Olympijský vítěz Valenta ukončil kariéru

SportPlus, ČTK
3. 5. 2007 10:23
Praha - Olympijský vítěz ze Salt Lake City 2002 v akrobatickém lyžování Aleš Valenta se rozhodl ukončit kariéru.

Oznámil to na čtvrteční tiskové konferenci v Praze. Čtyřiatřicetiletý Valenta, který se v posledních sezonách Světového poháru výrazněji neprosazoval, končí kvůli vleklým zdravotním problémům, ale více času chce také věnovat rodině.

"Kdybych byl zdravý, tak by to rozhodování možná bylo složitější, ale teď šlo spíš o nutnost. Lékaři mi doporučili, že by se pokračování v další kariéře mohlo v budoucnu negativně projevit," uvedl Valenta.

O konci kariéry intenzivně přemýšlel už po skončení minulé sezony. "Ta sezona pro mě byla hodně protrpěná. Cítil jsem, že v mém věku vyšlápnu jinou cestou než tou sportovní. Mé rozhodnutí určitě potěší rodinu," řekl.

Valenta se v budoucnu hodlá věnovat ve svém sportu práci rozhodčího a rád by v této pozici jel i na příští zimní olympijské hry do Vancouveru v roce 2010.

Aleš Valenta získal své olympijské zlatov Salt Lake City skokem, který do té doby nikdo nepředvedl. Trojné salto s pěti vruty ve druhém kole rozhodlo vyrovnanou soutěž a odsunulo ostatní závodníky do role užaslých pozorovatelů.

Hlavně díky zlaté olympijské medaili se stal akrobat i vítězem ankety Sportovec roku 2002. Na trůnu tehdy vystřídal čtyřnásobného vítěze, oštěpaře Jana Železného.