dopadlo černě, to, co jsem do biatlonu za ty roky dal, se mi dnes vrátilo," prohlásil Šlesingr.

Výsledky:
Muži - sprint (10 km): 
1. Björndalen (Nor.) 26:18,8 (1 tr. okruh), 2. Šlesingr (ČR) -4,8 (0), 3. Deryzemlja (Ukr.) -25,8 (0), 4. Ferry (Švéd.) -34,4 (1), 5. Sikora (Pol.) -39,2 (1), 6. Nilsson (Švéd.) -40,4 (0), 7. Svendsen (Nor.) -48,0 (2), 8. Poirée (Fr.) -50,1 (1), 9. Vuillermoz (It.) -53,7 (2), 10. Simmen (Švýc.) -56,5 (3), ...32. Soukup -1:44,9 (1), 50. Dostál -2:49,2 (4), 56. Moravec (všichni ČR) -3:16,6 (3).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 27 závodů): 
1. Björndalen 438 b., 2. Ferry 412, 3. Greis (Něm.) 410, 4. Kruglov 377, 5. Čerezov (oba Rus.) 371, 6. Birnbacher (Něm.) 370, ...21. Šlesingr 172, 27. Vítek 141, 46. Dostál 32, 48. Soukup 29, 53. Holubec 17, 55. Moravec (všichni ČR) 15.

Německá biatlonistka Neunerová se stala mistryní světa ve sprintu

Německá biatlonistka Magdalena Neunerová Anterselvě vybojovala titul mistryně světa ve sprintu. Na stříbrné pozici dojela na trati dlouhé 7,5 kilometru se ztrátou 2,3 sekundy Švédka Anna Carin Olofssonová, bronz získala Natalja Gusevová z Ruska.

Kvůli nepříjemnému větru na střelnici se dnes ani nejlepší biatlonistky nevyhnuly několika trestným kolečkům. Souboj o svůj první titul mistryně světa v kariéře tak svedly dvě závodnice s dvěma netrefenými terči. Zkušená Olofssonová v něm těsně podlehla o čtrnáct let mladšímu objevu této sezony Neunerové, o jejímž triumfu rozhodla především rychlost střelby. 

Olofssonová sice nezkušenou soupeřku běžeckým časem porazila, ale příliš váhala mezi jednotlivými výstřely. Na položce vestoje dokonce strávila osmý nejdelší čas z celého startovního pole, což ji nakonec připravilo o vysněnou zlatou medaili. Tu naopak při své premiérové účasti na mistrovství světa slavila Neunerová, která si dnešním triumfem upevnila šesté místo v průběžném hodnocení Světového poháru. 

Olofssonovou může těšit alespoň fakt, že se díky stříbru oblékla do trikotu pro vedoucí ženu seriálu Světového poháru. První medaili na seniorském světovém šampionátu si dnes připsala Gusevová, která tak napravila dopolední nezdar mužských kolegů. 

České biatlonistky jako obvykle zklamala především střelba. Vejnarová, Zuzana Trýznová, Magda Rezlerová ani Lenka Munclingerová nedokázaly stlačit počet svých chyb pod dvě, a skončily v poli poražených. Posledně jmenovaná dokonce v průběhu závodu odstoupila a nedělní snažení svých kolegyň z národního celku ve stíhacím závodě bude sledovat jen jako divačka. 

Výsledky: 
Ženy - sprint (7,5 km):
 
1. Neunerová (Něm.) 22:46,9 (2 tr. okruhy), 2. Olofssonová (Švéd.) -2,3 (2), 3. Gusevová (Rus.) -19,6 (1), 4. Jonssonová (Švéd.) -29,6 (0), 5. Flatlandová (Nor.) -38,7 (0), 6. Ponzaová (It.) -39,2 (0), 7. Wilhelmová (Něm.) -45,1 (3), 8. Brankovičová (Slovin.) -46,9 (1), 9. Baillyová (Fr.) -49,6 (2), 10. Bergerová (Nor.) -53,4 (2), ...37. Vejnarová -2:10,0 (3), 49. Trýznová -2:34,8 (2), 58. Rezlerová -3:07,3 (5), Munclingerová (všechny ČR) - nedokončila. 

Průběžné pořadí SP (po 15 z 27 závodů): 
1. Olofssonová 549 b., 2. Wilhelmová 538, 3. Grubbenová (Nor.) 432, 4. Henkelová (Něm.) 403, 5. Baillyová 349, 6. Neunerová 338, ...53. Vejnarová 24, 57. Rezlerová (obě ČR) 18.

autor: SportPlus, ČTK | 3. 2. 2007 15:34

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama