Párová čtyřka lehkých vah získala na ME stříbrné medaile

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2018 14:59
Čeští reprezentanti nestačili jen na suverénní Italy a v neolympijské kategorii tak vylepšili výsledek z loňského šampionátu v Račicích, kde skončili třetí.
Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Milan Viktora a Jan Cincibuch, stříbrní z ME 2018 (Párová čtyřka lehkých vah)
Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Milan Viktora a Jan Cincibuch, stříbrní z ME 2018 (Párová čtyřka lehkých vah) | Foto: ČTK

Glasgow - Párová čtyřka lehkých vah Jan Cincibuch, Jan Vetešník, Milan Viktora, Jiří Kopáč získala v neolympijské kategorii stříbrné medaile na mistrovství Evropy ve veslování v Glasgow. Dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová obsadil ve finále páté místo a zlaté medaile z loňského šampionátu v Račicích neobhájil. Čtyřka bez kormidelníka dojela ve finále šestá.

Česká párová čtyřka nestačila jen na suverénní Italy a vylepšila tak výsledek z loňského šampionátu v Račicích, kde skončila třetí. Před rokem se na zisku cenného kovu podíleli tři ze současné posádky, jen Jana Hájka nahradil nový veslovod Cincibuch.

"Je to úplná pecka. Neměli jsme lehkou sezonu. Hrozně moc jsme trénovali a byli jsme na soustředěních," uvedl Jiří Kopáč. "Tady to vyšlo úplně perfektně. O málo jsme byli vepředu s Italy a dovezli jsme to tak až do cíle," popsal Kopáč a prohlížel si netradiční medaili ve tvaru trojúhelníku.

"Nechci se moc pochvalovat, pár medailí už doma mám a řekl bych, že tahle je jedna z nejhezčích. Je originální, je tam napsaná i naše disciplína, je moc pěkná," ocenil Kopáč nápad organizátorů.

S ohledem na nízký počet přihlášených lodí měli Češi od začátku jistou účast ve finále, v pátečním zkušebním závodu byli čtvrtí, dnes se jim ale dařilo lépe. V polovině trati byli ještě třetí, ale poté se posunuli na druhé místo a cílem projeli o více než sekundu dříve než bronzoví Nizozemci.

České skifařky mají na kontě vedle loňského zlata dva roky starý bronz a Antošová i další medaile, které získala dříve se svou sestrou Jitkou. Letošní sezona se jim ale zatím příliš nevydařila. Vstupovaly do ní se zpožděním zaviněným zraněním Antošové po pádu z kola. Tréninkové manko se projevilo i v Glasgow, kde už postup do finále byl úspěchem.

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek byl v semifinále šestý a v neděli je čeká finále B. To již dnes absolvovala párová čtyřka Miroslava Topinková, Alena Schejbalová, Helena Hlasová, Lucie Heranová, dojely páté a skončily tak poslední. Čtyřka bez kormidelníka Matěj Tikal, Matyáš Klang, Petr Melichar, Jakub Grabmüller dojela ve finále na posledním šestém místě.

Mistrovství Evropy ve veslování v Glasgow:

Muži:

Dvojka bez kormidelníka: 1. M. Sinkovič, V. Sinkovič (Chorv.) 6:26,42.

Čtyřka bez korm.: 1. Rumunsko 5:54,34, …6. ČR (Tikal, Klang, Melichar, Grabmüller) 6:08,34.

Párová čtyřka: 1. Itálie 5:41,92.

Párová čtyřka lehkých vah: 1. Itálie 6:01,01, 2. ČR (Cincibuch, Jan Vetešník, Viktora, Kopáč) 6:09,13.

Ženy:

Dvojskif: 1. Lefebvreová, Raveraová-Scaramozzinová (Fr.) 6:55,99, …5. L. Antošová, Fleissnerová (ČR) 7:03,29.

Dvojka bez korm.: 1. Beresová, Tilvescuová (Rum.) 7:15,53.

Párová čtyřka: 1. Polsko 6:20,92, …finále B: 5. ČR (Topinková, Schejbalová, Hlasová, Heranová) 6:47,01.

Čtyřka bez korm.: 1. Rusko 6:39,97.

Osma: 1. Rumunsko 6:08,98.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Muže, který při útoku na Kapitol házel po policistech věci, poslal soud na 44 měsíců do vězení

Americký soud odsoudil ke 44 měsícům vězení muže, který se účastnil útoku na Kapitol ze 6. ledna, informovala agentura Reuters. Nicholas Languerand po policistech házel předměty a svými činy se chlubil na sociálních sítích.

Obžaloba žádala pro Langueranda o sedm měsíců delší trest. Washingtonský okresní soudce John Bates prohlásil, že mírné snížení trestu je namístě s ohledem na osobní poměry muže, včetně jeho "extrémně obtížné a chaotické výchovy".

Když byl obžalovaný ještě dítě, jeho otec prý úmyslně zapálil přívěs, ve kterém byl se svou matkou, a málem je zabil. Soudci to během slyšení řekl dědeček Langueranda.

Languerand se v listopadu, kdy mu bylo 26 let, přiznal k jedinému obvinění z útoku na strážce zákona nebezpečnou zbraní. Úřady uvedly, že 6. ledna 2021 po policistech házel předměty, včetně oranžové dopravní zábrany, a jednomu z policistů vzal ochranný štít. Muž se poté útokem chlubil na sociálních sítích a sliboval, že příště se na místo vrátí s puškami. Policie ho zatkla v dubnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy