Při organizaci turínské olympiády pomůže i 22 českých skautů

ČTK
7. 2. 2006 10:46
Mezi desítkami tisíc dobrovolníků, kteří se budou snažit přispět k hladkému průběhu nadcházející zimní olympiády v Turíně, bude i 22 českých skautů. Ve středu si v Itálii vyzvednou akreditační karty a dobrovolnické uniformy a dozvědí se, jak konkrétně a na jakých sportovištích budou pomáhat. Vrcholná sportovní událost začne slavnostním zahájením v pátek a potrvá do 26. února.

Čeští dobrovolníci jsou zařazeni do třech pracovních skupin - jedna bude mít na starosti dopravu sportovců, další zajistí zázemí pro novináře, třetí pomůže při zpracování výsledků. Třicítka skautů a skautek z České republiky pracovala také předloni při letní olympiádě v Aténách - tehdy pomáhali v areálu pro veslování a rychlostní kanoistiku. Ihned po návratu z Řecka vznikl tým pro přípravu výpravy na zimní hry. "Začal zařizovat ubytování v Turíně, shánět nejlepší dopravní spojení a oslovovat potenciální sponzory. Největším problémem se ukázala být komunikace s italskými organizátory," informovala ČTK Věra Voňavková z ústředí Junáka. Neplacení pomocníci, většinou mladí lidé, už neodmyslitelně patří ke koloritu her, bez nich by se tak velká akce ani nemohla uskutečnit. Pomáhají na letišti, sportovištích, v tiskovém středisku i sportovní vesnici. Platní jsou také při doprovodných programech, například na koncertech, výstavách a dalších společenských akcích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy