Norský šampion považuje 40. hráče žebříčku za podvodníka a odmítá s ním hrát, přímé důkazy ale veřejnosti nepředložil.
Niemann nyní poslal celou kauzu k soudu a v pěti bodech obžaloby žádá odškodnění v celkové minimální výši 400 milionů dolarů (přes deset miliard korun) i po největším šachovém serveru a online herně Chess.com, Carlsenově společnosti Play Magnus a nejpopulárnějším šachovém streamerovi a hráči širší světové špičky Hikaru Nakamurovi.
"Hans Niemann chce napravit ničivou škodu, kterou obžalovaní způsobili jeho reputaci, kariéře a životu. Pomluvili ho a protiprávně se ho snažili odklidit na černou listinu v rámci jeho profese, které věnoval celý život," píše se v právním dokumentu, který Niemann sdílel na svém Twitteru.
Devatenáctiletý talent přišel v návaznosti na kauzu už o několik lukrativních příležitostí. Server Chess.com ho vyřadil z on-line turnaje Chess Global Championships s dotací milion dolarů a pozvánku k účasti stáhli i pořadatelé "šachového Wimbledonu" ve Wijk aan Zee, který se uskuteční v lednu. Nedojde ani k zápasu dvou špičkových talentů mezi Niemannem a Němcem Vincentem Keymerem.
Kontroverze kolem Niemanna se táhne už od začátku září. Američan na prestižním Sinquefield Cupu v St. Louis porazil Carlsena dokonce černými figurami a světová jednička následně z turnaje odstoupila.
Jednatřicetiletý Nor navíc o dva týdny později učinil další výmluvné gesto, když vzdal po druhém tahu vzájemnou partii v on-line turnaji seriálu Champions Chess Tour.
Carlsen později obvinil Niemanna z toho, že podváděl v mnohem více případech, než sám bezprostředně po kontroverzi v St. Louis přiznal. Americký šachista potvrdil podvod u dvou online turnajů na serveru Chess.com před několika lety, kdy ještě jako mladíček nebyl velmistrem. Za své tehdejší jednání se opakovaně omluvil.
Pozornost vzbudila rozsáhlá analýza Chess.com, která podezřívá Niemanna z podvodu v on-line partiích ve více než stovce případů. Řada podezřelých partií byla v roce 2020, tedy výrazně později, než Američan přiznal.
Závěry dokumentu ale zdůrazňují, že v partiích hraných naživo za šachovnicí není z analýzy patrné nic výrazně neobvyklého. Mechanismus, který server používá na odhalování podvodníků, se navíc na klasické partie nespecializuje.
Chess.com nicméně upozornil na Niemannův strmý výkonnostní vzestup, rychlejší než v případě ostatních největších světových talentů. Američan se brání, že za vším stojí tvrdá práce zejména v koronavirové době, během které věnoval veškerý čas tréninku.
Server svá zjištění poskytl Mezinárodní šachové federaci FIDE, která řeší Carlsenova nařčení vůči Niemannovi. Zřídila kvůli tomu tříčlennou vyšetřovací komisi.