Rasismus v NBA: Soud se Sterlingem se zvrhl v manželský spor

Lukáš Korynta
17. 7. 2014 13:04
Kauza Sterling, která mává s NBA už od dubna, se stále nedočkala konce.
Donald Sterling.
Donald Sterling. | Foto: Reuters

New York - Kauza Sterling, která mává s NBA už od dubna, se stále nedočkala konce.

Ten dobrý, o který usiluje liga, je odstranit majitele Los Angeles Clippers Donalda Sterlinga, jenž je kvůli nedávné rasistické aféře v doživotním zákazu na zápasy a veškeré akce pořádané NBA.

Ten špatný konec je Sterling stále jako majitel a nespokojená organizace pod ním.

Co ale teď s tím? Sterling žaluje NBA, že neprávem schválila prodej klubu do rukou bývalého šéfa Microsoftru Stevea Ballmera. Prodej za Sterlinga sjednala jeho žena, která je spoluvlastníkem, a která získala právo jednat za oba manžele kvůli údajným zdravotním problémům svého muže.

A to se pohořčenému realitnímu magnátovi samozřejmě nelíbí. Jeho žena Shelly Sterlingová přitom tvrdí, že společně vše konzultovali.

Spor obou manželů

Sterling teď kope kolem sebe vším, čím může. U soudu jde proti samotné NBA i proti Shelly, se kterou žije už dlouho v odloučení. I proto už šéf ligy Adam Silver přiznal své obavy, že ještě na začátku příští sezony mohou být Clippers stále bez nového majitele.

"V tuto pozici nemůžu říct nic s garancí," řekl Silver a dodal, že liga jednala zcela v rámci svých práv a neočekává proto, že soud rozhodne jinak.

Pokud ale soud i přesto rozhodne, že prodej organizace do rukou Stevea Ballmera je neplatný, má rada NBA ještě možnost hlasovat o ukončení Sterlingova vlastnictví. Sterling tedy pravděpodobně o Clippers přijde i pokud soud proti své ženě vyhraje.

Nový majitel bude

"Pokud Donald přistoupí na prodej Clippers, jsem ochoten vyslyšet, cokoliv by chtěl říct," prohlásil Silver. Naznačil tak, že by mohl Sterlingovi zmírnit trest (doživotní zákaz na NBA a pokuta 2,5 milionu dolarů), který mu krátce po rasistické aféře udělil.

Ať už liga Sterlinga odstraní po dobrém nebo po zlém, Clippers budou mít nového majitele. Jde jen o to kdy a koho. Steve Ballmer, který z kapsy vytáhl rekordní částku dvou miliard dolarů, se lize evidentně zamlouvá. "Pan Ballmer je basketbalovým nadšencem a touží po tom, stát se majitelem," řekl Silver.

Další slyšení je na programu v pondělí, přičemž o konečném verdiktu by mělo být rozhodnuto do osmadvacátého července.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

EU a USA uvalily sankce na ruské činitele kvůli uvěznění Navalného

Evropská unie uvalila sankce na čtyři ruské představitele za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného a potlačování pokojných protestů. Mezi vysoce postavenými činiteli, k jejichž potrestání unie vůbec poprvé využila nový globální sankční režim, je i generální prokurátor Igor Krasnov či hlavní vyšetřovatel Alexandr Bastrykin.

Sankce v úterý uvalily na několik Rusů a podniků i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy