Čech plánoval rok cestu na MS v ragby, pak mu zápas zrušil tajfun. Štve nás to, říká

Marek Janoš Marek Janoš
11. 10. 2019 9:35
Zrušení dvou zápasů základních skupin MS v ragby v Japonsku se dotýká i fanoušků, kteří na šampionát cestovali z různých koutů světa. Mezi nimi je i manželský pár z Česka.
Emiliano Caroti s manželkou Sabinou na MS v ragby
Emiliano Caroti s manželkou Sabinou na MS v ragby | Foto: Emiliano Caroti

O víkendu měl přijít vrchol skupinové fáze mistrovství. Nastoupit proti sobě měli tradiční rivalové Anglie a Francie, Itálie zase zrušením duelu s Novým Zélandem přišla o šanci na postup ze skupiny B. Organizátoři se tak rozhodli kvůli tajfunu Hagibis, který o víkendu Japonsko zasáhne.

Právě na utkání Italů proti All Blacks se chystal i Emiliano Caroti s manželkou. "Bohužel se nás to dotklo hodně. Prioritou našeho výletu byl zrovna zápas Nového Zélandu s Itálií. Strašně nás to štve," svěřil se Čech s italskými kořeny Aktuálně.cz.

A není sám. Na diskuzních fórech narazil na další fanoušky, které změna rozladila. "Co čteme, jsou dost kritičtí. Hlavně Francouzi. Hlavním argumentem je, že pořádat mistrovství světa v období každoročního výskytu tajfunů je poněkud nesmyslné. Je to pro ně stejné jako letošní MS atletů v Dauhá nebo MS ve fotbale, které se uskuteční také v Kataru," říká.

Organizátoři fanouškům vrátí za zrušený zápas peníze do konce listopadu. "Pravdou je, že avizovali dopředu, že v případě nutnosti zápasy zruší bez náhrady," dodává. "Příprava na cestu, která je spojená i s dovolenou. Vše jsme plánovali zhruba rok dopředu," přibližuje.

"Tajfun místní rozhodně neberou na lehkou váhu a my jsme se také naučili být trochu pokorní. Ale podle toho, jak sledujeme vývoj počasí, tak se mohlo podle mého názoru s rozhodnutím ještě jeden den počkat. Navíc zápasy se mohly odehrát v neděli nebo pondělí a na jiných stadionech," myslí si. Místo ragby pár vyrazí sledovat jinou sportovní událost, cyklistické závody keirin.

Ragby sleduje už od roku 2003 a jako fanoušek zavítal i na minulé mistrovství světa v Anglii před čtyřmi lety. "Že s manželkou pojedeme do Japonska, bylo jasné hned po tom, co sem šampionát přidělili," hlásí Caroti z Honšú.

Vstupenky si český pár zajistil před šampionátem přes oficiální prodejní systém. "Jak jsme ale viděli, lístky se dají sehnat na kase i před zápasem. Na stadionu je úžasná atmosféra. Především díky fanouškům z vyspělých ragbyových zemí. Případná volná místa Japonci vyplňují školními zájezdy, to mi přijde fajn," hodnotí fanouškovské prostředí.

Zdá se, že ragby žije opravdu celá země. V tomhle ohledu pro Carotiho šampionát splnil očekávání. "Japonci jsou maximálně připravení, rádi fandí, a to mladí i staří. U televize, v hospodách i doma. Samozřejmě hlavně domácím," stihl si všimnout za dobu svého pobytu.

Až na trable se zrušenými zápasy je dosavadní průběh mistrovství světa zvládnutý organizačně dobře a z Japonska proudí vesměs dobré reference. S tím se ztotožňuje i Caroti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Bývalý kancléř Schröder může zůstat členem německé SPD, předpisy neporušil

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil. Zatím není jasné, zda tím skončí snaha části sociální demokracie Schrödera zbavit členství ve straně, protože proti rozhodnutí je možné se odvolat. Německá média nicméně dlouhodobě poukazují na to, že na cestě k případnému vyloučení Schrödera z SPD stojí řada právních překážek.

Proti Schröderovi byly podány takřka dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení, kterými se rozhodčí komise začala zabývat v červenci. 

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních. ANO bude mít na mítincích místo pro odpůrce

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom v pondělí dohodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na webu to oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.

Hnutí ANO na základě doporučení policejního prezidenta nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to v pondělí uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy