Razým a Jakš propadli. Češky ve finále sprintu poslední

25. 2. 2009 13:20
Češky se dostaly ve finále sprintu dvojic
Kamila Rajdlová
Kamila Rajdlová | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Čeští klasičtí lyžaři poprvé po čtyřech letech nevybojují medaili na mistrovství světa ve sprintu dvojic.

Po bronzu české štafety z Oberstdorfu a ze Sappora se ve středu v závodě klasickou technikou dvojice Martin Jakš - Aleš Razým v Liberci vůbec nedostala do finále.

Semifinálovovu jízdu poznamenal hned v prvním úseku pád Martina Jakše. Domácí závodníci obsadili ve své jízdě šestou příčku se ztrátou více než 42 sekund na první Finy.

Za Českou republiku rozběhl semifinále Martin Jakš a zaujal pozice kolem čtvrtého místa. Jenže při výběhu do jednoho z kopců spadl poté, co mu Polákem Maciej Kreczmer u bariéry přišlápl lyži. Záhy se Jakš propadl na osmou příčku.

Skvělý Razým. Ve sprintu na MS ohromil šestým místem
Bilance po polovině: Bauer naplnil liberecké naděje

Odstup se mu ještě podařilo stáhnout, jenže před předávkou "vytuhl" a nabral ztrátu, kterou už ani on, ani šestý muž ze sprintu volnou technikou Aleš Razým nedokázal stáhnout.

"Vůbec mi to dnes nejelo," zlobil se v cíli Razým, který v úterý skončil v individuálním sprintu šestý.

Příčina? Podobná jako včera. "Zase ty lyže, nevím jestli to bylo kvůli nim nebo servismanům," vysvětloval český reprezentant.

Boj o medaile podle očekávání vyhrála favorizovaná dvojice z Norska ve složení Hattestad, Kjoelstad.

Tito dva ovládli už včerejší sprint volnou technikou, kde si rozdělili zlato a stříbro. Nyní společnými silami dosáhli na další triumf a znovu před zraky norského prince Håkona Magnuse.

V napínavém finiši Skandinávci porazili Němce, o jejichž stříbru rozhodly před bronzovými Finy doslova milimetry.

Ženy neměly startovat a dosáhly na finále

Poprvé, a zřejmě i naposledy na šampionátu, skončily české ženy lépe než muži. Bylo překvapením, že ve sprintu se pár Kamila Rajdlová, Ivana Janečková probil do finále. A to původně neměl startovat!

Finále ale bylo také jediné, co se jim povedlo. Hned od prvních metrů nabraly velkou ztrátu a záhy bylo jasné, že skončí poslední s poměrně značným odstupem.

"Jsem ráda za ten postup, potom už jsem nemohla," vysvětlovala novinářům Janečková. "Je to škoda, když už to bylo finále, tak bych byla radši s někým bojovala," nebyla spokojená zkušenější Rajdlová.

Do cíle dojely Češky se ztrátou skoro dvou minut na vítězky.

Jednoznačně se vyvíjela i situace v čele závodu, kde se stejně jako v semifinále od startu do cíle suverénně pohybovalo finské duo Aino Kaisa Saarinenová a Virpi Kuitunenová.

Za nimi se srovnaly Italky, Švédky a Japonky, které sváděly boj o stříbro a bronz. Překvapivě mimo hru zůstaly Němky a Rusky, později odpadly i Norky.

V posledním okruhu Japonkám už došly síly, a tak nakonec druhé místo vybojovalo Švédsko a třetí skončila Itálie.

Finále sprintu dvojic žen na MS v klasickém lyžování v Liberci (6x1,3 km klasicky):
1. Finsko (Saarinenová, Kuitunenová) 19:43,7, 2. Švédsko (Olssonová, Anderssonová) -20,0, 3. Itálie (Longaová, Follisová) -23,8, 4. Japonsko -25,2, 5. Norsko -47,7, 6. Kanada -1:03,6, 7. Německo -1:08,0, 8. Kazachstán -1:09,1, 9. Rusko -1:39,7, 10. Česko (Janečková, Rajdlová) -1:54,2.

Finále sprintu dvojic mužů na MS v klasickém lyžování v Liberci (6x1,6 km klasicky):
1. Norsko (Kjölstad, Hattestad) 22:48,5, 2. Německo (Angerer, Teichmann) -0,5, 3. Finsko (Nousiainen, Jauhojärvi) -0,5, 4. Rusko -2,2, 5. Francie -3,0, 6. Švédsko -4,3, 7. Kazachstán -5,8, 8. Estonsko -8,7, 9. Kanada -9,7, 10. Japonsko -10,3, ...12. Česko (Jakš, Razým) vypadlo v kvalifikaci.