reklama
 
 

Padlo tabu: Finsko kraluje florbalu, Švédsko prohrálo

14. 12. 2008 18:28
Švédsko - Finsko 6:7 PP

Praha - Florbal má nového krále. Švédsko na trůnu střídá jiná severská velmoc - Finsko, které v nedělním finále mistrovství světa dokázalo právě favorizované "Tre Kronor" porazit.

Blízko světovému titulu byli florbalisté Finska už před dvěma lety ve Stockholmu. Nad domácí reprezentací tehdy vedli dvakrát o tři branky, nakonec ale v prodloužení podlehli a získali jen stříbro.

Tentokráte si svůj sen konečně splnili. Ve finálovém zápase sedmého šampionátu v historii vedli už o čtyři branky a i když Švédové dokázali skóre otočit a ještě pět minut před koncem duelu měli navrch o dva góly, nakonec se radovali Finové.

Čtěte dále: Florbalisté smutní. Češi přišli o bronz v prodloužení

Nabuzení vyzyvatelé vstoupili do zápasu lépe a už po 61 vteřinách překonal tečí Sjögrena Kavekari. To ale nebylo ze strany "věčně druhých" zdaleka vše.

Švédové byli dvakrát vyloučeni a obě přesilové hry dokázal jejich soupeř využít. Aby toho nebylo málo přidal v 16. minutě čtvrtý gól Koskelainen a šestinásobní mistři světa byli na ručník.

Odešel brankář a Švédové se zvedli

Na nepříznivý stav zareagovali oddechovým časem a střídáním brankáře. I když v první třetině mohli ještě několikrát inkasovat znovu, stav už se neměnil.

A do druhé dvacetiminutovky jako by na straně Švédů nastoupilo zcela jiné mužstvo. Hned v první minutě snížil aktivní Djurling a v polovině třetiny už to bylo zásluhou kapitána Jihdeho pouze o dvě branky.

Na přesilovkový gól svého spoluhráče navázal záhy i Calebsson, jenž z otočky překvapil do té doby výborného Toivoniemiho.

Finům tak po čtyřiceti minutách zbyl z vysokého náskoku jen jeden gól a situace začala připomínat dva roky staré finále, kdy také dvakrát vedli o tři branky, ale nakonec triumfovali v prodloužení Švédové.

Srovnáno bylo už po šesti minutách třetí části hry. Helgesson nabil obránci Eskelinenovi a ten propálil vše, co mu stálo v cestě.

V polovině třetiny už byl obrat zásluhou Djurlinga dokonán kompletně. Švédský kanonýr se na turnaji trefil už pojedenácté.

Zase muselo rozhodnout prodloužení

O chvíli později navíc vyzval ke skórování i Jihdeho a kapitán obhájců titulu ukázal, že je právem označován za nejlepšího florbalistu světa. Byť předtím v pěti zápasech vstřelil pouhou jednu branku, ve finále patřil už k hlavním postavám svého celku.

Finové ale zbraně nesložili. Nejdříve zápas zásluhou přesilovkové trefy Vänttinena zdramatizovali a snížili znovu na rozdíl jediného gólu, pak sice Mika Kohonen neproměnil trestné střílení, ale z následné početní výhody dokonce stav srovnali.

Stejně jako před dvěma lety muselo o držiteli zlatých medailí rozhodnout až prodloužení. Tentokráte se ale radoval jiný tým.

O přerušení hegemonie Švédů a o premiérovém titulu Finska rozhodl v šesté minutě nastavení Tiitu, který se po rychlém brejku trefil do prázdné brány a odstartoval bílomodré oslavy, které se pak zbarvily do černé.

Výsledek:
Švédsko - Finsko 6:7 PP (0:4, 3:0, 3:2 - 0:1)
Branky a nahrávky:
21. Djurling (Quist), 31. Jihde (Quist), 34. Calebsson (Eskelinen) 46. Eskelinen (Helgesson), 50. Djurling (Kranberg), 52. Jihde (Djurling) - 2. Kavekari (Järvi), 11. Hyvärinen (Mika Kohonen), 15. Vänttinen (Hyvärinen), 16. Koskelainen (Hyvärinen), 55. Vänttinen (Mika Kohonen), 56. Vänttinen (Järvi), 66. Tiitu (Hyvärinen)
Diváci: 14208
Švédsko: Sjögren (16. Ramsin) - Samuelsson, Kranberg, Fischerström, Eskelinen, Wallgren, Anderson, Quist - Jihde, Djurling, Nilsson - Calebsson, Emanuelsson, Svensson - Helgesson, Johansson, Gillek
Finsko: Toivoniemi - Vehkahoja, Kivilehto, Lehti, Kaavekari, Punkari - Tiitu, Kohonen Mika, Kohonen Mikko - Järvi, Forsten, Manner - Hyvärinen, Jussila, Vänttinen - Koskelainen, Kukkola, Järvinen

autor: Jiří Šidliák | 14. 12. 2008 18:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama