Ragbyový skandál. Sudí slavil s fanoušky brutální úder, za který vyloučil soupeře

Rudolf Černík
22. 10. 2019 8:35
Ragbyový šampionát řeší skandál. Sudí Jaco Peyper napodoboval s fanoušky Walesu zákrok, po němž v klíčovém okamžiku čtvrtfinále vyloučil hvězdu Francie.
Osudový brutální úder Sebastiena Vahaamahiny loktem do obličeje Aarona Wainwrighta
Osudový brutální úder Sebastiena Vahaamahiny loktem do obličeje Aarona Wainwrighta | Foto: Reuters

Šéfové světového ragby už začali případ vyšetřovat. "Jsme si vědomi snímku rozhodčího Jaca Peypera se skupinou fanoušků Walesu, který se objevil na sociálních sítích po čtvrtfinálovém utkání mezi Walesem a Francií v Oitě. Zatím shromažďujeme fakta, takže by nebylo vhodné případ v tuto chvíli komentovat," stojí v prohlášení světové ragbyové federace.

Jihoafrický sudí Peyper ve zmiňovaném zápase vyloučil francouzskou hvězdu Sebastiena Vahaamahinu za úmyslný brutální úder loktem do obličeje Aarona Wainwrighta.

Brutální faul Vahaamahiny:

Video: Youtube.com

Favorit v té době vedl 19:10, Velšané však využili přesilovky k otočení skóre na 20:19 a k senzačnímu postupu do semifinále.

Zatímco o oprávněnosti červené karty pro Vahaamahinu nebylo sporu, kontroverze vzbudila pětka, kterou Wales položil šest minut před koncem. Posvětil ji však i videorozhodčí, a tak největší rozruch vzbudila právě fotka Peypera s fanoušky vítězů. Na ní totiž pózuje s příznivci s vystrčeným loktem v náznaku úderu, za který Francouze vyloučil.

Peyper už se za snímek omluvil, přesto na semifinálové zápasy mistrovství světa, která se odehrají o víkendu, nebyl nominován. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy