Na zasedání v Manámě IPC rozhodl, že handicapovaní ruští sportovci budou moci na paralympiádě startovat pod neutrální vlajkou.
Proti plné suspendaci Ruska, která by znamenala neúčast ruských sportovců na paralympiádě, bylo 74 členů, pro 65.
Třináct členů se hlasování zdrželo. Následně 90 zástupců národních výborů hlasovalo pro prodloužení částečné suspendace Ruska o další dva roky a s tím spojeného startu sportovců s neutrálním statusem. Proti bylo 56 členských asociací, šest se zdrželo. Podobně poté dopadlo hlasování o spojeneckém Bělorusku.
"Výsledkem rozhodnutí je, že členská práva Ruska jsou na dva roky pozastavena. S výjimkou toho, že jeho sportovci (a pomocný personál) se budou moci jako individuální a neutrální zúčastnit paralympijských her i světových a regionálních šampionátů a také soutěží v šesti sportech, které IPC zaštiťuje jako mezinárodní federace," uvedl IPC v prohlášení.
Český paralympijský výbor (ČPV) byl proti návratu Ruska do soutěží. "Evropa v tom má jasno, takže jsme hlasovali proti ruské účasti, ale u ostatních kontinentů taková jednota nebyla," řekl České televizi předseda ČPV Zbyněk Sýkora.
Výbory Ruska a Běloruska byly loni v listopadu suspendovány kvůli vpádu na Ukrajinu. Už v roce 2022 byli sportovci obou zemí zhruba měsíc po invazi na poslední chvíli vyloučeni ze zimní paralympiády v Pekingu. Původně měli v Číně startovat jako neutrální sportovci.
O návrat Ruska a Běloruska na klasické hry usiluje také Mezinárodní olympijský výbor. Původně doporučil jejich vyloučení z mezinárodních soutěží, ale letos vyzval sportovní federace, aby zvážily přijetí jednotlivců zpět jako neutrálních sportovců a umožnily jim kvalifikovat se na OH.
O statusu Ruska a Běloruska se bude diskutovat za dva týdny na zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Bombaji. Prezident MOV Thomas Bach v červenci uvedl, že si nedokáže představit, že by se na tomto kongresu rozhodovalo už přímo o startu Rusů a Bělorusů na pařížské olympiádě.