Se Šarapovovou ukončila kvůli dopingu spolupráci i OSN

ČTK ČTK
15. 3. 2016 17:22
Ruská tenistka Maria Šarapovová přišla poté, co se provalil její doping, o řadu sponzorů. Dnes s ní spolupráci nově přerušila i Organizace spojených národů, se kterou bývalá světová jednička spolupracovala od roku 2007.
Maria Šarapovová
Maria Šarapovová | Foto: Reuters

New York - Kvůli dopingovému nálezu ukončila Organizace spojených národů spolupráci s ruskou tenistkou Marií Šarapovovou. Bývalá světová jednička a vítězka pěti grandslamů byla velvyslankyní dobré vůle Programu OSN od roku 2007.

Osmadvacetiletá Šarapovová před týdnem oznámila, že během lednového Australian Open byla pozitivně testována na nově zakázanou látku meldonium. Spolupráci s ní poté ukončili někteří významní sponzoři a dnes i OSN. "S ohledem na její nedávné oznámení jsme pozastavili její roli velvyslance i veškerých plánovaných aktivit, dokud bude pokračovat vyšetřování," uvedla OSN.

Práce ruské tenisové hvězdy byla zaměřena především na pomoc přeživším havárie jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy