Filozofie, dvoufázový trénink a sen o Riu. Závadová zas září

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
17. 3. 2015 13:55
Už letos chce nejlepší česká plavkyně získat letenku na olympijské hry do Ria.
Barbora Závadová
Barbora Závadová | Foto: Eduard Erben

Praha - Na loňském mistrovství Evropy skončila ve dvou závodech těsně pod stupni vítězů a na světovém šampionátu se probojovala do finále, což Barboře Závadové v anketě Plavec roku pomohlo k nejvyšší příčce.

Letos chce dosáhnout podobných výsledků a hlavně získat letenku na olympijské hry do Ria.

„Neměl by to být velký problém. Ke splnění požadovaného limitu mně stačí zopakovat v polohovém závodě na 400 metrů loňský čas,“ prozradila v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Po dvou nevýrazných letech jste se zase stala českou plaveckou jedničkou. Co jste pro to musela udělat?

Změnila jsem trenéra, na podzim roku 2013 jsem se z Ostravy přestěhovala do Prahy, odešla od rodičů a žiji v jiném prostředí – to vše byly otazníky, zda jsem se vydala správnou cestou. A loňský rok potvrdil, že jsem chybu neudělala.

Pomohly vám úspěchy na mezinárodní scéně i psychicky?

Určitě! Podařilo se mi zahnat obavy, že už se nezlepším a své představy nenaplním. Zároveň však musím dodat, že například čtvrté místo na mistrovství Evropy mě sice potěšilo, ale maximálně spokojená nejsem.

Letošní rok je předolympijský, takže velice důležitý pro získání letenky do Ria. Jak složitá bude pro vás cesta do Brazílie?

Měla bych ji zvládnout bez větších problémů. Limit na moji základní trať, což je polohovka na 400 metrů, je 4:34 a můj loňský rekord je 4:28. Spíš se musím pomalu začít připravovat na nesmírně náročný olympijský závod, v němž chci skončit nejhůř do desátého místa.

V jakém světle vidíte světovou konkurenci?

Časy na této trati se neustále snižují. Především Američanky, Australanky, Číňanky, v domácí vodě i Brazilky, z Evropy hlavně Angličanky budou patřit do elitní společnosti. Třeba se objeví ještě někdo další, takže v mých představách musí zůstat především lepší umístění než 15. příčka z OH v Londýně.

Jaký máte program na letošní rok?

Koncem března bych nerada chyběla na mezinárodních závodech v Dánsku. V letním období je to hlavně Světová univerziáda v Koreji, světový šampionát v ruské Kazani a několik závodů Světového poháru. Formu budu ladit především v závodech Českého poháru. V každém případě chci co nejdřív splnit olympijský limit, abych se mohla v klidu připravovat na tento výjimečný svátek sportovců.

Kolik času v tomto přípravném období věnujete tréninku?

Dodržuji denní dvoufázový trénink, nevynechávám ani posilovnu a volno mám jen v neděli. Studuji však na filozofické fakultě, takže rozvrh si musím upravovat tak, abych stihla bazén i školu. Je to dost náročné, ale zatím to zvládám. Ráno vstávám v šest hodin a večer se domů vracím také kolem šesté.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy