Micka je i na druhý pokus ve finále ME, zazářila i znakařka Baumrtová

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2018 19:58
"Jsem ráda, že se mi to povedlo. Super! Cítila jsem se dobře, byl to můj první start, takže to bylo takové trošku nervózní," řekla novinářům Baumrtová.
Jan Micka.
Jan Micka. | Foto: Milan Kammermayer

Glasgow - Plavec Jan Micka má zatím v Glasgow vysokou úspěšnost. Po doplňkové čtyřstovce, na níž skončil český kraulař šestý, v sobotu proměnil další start na patnáctistovce v další finálovou účast.

Ve Skotsku se dostal popáté v kariéře pod patnáctiminutovou hranici a věří, že v nedělním finálovém boji o medaile může atakovat český rekord, který loni na mistrovství světa v Budapešti stanovil časem 14:55,47 minuty.

Znakařka Simona Baumrtová vylepšila v rozplavbách český rekord na padesátce a i když byla v semifinále o 13 setin pomalejší, na postup do finále to stačilo. 

Micka se soustředil na obrátky

Micka při sobotním vystoupení zaplaval čas 14:58,94 minuty, přestože si byl vědom mnoha chyb. Zařadil je ale do svého výkonu vědomě. "Snažil jsem hlídat si celý závod obrátky, protože je jich na téhle trati strašně moc. A každá špatná znamená třeba vteřinu ztrátu. Bohužel po pětistovce mi hrozně začal docházet dech, začal jsem se cítit sevřený, takový docela špatný pocit," přiblížil závod v rozhovoru s novináři.

Musel si tak občas pomoci nádechy navíc. "A udělal jsem tak i nějaké chyby, ale naštěstí se mi i tak podařilo zaplavat dobře. Jsem sice tři vteřinky za osobákem, ale jsem ve finále, což je hlavní," radoval se Micka. "Navíc je to pod patnáct, za což jsem hrozně moc rád, to se neplave každý den. Pod patnáct jsem dosud plaval jen dvakrát v Londýně, na olympiádě v Riu, v Budapešti a teď, takže celkem popáté."

Věří, že záměrně chybovat bylo dobrým rozhodnutím, které mu pomohlo při dalších metrech dlouhé trati. "Vědomě jsem se rozhodil z tempa těmi 'předechy', protože mi pak začalo hrozně docházet a nechtěl jsem, abych dojel. K tomu, abych patnáctistovku úspěšně doplaval, jsem prostě na obrátkách musel udělat pár chyb, abych se nadechl, dostal kyslík do svalů a nezatuhl," vysvětlil Micka, i když mu bylo jasné, že jeho trenérka Jaroslava Passerová jásat zrovna nebude.

"Myslím, že asi nebyla moc nadšená… Na obrátkách mě to mohlo stát drahocenné vteřiny. Jenže v tu chvíli jsem na tom byl špatně, potřeboval se uklidnit a dát do pohody. Musel jsem proto udělat nějakou změnu, abych se dostal do komfortní zóny, v které se dá hodně dobře makat. Kdybych ty obrátky držel, tak by mi došlo, už se nerozjedu a plaval bych tam ještě teď," vysvětlil Micka.

Právě Passerová spolu s reprezentačním koučem Vlastimírem Pernou ho hnali za postupem signály, při nichž ona držela na tribuně v ruce desky a Perna šálu. "To znamená, že plavu pomalu, tak ať přidám," přiblížil Micka domluvenou signalizaci.

"Viděl jsem je už po stovce i dvou stovkách. A když jsem je pak viděl i ke konci, měl jsem nervy, že z toho bude špatný čas a dostanu vynadáno, ale je to pod 15 minut, za což jsem hrozně moc rád, protože to se neplave každý den a na každém závodě," uzavřel Micka.

Baumrtová poplave o medaile

Plavkyně Simona Baumrtová se na mistrovství Evropy probojovala do finále závodu na 50 metrů znak. V Glasgow dnes nejprve v rozplavbách vytvořila český rekord časem 27,78 sekundy, v odpoledním semifinále byla o 13 setin pomalejší, ale na postup do boje o medaile jí to stačilo.

