Olympiakos dál vládne Evropě. Ve famózním finále udolal Real

13. 5. 2013 1:50
Basketbalisté Olympiakosu Pireus ve finále Euroligy porazili Real Madrid 100:88. Jsou tak po Splitu a Maccabi Tel Aviv teprve třetím týmem, který v novodobé historii soutěže dokázal obhájit titul.
Olympiakos porazil ve finále Euroligy Real Madrid a obhájil loňský titul
Olympiakos porazil ve finále Euroligy Real Madrid a obhájil loňský titul | Foto: Reuters

Londýn - Basketbalisté Olympiakosu Pireus ve finále Evropské ligy v Londýně porazili Real Madrid 100:88. Jsou tak po Splitu a Maccabi Tel Aviv teprve třetím týmem, který v novodobé historii soutěže dokázal obhájit titul.

Společně s dalším řeckým celkem Panathinaikosem tak ovládl pět z posledních sedmi ročníků.

Hlavní zásluhu na vítězství měl s 22 body Vassilis Spanoulis, který byl ještě před Final Four vyhlášen nejužitečnějším hráčem soutěže. Dalších 20 bodů přidal Acie Law. Realu nepomohlo ani 21 bodů Rudyho Fernandeze.

Real, který v semifinále vyřadil svého rivala Barcelonu a věřil v devátý titul, na který čeká od roku 1995, přitom začal velmi dobře a první čtvrtinu vyhrál o 17 bodů. Jenže ve druhé části zahájil Olympiakos velkou stíhací jízdu a o poločase už to bylo jen o čtyři body.

A po pěti minutách druhé půle už vedl řecký celek o šest bodů. Real sice ještě několikrát srovnal, ale nepodařila se mu větší bodová šňůra. Naopak Olympiakos v poslední čtvrtině předvedl sedmi- a devítibodový trhák, odskočil a v poklidu dovedl zápas k vítězství. Nedopustil tak drama jako v minulé sezoně, kdy ve finále s CSKA v závěru senzačně otočil zápas a vyhrál 62:61.

CSKA Moskva se tentokrát musel spokojit jen se třetím místem, když po semifinálové porážce s Olympiakosem předčil v duelu o bronz Barcelonu po vyrovnaném souboji v poměru 74:73.