Série osmiveslice Dukly nekončí. Primátorky vyhrála po čtyřicáté v řadě

ČTK ČTK
9. 6. 2019 12:15
Osmiveslice Dukly Praha potvrdila roli favorita a po čtyřicáté za sebou vyhrála Primátorky. K jubilejnímu triumfu ve 106. ročníku tradiční regaty na Vltavě pomohl pětinásobný mistr světa Ondřej Synek, který do osmy usedl po pěti letech, legendární kormidelník Oldřich Hejdušek slavil 25. vítězství.
Posádka osmiveslice Dukly na Primátorkách 2019.
Posádka osmiveslice Dukly na Primátorkách 2019. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Favorizovaná loď vyhrála s velkou převahou a desetisekundovým náskokem před kombinovanou sestavou Slavie Praha a Dukly. Těsně třetí skončila osma Hamru.

"Řekl bych, že to bylo jedno z těch snazších vítězství. Z povinnosti. Když se podíváte, co na lodi sedělo, tak je to to nejlepší, co v republice v současnosti máme," řekl Hejdušek, který se ke kormidlu Dukly posadil opět po čtyřech letech. "Musím říct, že jsme to zvládli perfektně. Kluci jeli zodpovědně, téměř bez chyby. Zatáčka výborná a do cíle jsme si to užili," pochvaloval si jedenašedesátiletý kormidelník.

Z vítězství měl radost i Synek, jenž se po delší přestávce rozhodl, že se opět na Primátorkách představí. "Nechtěli jsme si udělat závod těžší, než je nezbytné. Po startu jsme šli docela rychle dopředu a za zatáčkou, myslím, už to bylo jasné. Jsem rád, že jsem to mohl jet, protože jsem se rozhýbal. Na velké lodi je to úplně něco jiného a doufám, že mi to pomůže do sezony," řekl nejlepší český veslař historie.

Dukla se nakonec bez problémů vyrovnala i s na poslední chvíli vynucenou změnou, kdy místo nemocného Jakuba Podrazila do posádky usedl Jan Hájek. "Kuba byl už v pátek nějaký špatný, takže jsme v tomto složení trénovali. V sobotu ale jel. Jenže v sobotu večer lehnul, takže naskočil Honza, a když to někdo umí, tak není problém," pousmál se Synek.

Samotný Hájek, který jinak závodí v kategorii lehkých vah, byl rád, že dostal šanci. "Už jsme párkrát seděl v druhé lodi Dukly, která měla kontrovat té nejlepší. Teď jsem rád, že jsem byl v té vítězné," řekl Hájek. Neminul ho proto rituál v podobě křtu hozením do vody. Následovali jej i Milan Viktora, Matěj Mach a jubilant Hejdušek.

V závodě ženských osmiveslic obhájila prvenství posádka pražské Slavie, která ve stínu Dukly také protahuje vítěznou sérii. Veslařky Slavie byly součástí vítězné posádky po sedmnácté v řadě. "Musím říct, že číslo výher mě překvapilo a je fajn, že jsme vyhrály už tolikrát. Určitě to budeme chtít udržet, co nejdéle to půjde," řekla Kristýna Fleissnerová.

Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského na skifu vyhrál Jan Potůček z Dukly, mezi ženami byla nejrychlejší Zuzana Nečasová ze Slavie. Oba tak navázali na svá loňská prvenství, i když před rokem byli Potůček i Nečasová členy vítězných osem.

"Po rozjížďkách jsem byla trochu nervóznější, protože se to nevyvíjelo úplně podle našich představ. Dnes jsme se ale s trenérem domluvili na taktice, že to napálím a už v zatáčce budu mít náskok, což se povedlo. Takže spokojenost," usmívala se Nečasová, jejíž triumf sledovala nejlepší česká skifařka Miroslava Topinková jen ze břehu.

Primátorky, veslařská regata v Praze:

Muži:

Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Potůček (Dukla Praha) 7:28,8, 2. Baldrián (Hodonín) 7:33,4, 3. Zima (Dukla) 7:35,7.

Osma: 1. Dukla Praha (Helešic, Hájek, Synek, Melichar, Klang, Mach, Tikal, Viktora, korm. Hejdušek) 5:48,2, 2. Slavia Praha/Dukla (Musil, Paroulek, Řimák, Šagr, Vajner, Ouředníček, Kulhánek, Nosek, korm. Matušík) 5:58,9, 3. Hamr (Kapa, Skalák, Pachman, Jech, Vojtěch Dědek, Vlastimil Dědek, Caban, Šimkovský, korm. Matoušová) 5:59,8.

Ženy:

Skif (O Stuhu Podolí): 1. Nečasová (Slavia) 8:18,3, 2. Kateřina Hartmanová (Hamr) 08:24,5, 3. Pospíšilová (J. Hradec) 8:28,0.

Osma: 1. Slavia Praha/ČVK Praha (L. Žabová, K. Fleissnerová, Chourová, A. Žabová, Součková, L. Antošová, Nováková, Neuhortová, korm. Perglerová) 6:38,3, 2. Blesk Praha (E. Podrazilová, Kropáčková, Skružná, B. Podrazilová, Pašková, Businská, Vičíková, Skálová, korm. E. Fleissnerová) 6:45,1, 3. Hamr/Lysá nad Labem/J. Hradec/VK Smíchov/ČVK Praha (Hnízdilová, Martincová, Nejedlová, Mátlová, Tesařová, Zavadilová, Karolína Hartmanová, Šantrůčková, korm. Šumanová) 6:57,7.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy