Rasismus v NBA: Soud se Sterlingem se zvrhl v manželský spor

Lukáš Korynta
17. 7. 2014 13:04
Kauza Sterling, která mává s NBA už od dubna, se stále nedočkala konce.
Donald Sterling.
Donald Sterling. | Foto: Reuters

New York - Kauza Sterling, která mává s NBA už od dubna, se stále nedočkala konce.

Ten dobrý, o který usiluje liga, je odstranit majitele Los Angeles Clippers Donalda Sterlinga, jenž je kvůli nedávné rasistické aféře v doživotním zákazu na zápasy a veškeré akce pořádané NBA.

Ten špatný konec je Sterling stále jako majitel a nespokojená organizace pod ním.

Co ale teď s tím? Sterling žaluje NBA, že neprávem schválila prodej klubu do rukou bývalého šéfa Microsoftru Stevea Ballmera. Prodej za Sterlinga sjednala jeho žena, která je spoluvlastníkem, a která získala právo jednat za oba manžele kvůli údajným zdravotním problémům svého muže.

A to se pohořčenému realitnímu magnátovi samozřejmě nelíbí. Jeho žena Shelly Sterlingová přitom tvrdí, že společně vše konzultovali.

Spor obou manželů

Sterling teď kope kolem sebe vším, čím může. U soudu jde proti samotné NBA i proti Shelly, se kterou žije už dlouho v odloučení. I proto už šéf ligy Adam Silver přiznal své obavy, že ještě na začátku příští sezony mohou být Clippers stále bez nového majitele.

"V tuto pozici nemůžu říct nic s garancí," řekl Silver a dodal, že liga jednala zcela v rámci svých práv a neočekává proto, že soud rozhodne jinak.

Pokud ale soud i přesto rozhodne, že prodej organizace do rukou Stevea Ballmera je neplatný, má rada NBA ještě možnost hlasovat o ukončení Sterlingova vlastnictví. Sterling tedy pravděpodobně o Clippers přijde i pokud soud proti své ženě vyhraje.

Nový majitel bude

"Pokud Donald přistoupí na prodej Clippers, jsem ochoten vyslyšet, cokoliv by chtěl říct," prohlásil Silver. Naznačil tak, že by mohl Sterlingovi zmírnit trest (doživotní zákaz na NBA a pokuta 2,5 milionu dolarů), který mu krátce po rasistické aféře udělil.

Ať už liga Sterlinga odstraní po dobrém nebo po zlém, Clippers budou mít nového majitele. Jde jen o to kdy a koho. Steve Ballmer, který z kapsy vytáhl rekordní částku dvou miliard dolarů, se lize evidentně zamlouvá. "Pan Ballmer je basketbalovým nadšencem a touží po tom, stát se majitelem," řekl Silver.

Další slyšení je na programu v pondělí, přičemž o konečném verdiktu by mělo být rozhodnuto do osmadvacátého července.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy