Praha - Marion Jonesová, obraná o pět medailí z OH v Sydney, titulu zbavený vítěz Tour de France Floyd Landis, či třetí muž letošních světových sprinterských tabulek Steve Mullings, abychom uvedli nejaktuálnější případ.
To je jen pár nejznámějších dopingových hříšníků z poslední doby.
Podle šéfa agentury WADA, jež se snaží proti dopingu ve sportu bojovat, je ovšem seznam lapených a odsouzených sportovců, kteří si proti ostatním nepovoleným způsobem pomáhají, i tak relativně nízký.
Čtěte také:
Landis: Contadorův trenér byl distributorem drog
Arbitráž odložila soud s Contadorem na listopad
Bauerův sok Veerpalu neprošel testem na růstové hormony
Belgičan Rochus rozvířil vody: Většina tenistů dopuje
"Statisticky vzato, chytím jedno, nebo dvě procenta nepoctivců. Tohle číslo označuje počet odhalených hříšníků proti počtu odebraných a otestovaných vzorků," uvedl v Montrealu David Howman. "Ovšem počet lidí, kteří dopují, jde do dvoumístných čísel."
Nejznámějšími a nejrozšířenějšími dopingovými látkami jsou EPO (erytropoietin) a HGH (lidský růstový hormon). A pak samozřejmě látky, které přítomnost těchto dvou substancí v krvi kryjí.
"Ještě před dvaceti lety se HGH užívalo zcela beztrestně, ale nyní již máme lepší metody k jeho odhalení," poukázal Howman na fakt, že právě na růstový hormon je pozitivně testováno čím dál více sportovců, včetně v úvodu zmíněného Mullingse.
"A EPO existuje na třicet různých druhů, které všechny umíme odhalit, jenže to bychom museli dostat všechny vzorky do laboratoře," dodal šéf WADA. Právě jeho agentura z užívání EPO usvědčila Floyda Landise.
Agentura se tak chystá zvýšit počty i procenta odebraných vzorků (jen na olympiádě v Londýně by jich mělo být kolem 5000), a také zpřesnit informace v něm obsažené.
Ostatně, na blížícím se atletickém šampionátu v Tegu by měl být testován jeden každý sportovec.
Cyklistika bývá spojována s dopingem nejčastěji, letošní ročník Tour byl ale prý "nejčistější" za poslední roky