Autenticita, úcta, aura šílence. Procházka přežil horor, je z něj globální hvězda

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 6. 2022 11:31
Jen o hrstce českých sportovců se dá s čistým svědomím prohlásit, že byli nebo jsou globálními hvězdami. Po neděli se mezi vybranou společnost zařadil zápasník MMA Jiří Procházka. Světová média vyzdvihují jeho přístup plný skromnosti a respektu i zábavnou "auru šílence", kterou se prezentuje v boji.
Jiří Procházka. | Video: Asociated Press

Už před zápasem o Procházkově příběhu podrobně referovala britská BBC nebo americký gigant ESPN. Po nezapomenutelné bitvě v Singapuru s Brazilcem Gloverem Teixeirou dosah českého bojovníka ještě výrazně vzrostl. 

"Předvedl jsem strašný výkon. Já musím být lovec, ne přeživší," vyprávěl Procházka skromně po životním duelu, v němž si zajistil pás pro šampiona polotěžké váhy nejprestižnější organizace UFC.

Ano, Procházka přežil pro běžného smrtelníka nepředstavitelné věci. Během pětadvaceti minut unikl ze situací, při kterých tuhla krev v žilách. I to je však legitimní způsob, jak vyhrát. Jen půl minuty chybělo k jeho těsné porážce na body.

V tu chvíli ale už tak řádně epickou bitvu Čech povýšil na úroveň, která zanechala celý svět v naprostém úžasu.

Teixeiru, velezkušeného mistra wrestlingu, krále submisí, zničil jeho vlastní zbraní. 

Šéf UFC Dana White řádil jako pominutý, na sítích se Procházkovi klaněly největší osobnosti bojových sportů včetně Conora McGregora, který předtím dokonce správně přepsal Procházkovo české motto BJP. 

Kdysi problémový kluk z Hostěradic je v očích světových odborníků na smíšené bojové umění vzorem nejen po sportovní stránce. Vyzdvihují také jeho cestu skromnosti a respektu.

"Boj mezi Teixeirou a Procházkou ukázal, že člověk nemusí být plný lží a přetvářky, aby nalákal publikum na svůj zápas. Tihle dva byli plní respektu po celý proces a přitom doručili jeden z nejlepších MMA zápasů všech dob," napsal na Twitter Marcel Dorff z Eurosportu.

Hojně se mluvilo o bitvě roku, někteří jak vidno dokonce zacházeli ještě dál.

"Oslnivý Čech se vytrhl ze spárů porážky a škrtícím chvatem na poslední chvíli dokončil jednu z nejdivočejších rvaček roku 2022," napsal specializovaný server MMA Fighting.

"Některé duely lze zrekapitulovat dvěma větami, jiné by potřebovaly desetidílný seriál na Netflixu. Procházka vs. Teixeira bylo definicí toho druhého. Srdce. Tempo. Neustála blízkost konce. Drama nejvyššího řádu," pokračoval web.

Procházka má v sobě podle místních odborníků jistou pozitivní "auru šílence", která se objevuje jednou za generaci.

"Ano, vítejte v éře Jiřího Procházky, dámy a pánové. Kdo ví, jak dlouho tohle šílenství potrvá, ale už teď je jisté, že to bude nezapomenutelná jízda," rozplývali se v MMA Fighting.

Kritičtěji a s otazníky do budoucna přistoupil k hodnocení duelu magazín MMA Junkie publikující pod listem USA Today.

"Není pochyb o tom, že si Procházka zaslouží být novým šampionem. Proti Gloverovi si prošel peklem a nějak našel cestu k vítězství těsně před koncem," napsal. 

Duel v USA Today označili za zápas, který se okamžitě stane klasikou. Procházka se podle autora pevně ukotvil v pozici jednoho z nejvíce vzrušujících fighterů světa.

Na druhou stranu ale s odkazem na Procházkovu pozápasovou kritiku dodal: "Je těžké nepřemýšlet o tom, kolikrát bude schopný takhle se štěstím vyváznout. A Procházka si je dobře vědom reality."

Podle analýzy amerického listu musí český bojovník - aby se na vrcholu udržel dlouhodobě - do budoucna najít lepší balanci, být vypočítavější.

"To ale bude snadnější říct než udělat, protože Procházka si na druhou stranu ověřil, že jeho vysoce riskantní styl je zkrátka efektivní," zapochyboval USA Today.

Zajímavou radu dal Procházkovi šampion střední váhy UFC Israel Adesanya. "Pokud bude s Gloverem odveta, tak prosím už žádná naskočená kolena," uvedl novozélandský bijec. Čech měl jít podle něj více po těle, využívat zvedáky, naopak kvůli naskočeným kolenům několikrát skončil na zemi a pustil tak Teixeiru do výhody.

"Ale co… Dělej, co umíš, a užij si to. Jsi borec," vyjádřil nakonec oceňovaný Adesanya velký respekt českému kolegovi. I on ocenil Procházkův originální přínos celému sportu.

"Vážím si toho, jak se vyjadřuje, jak celkově působí. Na nic si nehraje, je autentický, je sám sebou. Je mu jedno, co si o něm lidé myslí, jede si svou cestou. Objevil se odnikud a ukazuje nám nový styl boje," zahrnul Adesanya Procházku obdivem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Kanoisté Heger a Satková získali zlato na ME do 23 let, Kneblová přidala stříbro

Čeští kanoisté Vojtěch Heger a Gabriela Satková se stali mistry Evropy do 23 let. Stříbro dnes na šampionátu v Českých Budějovicích přidala Tereza Kneblová.

Heger zajel čistou jízdu a zvítězil s náskokem 48 setin před Mewenem Debliquym z Francie, který zapsal dvě trestné sekundy. Adam Král byl pátý a Martin Kratochvíl devátý.

Heger, který na loňském mistrovství do 23 let získal stříbro a v roce 2020 zlato, potvrdil, že se mu v probíhající sezoně daří. Letos už vybojoval bronz na mistrovství světa do 23 let v Ivree a byl sedmý ve finále seniorského šampionátu.

"Je to neuvěřitelné, neskutečně si to užívám," uvedl Heger v nahrávce pro média. "Ještě máme svěťáky, ale sezona byla neskutečná. Dvě medaile, finále na mistrovství světa seniorů, jsem neskutečně spokojenej," dodal.

Gabriela Satková i Tereza Kneblová zajely finále bez chyb, Satková však přesto zvítězila s náskokem 2,48 sekundy. Třetí česká reprezentantka Eva Říhová dojela se dvěma trestnými sekundami pátá.

"Na startu jsem byla dost nervózní a nevěřila jsem, že bych to mohla projet. Ale kombinace se mi postupně dařily a začala jsem věřit, že by se to mohlo podařit," uvedla Satková.

Kneblová připomněla, že se Satkovou stejně skončily i na juniorském mistrovství světa z roku 2019. "Tohle byla asi první normální jízda, kterou jsem letos dokázala zajet. Jsem ráda, že to vyšlo a jsem ráda, že jsme zopakovaly Krakov 2019," řekla.

Na prvních dvou místech se v závodě juniorek seřadily Klára Kneblová s Adrianou Morenová. Kanoisté tak navázali na úspěšné vystoupení kajakářů ze soboty, kdy Jakub Krejčí obhájil titul do 23 let, zlatá byla ve stejné kategorii také Antonie Galušková a stříbro přidala juniorka Olga Samková.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

V Kladně se srazilo auto s motorkou, motorkář nehodu nepřežil

Jednu oběť si vyžádala nedělní nehoda osobního auta a motocyklu v Kladně. Havárii nepřežil motorkář, dva cestující v automobilu vyvázli bez zranění. Příčinu nehody policisté vyšetřují.

"Kolem 12:30 jsme přijali oznámení o střetu osobního auta s motorkou, na místě byly jako první policejní hlídky a snažily se motorkáře oživit, pak jeho záchranu předaly záchranářům, ani těm se však nepodařilo muže zachránit," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Nehoda se stala v ulici Na Kopci poblíž železničního přejezdu, nabourané auto zasahovalo do kolejiště. "Během vyšetřování nehody jsme museli ve spolupráci s Českými drahami na nějakou dobu nechat zastavit provoz na trati," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu

Na Tchaj-wan podle místních médií v neděli dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu. Američtí zákonodárci mají během následujících dvou dnů v plánu setkání s vysoce postavenými tchajwanskými vůdci, uvedly světové agentury s odvoláním na americké zastoupení na Tchaj-wanu.

Cesta se koná pouhých 12 dní od návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Čína na tuto cestu reagovala dosud největším vojenským cvičením v okolí ostrova a diplomatickými kroky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy