Oxford vs. Cambridge je bitvou národů

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 4. 2007 10:05
Londýn - Favorizovaná posádka Cambridge vyhrála již 153. univerzitní veslařskou regatu proti Oxfordu. Závod se konal v sobotu na řece Temži.
Veslaři z Cambridge se radují z vítězství.
Veslaři z Cambridge se radují z vítězství. | Foto: Reuters

Tradiční závod má obrovskou prestiž, členy posádky bývají i zkušení borci s tituly mistrů světa. Ovšem také oni řadí  univerzitní klání  k vrcholům své kariéry a pokládají ho za jeden z nejtěžších závodů kariéry.

Oxford většinu letočního závodu vedl, ovšem větší a silnější posádka Cambridge se po tvrdém boji dostala v závěru do čela a pro svou univerzitu vybojovala první vítězství od roku 2004.

"Domnívám se, že šlo o nejtvrdší závod, jaký jsem kdy jel,"  svěřil se britské televizi ITV cambridgeský veslař Thorsten Engelmann. "Trochu mě překvapily první dvě míle, které byl  opravdu rychlé. Ale zvládli jsme to parádně a vyhráli," dodal spokojeně pětadvacetiletý závodník.

• Co na tiket, velikonoční fotbal především
    BettingCentrum.cz radí sázkařům

Englemann je zkušeným veslařem, mistrem světa spolu s německou osmičlennou posádkou. Se svými 110,8 kg byl také nejtěžším mužem regaty.

Nicholas Brodie, Velká Británie

Světovým šampionem je i jeho kolega, Kristopher McDaniel, jenž si pro zlatou medaili dojel pro změnu v dresu Kanady. I on přiznal, že náročnější závod ve své kariéře neabsolvoval.

Chorvatský člen oxforské posádky Ante Kusurin vyjádřil obtížnost souboje lapidárně: "Umřeli jsme tu, nechali jsme tu svá srdce. Bojovali jsme až do konce, dělali jsme co jsme mohli. Jsem na své kolegy pyšný."

Cambridge nyní vede sérii 79:73. Roku 1877 došlo na tzv. "mrtvý závod". Temže i letos zažila "Závod náhradníků". V něm zvítězila potřetí za sebou cambridgeská posádka.

Na počátku byli dva Karlové

Myšlenka veslařského klání mezi univerzitami Oxford a Cambridge vzešla od dvou přátel - Charlese Merivalea, studenta Cambridge, a Charlese Wordswortha, synovce básníka Williama Wordswortha, jenž studoval na Oxfordu.

První závod se jel v březnu 1829, když Cambridge vyzval Oxford. Tradiční střetnutí na Temži přetrvalo dodnes, přičemž vyzyvatelem je vždy poražená posádka z minulého roku.

Podoba střetnutí zůstala zachována, pouze přibylo publika. Břehy Temže podle oficiálních stránek závodu www.theboatrace.org pravidelně obklopuje na 250 000 diváků.

Klání veslařů z Oxfordu a Cambridge patří k tradičním obrázkům na Temži již od roku 1829. | Foto: Reuters

Podle těchto stránek sledovalo loňský televizní přenos ITV 7,2 milionů lidí ve Velké Británii, každý rok  ho pak po celém světě sleduje na 100 milionů diváků.

Být tak členem posádky

Každé září se na obou univerzitách sejde kolem čtyřiceti potenciálních veslařů a kormidelníků  a snaží se, aby si právě oni zajistili místo v lodi. Do prosince jich zbude kolem 25.

Trenéři pak sestaví dvě posádky a otestují v závodech jejich schopnosti. Na začátku jara oznámí složení prvního ("Blue Bloat") a rezervního týmu.

Každý závodník musí vedle studia zvládnout každodenní trénink od září do dubna. Závodu se mohou zúčastnit pouze studenti  Oxfordu či Cambridge.

Příští měření sil se koná 29. března 2008.