Proč Nymburk nehraje Euroligu?

Ondřej Roubínek
10. 11. 2006 15:15
Praha - Český klubový basketbal má v Eurolize dvojnásobné zastoupení. Ale pouze v té ženské. Basketbalisté českého mistra z Nymburku se musí spokojit s Pohárem FIBA.

Basketbalistky Gambrinusu Brno obhajují v Evropské lize dokonce  titul, hráčky USK Praha vstoupily do svého třetího euroligového ročníku hodně posílené a chtějí premiérově postoupit ze základní skupiny.

Pražanky sice v loňském ročníku nejprestižnější klubové soutěže v Evropě neuspěly a nepostoupily ze základní skupiny, ale pro start v právě probíhajícím ročníku jim byla udělena divoká karta. Basketbalistky Brna měly jako obhájkyně euroligového titulu a české šampionky start jistý.

Naopak v mužské podobě Evropské ligy se český klubový zástupce ještě neobjevil. Problém nebude ani tak v rozdílném postavení mužské a ženské reprezentace, vždyť ta mužská se letos po třech neúspěších probojovala na mistrovství Evropy. Přesto na vítěze NBL čeká jen Pohár FIBA.

Rozdělená Evropa

V roce 2000 vyvrcholila roztržka mezi evropskou odnoží mezinárodní basketbalové federace FIBA Europe a Unií evropských basketbalových lig (ULEB).

Tehdy se vyhrotil spor mezi ekonomicky silnými kluby sdruženými v ULEB a basketbalovou federací o televizní práva na zápasy evropských pohárů. FIBA chtěla řídit jejich prodej sama. To se však nelíbilo klubům, které se cítily finančně poškozeny.

Brňanky se v Eurolize prosazují dlouhodobě, letos konečně získaly vytoužený euroligový titul.
Brňanky se v Eurolize prosazují dlouhodobě, letos konečně získaly vytoužený euroligový titul. | Foto: Reuters

Spor došel tak daleko, že se čtrnáct ekonomicky nejsilnějších klubů rozhodlo pokračovat v pořádání Evropské ligy nezávisle na rozhodnutích FIBA. V sezoně 2000/2001 se tak dokonce hrály dvě konkurenční soutěže.

V Evropské lize se sešly nejbohatší kluby, které z Euroligy udělaly velmi lukrativní a prestižní podnik. V soutěži měly největší počet míst zajištěny právě bohaté týmy hlavně ze Španělska, Itálie a Řecka. Ty patřily k tzv. G-14, tedy skupině nejbohatších celků, a zároveň k zakládajícím členům ULEB.

Suproligy pod křídly FIBA se sice účastnilo více národních mistrů, ale zdaleka nedosáhla takových ekonomických a sportovních úspěchů jako Euroliga.

Dohoda přišla po čtyřech letech

Obě znesvářené organizace jednaly, za jakých podmínek znovu sjednotit boje o klubového šampiona starého kontinentu. To se jim podařilo až po dlouhých čtyřech letech.

Infobox

Účast českých klubů v evropských pohárech v sezoně 2006/7:

Muži:
Evropský pohár FIBA
- Nymburk
Pohár Challenge - Prostějov, Kunín, A Plus Brno

Ženy:
Euroliga - 
Gambrinus Brno, USK Praha
Pohár FIBA - Trutnov

V roce 2004 se zástupci obou stran dohodli na kompromisním řešení, které mělo prospět celému mužskému klubovému basketbalu.

FIBA a ULEB se dohodly, že všechny čtyři mužské klubové soutěže přejdou pod patronát FIBA, ale zároveň dva nejkvalitnější poháry - tedy Euroliga a ULEB Cup - budou nadále řízeny Unií basketbalových lig.

FIBA pak v mužských soutěžích řídí Evropský pohár FIBA a Pohár Challenge, v ženských složkách pak má na starosti všechny pohárové soutěže.

Není Euroliga jako Euroliga

Evropské ligy mužů a žen se neliší jenom hlavním řídícím orgánem soutěže. Odlišný je i celkový objem peněz, který jimi protečou, počty diváků v halách i u televizních obrazovek.

Mužskou Euroligu hraje čtyřiadvacet prominentních týmů, ženy musely počet týmů snižovat na současných osmnáct hlavně kvůli finančním problémům klubů a nevyrovnanosti účastníků.

V Sazka Areně získali trofej pro vítěze Euroligy hráči CSKA Moskva.
V Sazka Areně získali trofej pro vítěze Euroligy hráči CSKA Moskva. | Foto: Reuters

V poměrně úzké ženské klubové špičce tak není při dostatku financí problém do Euroligy proniknout a pokud se klubu podaří stabilizovat financování, může se na špici soutěže držet dlouhodobě, jako to vidíme na příkladu českých mistryň z Brna.

Šanci na postup ze základní skupiny Euroligy má i USK Praha, který sice oba úvodní zápasy prohrál, ale posílený kádr by mu na postup ze skupiny stačit mohl.

Rozdíly mezi ženskou a mužskou Euroligou přesvědčivě demonstrují i poslední finále obou soutěží, která se odehrála na našem území.

Basketbalistky Brna získaly euroligový titul na domácí půdě před čtyřmi tisíci fanoušků, kteří zaplatili za lístky maximálně 1 500 korun, v Praze boj o šampiona Euroligy mužů sledovalo 17 tisíc diváků, z nichž někteří dali za vstupenky až 42 000 korun.

Mezi muži to tak má český mistr nepoměrně složitější. Euroligu hraje čtyřiadvacet špičkových týmů, které mají mnohonásobně vyšší rozpočty než ten nejbohatší český klub. A protože soutěž řídí ULEB, nikdo v ní nemá zaručené místo jen díky úspěchu v národní lize.

O pozvánce mezi elitu rozhoduje celá řada dalších faktorů a do společnosti s právem startovat mezi elitou má Nymburk nebo kdokoliv jiný, kdo by ovládl domácí basketbalovou scénu, ještě hodně daleko.

 

Právě se děje

Další zprávy