Perušič se Schweinerem zahájili MS nečekanou porážkou, ženy vyhrály

Aktualizováno 7. 10. 2023 19:49
Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem vstoupili do mistrovství světa v plážovém volejbalu nečekanou porážkou 1:2 s kubánskou dvojicí Jorge Alayo, Noslen Díaz. Český tým nepotvrdil v mexickém Apizacu roli papírového favorita a prohrál 17:21, 21:15 a 9:15.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou na úvod zvítězily 21:14, 17:21 a 15:10 nad Paraguaykami Erikou Bobadillovou a Michelle Valienteovou.

Šestnáctý nasazený pár vstoupil do zápasu vítězným míčem, ale pak už v úvodním setu ani jednou nevedl. Tříbodovou ztrátu ještě zlikvidoval, ale od stavu 16:16 zvládl koncovku lépe soupeř. Druhou sadu vítězové nedávné Pro Tour Elite v Paříži rozhodli čtyřmi body za sebou od stavu 9:9, ale Kubánci, kteří byli nasazeni až jako číslo 33, zvládli lépe tie-break. Po vyrovnaném úvodu šli do dvoubodového náskoku a pak vedení 8:6 zvýraznili pěti vítěznými výměnami za sebou.

"Dnes nám úplně nepomohlo, že jsme začínali s Kubánci, o kterých jsme věděli, že jsou extrémně fyzičtí. Zápas se nevyvíjel podle našich představ, i když se nám to podařilo ve druhém setu prolomit. Já jsem si vybral hodně podprůměrný zápas," řekl Schweiner.

"Klíčem k porážce bylo naše podání, kterým jsme většinu zápasu nebyli schopní soupeře zatlačit, a několik důležitých míčů, které jsme nevyřešili, jak jsme měli," uvedl Perušič. "Kubánci dominovali, útočili z velké výšky. V naší hře nefungovalo mnoho věcí, které budeme muset do dalších klání zlepšit," dodal devětadvacetiletý polař.

Podle papírových předpokladů neskončil ani druhý zápas ve skupině I, protože devátí nasazení Brazilci Evandro a Arthur neuhráli ani set proti domácí dvojici Ricardo Galindo, Isaías Aguirre. Mexičané budou v noci na pondělí SELČ dalším soupeřem českého týmu. Ze 12 čtyřčlenných skupin projdou do play off vždy dva nejlepší celky plus čtyři ze třetích míst.

Hermannová se Štochlovou vedly v prvním setu až o osm bodů a s přehledem jej dovedly k výhře. Ve druhé sadě se karta obrátila. Za stavu 16:19 nechali rozhodčí kuriózně opakovat výměnu, kterou Češky původně získaly, a Paraguayky nakonec srovnaly. V tie-breaku Evropanky odskočily šesti body v řadě na 10:5, a přestože Jihoameričanky odvrátily tři mečboly, nasazené jednadvacítky už si vítězství vzít nenechaly.

Mistrovství světa v plážovém volejbalu v Tlaxcale (Mexiko):

Muži:

Skupina I:

Alayo, Díaz (33-Kuba) - Perušič, Schweiner (16-ČR) 2:1 (17, -15, 9), Galindo, Aguirre (40-Mex.) - Evandro, Arthur (9-Braz.) 2:0 (17, 18).

Ženy:

Skupina D:

Hermannová, Štochlová (21-ČR) - Bobadillaová, Valienteová (28-Par.) 2:1 (14, -17, 10).