Kontiolahti - Šéf biatlonistů Jiří Hamza zůstává po úspěšném mistrovství světa nohama na zemi a chce biatlon stabilizovat mezi předními českými zimními sporty. Reprezentace získala v Kontiolahti čtyři medaile a Hamza teď řeší, jak sehnat trenéry, kteří zvládnou nával mladých adeptů.
"Je to pokračování toho bláznivého příběhu, který se nastartoval před třemi čtyřmi lety. Musím všem poděkovat, protože ta parta je základ všeho. Ti lidi jsou neskutečně pracovití a smekám před nimi," ocenil Hamza celý reprezentační výběr.
Vždy jsme jeli o medaile
Češi vstoupili do mistrovství zlatem ve smíšené štafetě. Gabriela Soukalová pak přidala stříbro ve vytrvalostním závodu, ve kterém Ondřej Moravec získal bronz a sám českou medailovou sbírku završil stříbrem v závodu s hromadným startem.
"V každém závodu jsme v podstatě jeli o medaile. To je neuvěřitelné vzhledem k popularitě biatlonu a teď to musíme přetavit dál, abychom získali další malé děti a další trenéry," řekl Hamza.
Na stadionu přijímal jednu gratulaci za druhou, tu největší od prezidenta Mezinárodní biatlonové unie Anderse Besseberga. "Je cítit, že respekt začíná být obrovský, a to jak díky výsledkům reprezentace, tak i Novému Městu na Moravě," připomněl Hamza dějiště Světového poháru na Vysočině, kam přišlo v únoru během tří dnů na závody více diváků než za osmidenní šampionát v Kontiolahti.
Děti se valí, trenéři nejsou
Díky úspěchu i ve Finsku řešil Hamza s šéftrenérem Ondřejem Rybářem a místopředsedou svazu Vlastimilem Jakešem, jak zajistit nové trenéry. Biatlonový úspěch totiž zvedl obrovskou vlnu zájmu o biatlon. "Musíme základ podchytit. Děti se valí a odborníky na to nemáme. To je úkol velice těžký," řekl Hamza.
Předseda se snaží investovat do nejmenších, aby měl jednou nástupce současné hvězdné generace. "Chceme, aby se biatlon zastabilizoval jako sport v absolutní špičce českého zimního sportu a nevyklidili jsme za tři čtyři roky pozice," řekl.
Hamzu nejvíce těší zájem fanoušků. "Je úžasné, když děcka si ve školkách hrají na Soukalovou, Moravce, Šlesingra a tátové vyrábí dřevěné flinty," řekl. Dostával zprávy, že lidé doma chodí na biatlon koukat do hospody. "A když se v Česku chodí do hospody na sport, tak je to záruka, že sport všichni vnímají. Musíme to ale brát s pokorou. Lidi si na výsledky lehce zvyknou, ale hůř pak budou odpouštět neúspěchy."
Sponzoři se hrnou
Skvělé výsledky s sebou přináší i větší zájem sponzorů. Svaz už podepsal lukrativní smlouvy po loňské olympiádě v Soči, kde biatlonisté získali ještě o jednu medaili více než nyní v Kontiolahti. "Nebráníme se jednáním, ale chceme být s partnery, kteří nás podrželi v době, kdy nám bylo ouzko. Musíme udržet skromnost, a jak to porušíme, tak to dopadne špatně. Všichni víme, že přijdou horší časy," řekl Hamza.
Neplánuje proto, že by třeba českému výběru pořídil po vzoru Norů či Němců kamion pro servisní tým. "To ne. Začneme karavanem," smál se Hamza.
A zdůraznil, že biatlon prožívá absolutní sen, který předčil všechna očekávání. "Sešel se štáb lidí, u reprezentace, v Novém Městě na Moravě, kteří to dělají srdcem," řekl Hamza a zopakoval, že biatlon je malým sportem. "Myslím, že si uvědomujeme, odkud jsme všichni vylezli. Před čtyřmi pěti lety ten sport nikoho v republice nezajímal. Dneska je asi na vrcholu, ale necítím, že by někdo nějak zpychl," dodal.