Rocca a Raich mají malé glóbusy

ČTK
17. 3. 2006 12:32
Aare - Ještě před sobotním závěrečným závodem se stal Ital Giorgio Rocca celkovým vítězem Světového poháru ve slalomu. Jeho jediný soupeř v boji o malý Křišťálový glóbus Kalle Palander z Finska si dnes v obřím slalomu ve švédském Aare zranil koleno a v sobotu podle agentury Reuters nebude moci nastoupit.
Italský slalomář Giorgio Rocca při tréninkové přestávce žertuje v policejním autě. | Foto: Reuters

Rocca si celkový triumf v disciplíně zajistil díky excelentnímu úvodu sezony, kdy vyhrál pět slalomů Světového poháru za sebou. Ve zbývajících závodech se pak už jen jednou dostal do desítky a přidal 47 bodů. Zklamáním pro něj skončilo vystoupení na olympijských hrách v Turíně, kde patřil k velkým italským medailovým nadějím, ale vypadl už v prvním kole.

Sedmadvacetiletý Palander měl před posledním slalomem sezony na kontě 495 bodů a mohl manko dvaapadesáti bodů ještě smazat. Kvůli zranění, jehož povahu odhalí až podrobné vyšetření, však o šanci přišel.

Na třetím místě v hodnocení slalomu je už jistý vítěz Světového poháru Rakušan Benjamin Raich, který malý Křišťálový glóbus za tuto disciplínu získal loni. Dvojnásobný zlatý medailista z Turína má zatím na kontě 410 bodů, což je při stovce bodů za vítězství příliš velká ztráta na vedoucího Roccu.

Raich má malý křišťálový glóbus zs obří slalom

Celkový vítěz Světového poháru v alpském lyžování Benjamin Raich vybojoval i malý křišťálový glóbus za  obří slalom. Rakušan získal další trofej díky prvenství v dnešním závěrečném závodu ve švédském Aare, jeho největší soupeř Ital Massimiliano Blardone skončil druhý.

Oba adepti na poslední volný mužský glóbus se usadili v čele závodu hned po prvním kole, po němž Blardone těsně vedl. Kdyby první příčku uhájil, mohl Raicha v konečném pořadí o jediný bod předstihnout. To však dvojnásobný olympijský přezdívaný "Blesk z Pitztalu" nedopustil a ve druhém kole zajel nejrychlejší čas. Blardoneho porazil v součtu o téměř sekundu a prvenství v
obřím slalomu SP obhájil.

Teoretickou šanci na celkové vítězství měli ještě další tři lyžaři. Švéd Fredrik Nyberg skončil třetí, Ital Davide Simoncelli nedokončil první jízdu a v ní ztratil šanci i Kalle Palander. Fin si navíc přetrhl vaz v koleni a musel vzdát také sobotní souboj o titul nejlepšího slalomáře. Ten tak s denním předstihem spadl do klína jeho italskému rivalovi Giorgiu Roccovi.

První kolo nedokončilo celkem devět lyžařů, zbývajících dvacet už nástrahy druhé jízdy zvládlo.

Výsledky - obří slalom:
1. Raich (Rak.) 2:22,50 (1:10,56+1:11,94), 2. Blardone (It.) 2:23,44 (1:10,49+1:12,95), 3. Nyberg (Švéd.) 2:23,52 (1:10,86+1:12,66), 4. Bourque (Kan.) 2:23,79 (1:11,23+1:12,56), 5. Reichelt (Rak.) 2:24,12
(1:11,45+1:12,67), 6. Rahlves 2:24,25 (1:11,34+1:12,91), 7. Ligety (oba USA) 2:24,68 (1:11,90+1:12,78), 8. Fill (It.) 2:24,87 (1:11,79+1:13,08) a Fanara (Fr.) 2:24,87 (1:12,00+1:12,87), 10. Schieppati (It.) 2:24,97 (1:11,59+1:13,38).