Finále poplave v neděli i kraulař Jan Micka, který obsadil v rozplavbách na 1500 metrů šesté místo časem 14:58,94. Program druhého finálového dne ozdobili světovými rekordy Brit Adam Peaty na 100 metrů prsa a Rus Kliment Kolesnikov na 50 metrů znak.

Baumrtová ve Skotsku potvrdila roli spolufavoritky a při triumfu ve své rozplavbě ubrala z vlastního národního maxima z loňska 11 setin. "Dát si osobák na velké akci je skvělé," pochvalovala si šestadvacetiletá chomutovská plavkyně.

V semifinále dohmátla Baumrtová ve svém závodě třetí, tentokrát za loňským časem z Říma o dvě setiny zaostala a těsně jí unikl přímý postup. Z druhé osmičky uchazeček o finále ji ale předstihly jen tři a mohla se začít těšit na nedělní závod.

"Je to super, jsem moc ráda. Chtěla jsem to ještě malinko vylepšit, co se týká času, ale super. Jela jsem sem do Glasgow s cílem dělat osobáky a finále, teď už mám oboje, takže můžu jet domů," prohlásila s nadsázkou Baumrtová, kterou čeká v neděli finále krátce po čtvrt na osm večer SELČ.

Nejrychlejším časem postoupila Britka Georgia Daviesová (27,46), jež dopoledne vytvořila evropský rekord časem 27,21.

Její krajan Peaty se jako první na šampionátu postaral o zápis do světových historických tabulek. Třiadvacetiletý prsařský suverén dohmátl v čase rovných 57 sekund a vylepšil vlastní maximum z předloňských olympijských her v Riu de Janeiro o 13 setin.

Pětinásobný mistr světa obhájil zlatou medaili a získal už osmý titul evropského šampiona v kariéře. Britové v disciplíně slavili double, protože se ztrátou více než půldruhé sekundy dohmátl jako druhý James Wilby.

Teprve osmnáctiletý junior Kolesnikov poté vymazal z čela historických tabulek po dlouhých devíti letech Brita Liama Peacocka. Časem 24,00 z jeho výkonu ubral čtyři setiny.

Dva tituly během odpoledne vybojovala švédská hvězda Sarah Sjöströmová. Ovládla kraulařskou padesátku i stovku motýlkem.

Mistrovství Evropy v plaveckých sportech v Glasgow:

Bazénové plavání:

Muži:

100 m prsa: 1. Peaty 57,00 - světový rekord, 2. Wilby (oba Brit.) 58,54, 3. Čupkov (Rus.) 58,96, …v rozplavbách 49. Chrápavý (ČR) 1:03,77.

50 m znak: 1. Kolesnikov (Rus.) 24,00 - světový rekord, 2. Glinta (Rum.) 24,55, 3. Ryan (Ir.) 24,64, …v rozplavbách 39. Franta (ČR) 26,26.

Ženy:

50 m v. zp.: 1. Sjöströmová (Švéd.) 23,74, 2. Blumeová (Dán.) 23,75, 3. Kromowidjojová (Niz.) 24,21, …v semifinále 12. Apostalon 25,22, v rozplavbách 26. Kolářová (obě ČR) 25,77.

800 m v. zp.: 1. Quadarellaová (It.) 8:16,35, 2. Késelyová (Maď.) 8:21,91, 3. Jegorovová (Rus.) 8:24,61.

100 m mot.: 1. Sjöströmová (Švéd.) 56,13, 2. Čimrovová (Rus.) 57,30, 3. Di Liddová (It.) 57,58, …v rozplavbách 21. Svěcená (ČR) 1:00,02.

Smíšená štafeta:

4×200 m v. zp.: 1. Německo (Heidtmann, Mühlleitner, Foosová, Bruhnová) 7:28,43, 2. Rusko 7:29,37, 3. Británie 7:29,37.

Semifinále s českou účastí:

Ženy:

50 m znak: 1. Daviesová (Brit.) 27,46 (v rozplavbě 27,21 - evropský rekord), …6. Baumrtová 27,91 (v rozplavbě 27,78 - český rekord).

Synchronizované plavání:

Družstva - volný program: 1. Rusko 97,0333, 2. Ukrajina 94,6000, 3. Itálie 92,2333.

 

Právě se děje

Další zprávy