Prezident mu odpustil, lidé ne. Fenomén Šimůnek zemřel

Ivo Pospíšil
11. 8. 2010 7:30
Radomír Šimůnek zemřel nečekaně, nejspíš na cirhózu jater

Praha - Je vnímán jako fenomenální cyklista, který si mohl po titulech mistra světa vychutnávat mimořádnou přízeň veřejnosti, ale také jako muž, jenž způsobil smrt tří lidí.

Tak se nyní vzpomíná na Radomíra Šimůnka, mistra světa v cyklokrosu z roku 1991, který v úterních ranních hodinách zemřel ve věku osmačtyřiceti let.

Málokdo by nejspíše mohl vyprávět o pádu z vrcholu na dno tak jako on. Nejspíše právě proto nechtěl o svém životě příliš hovořit.

Čtěte také: Radomír Šimůnek (48), cyklokrosový šampion, je mrtev

Na počátku byla tvrdá dřina ve sportu, který v Česku patří mezi cyklistickými disciplínami k nejuznávanějším, i když je trochu zvláštním, zimním odvětvím jízdy na kole. Už v sedmnácti letech se Šimůnek účastnil juniorského mistrovství světa ve Španělsku a skončil na čtvrtém místě, hned v dalším roce už ale celou soutěž ovládl.

"Byl to obrovský talent, talent od přírody, ale stejně tak nesmírně poctivý závodník v tréninku," vzpomíná na něj předseda cyklokrosové komise Čestmír Kalaš.

Strmá dráha připomínala stoupající hvězdu, výčet úspěchů se zastavil v roce 1991. Na samotném vrcholu. V nizozemském Gietlenu vybojoval titul mistra světa i mezi profesionály. Ještě v tomtéž roce převzal prestižní novinářské ocenění Sportovce roku. Od té doby už tuto cenu žádný z cyklistů nedostal.

Prezident mu odpustil, veřejnost příliš ne

Fenomén své doby byl právě na svém vrcholu. Pak už následoval jen tvrdý pád.

V polovině listopadu roku 1992 obletěla republiku zpráva o automobilové nehodě, při níž zemřeli tři lidé. Způsobil ji za volantem robustního BMW sedící Radomír Šimůnek.

Radomír Šimůnek starší
Radomír Šimůnek starší | Foto: Aktuálně.cz

Nikdy se neprokázalo, že byl opilý, jak spekulovala média, ale jel příliš rychle.

Následky byly neúprosné. Ze zdemolované Škody 120 se dostal živý jen jedenáctiletý hoch, který si z nehody odnesl popáleniny, zlomenou pánev a otřes mozku. Sportovní ikona tuto kaňku ze svého života už nikdy smazat nedokázala.

"To neštěstí si v sobě pořád ponesu. V životě už asi nemohu zažít horší chvíle. Osudný okamžik ale popsat neumím, nevím, kde byla chyba. Mrzí mě, že mi lidé nevěří," dostával tehdy ze sebe.

Světový šampion musel za mříže, soud mu udělil osmnáctiměsíční nepodmíněný trest. Ten však zkrátil tehdejší prezident Václav Havel, který kdysi obdivovanému cyklistovi udělil milost. Veřejnost mu ale příliš neodpustila.

Další úspěch už nepřišel

Nezdařil se mu ani comeback mezi elitu. Vůbec nejblíže medaili pak byl v roce 1998, kdy v dánském Middelfartu skončil pátý.

"O stříbro ho připravil jen pád. Byl výborný po technické stránce, měl velmi dobrou fyzickou kondici a takticky na něj nikdo neměl," přiblížil i trenér reprezentace Petr Klouček.

O čtyři roky později Šimůnek svou aktivní kariéru ukončil. Ovace ho při odchodu sice nedoprovázely, na cyklokros ale nezanevřel. Rozhodl se trénovat svého syna. Až do srpna roku 2010, kdy v Kamenicích u Prahy umírá, podle prvních zpráv na cirhózu jater.

Pár dní poté, co absolvoval operaci kýly.

Příčinou byla, s největší pravděpodobností, cirhóza, ačkoliv definitivní verdikt přinese až pitva. "Táta už na tom v poslední době nebyl dobře," cituje deník Blesk vyjádření Šimůnkova syna, také výborného cyklokrosaře, Radomíra.

Teď už je jen na něm, jak bude ve sportovní tradici své rodiny pokračovat

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy