Eatonovi se podařilo to, o co se Roman Šebrle léta marně pokoušel
Eatonovi se podařilo to, o co se Roman Šebrle léta marně pokoušel | Foto: Reuters

Fayetteville - O senzaci se na americkém univerzitním šampionátu v halové atletice postaral sedmibojař Ashton Eaton, který překonal 17 let starý světový rekord Dana O'Briena.

Výkonem 6499 bodů vylepšil historické maximum legendárního vícebojaře o 23 bodů.

Dvaadvacetiletý atlet tak na dálku zastínil slavného krajana Bryana Claye, který ve stejný den získal v Dauhá titul halového mistra světa za součet "jen" 6204 bodů.

Eaton si vylepšil osobní rekord z letošního ledna o plných 243 bodů. Před necelými dvěma měsíci výkonem 6256 bodů vylepšil vysokoškolský rekord USA Treye Hardeeho, stříbrného medailisty v Dauhá.

V uplynulých dvou letech sice vyhrál národní univerzitní mistrovství NCAA, ale na mezinárodní scéně je prakticky neznámým závodníkem. Na světovém šampionátu v Berlíně loni skončil na 18. místě. Jeho osobním maximem v desetiboji je 8241 bodů.

Eaton posunul Šebrleho na třetí místo

Soutěž ve Fayetteville však Eatonovi vyšla fantasticky. Těžil především ze svých běžeckých schopností. Ve sprintu na 60 metrů sice časem 6,71 sekundy těsně na dálku prohrál s Clayem (6,67), ale v dálce (773 cm/727) i výšce (211 cm/206) ho porazil.

Zaostal v kouli, v níž obsadil vrhem 13,12 až osmé místo. Závod na 60 metrů překážek však vyzněl jasně ve prospěch mladého studenta (7,77/8,00), o tyči navíc skočil Eaton 510 cm oproti Clayovým pěti metrů.

V závěrečném běhu na 1000 metrů novopečený rekordman exceloval časem 2:32,67 minuty, kterým si o více než pět sekund vylepšil osobní maximum.

Clay běžel v Dauhá 2:50,28. Eaton na třetí místo historických sedmibojařských tabulek odsunul Romana Šebrleho (6438), Tomáš Dvořák (6424) klesl na čtvrtou příčku.