Praha, Londýn - Ve dvě hodiny odpoledne odlétá český paralympijský tým z letiště ve Kbelích vládním speciálem do Londýna. Paralympionici se již v úterý shromáždili v pražském hotelu Don Giovanni, aby se poprvé všichni z týmu sešli, doladili poslední organizační nezbytnosti, dostali zbytek sportovního oblečení a zúčastnili se tiskové konference i dalšího setkání se zástupci médií.
„Tisková konference se podařila, zúčastnilo se jí více novinářů než při předchozích paralympiádách,“ shodli se předsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová, Luboš Koželuh jako zástupce marketingové agentury Premier Sports, a Jakub Bažant, sportovní redaktor České televize, který tiskovou konferenci moderoval.
O medailích se nemluví, všichni trénují jak blázni
Všichni z pětice sportovců, kteří byli vybráni, aby na tiskové konferenci zastupovali zbývajících 42 sportovců, se shodli na tom, že si Letní paralympijské hry v Londýně chtějí užít. O zisku medailí se však nechtělo moc mluvit Evě Kacanu, Markétě Sidkové, Janu Povýšilovi, Ivanu Karabcovi ani Jiřímu Bouškovi. Všichni se shodli na tom, že konkurence od Pekingu obrovsky vzrostla. To potvrzuje i Jan Povýšil: „Konkurence, která přijede na plavání, je neuvěřitelná. Od roku 2008 se to hodně změnilo, lidi úplně zešíleli a trénují jako blázniví. Bude hrozně těžké letos obhájit cokoli, co se týče bazénů.“
Rostoucí konkurenci potvrdil i stolní tenista Ivan Karabec: „Je tam spousta nových a mladších hráčů, takže bude moc těžké dosáhnout na stupně vítězů, ale příprava byla určitě dobrá, takže věřím, že zabojujeme a půjde to.“
Lukostřelba - zlatá obhajoba
V obhajobu 27 pekingských medailí nejvíce věří lukostřelec David Drahonínský, který na předchozí paralympiádě získal zlato. „Pokud zůstaneme nohama pevně na zemi, zase domů přivezeme placky,“ prohlásil David. Letos jede o devět sportovců méně, než odjelo do Číny. I proto bude obhajoba 16. místa v pořadí národů obtížná. „Je to určitý hendikep, ale s tím se nedá nic dělat, jestliže nemáme přidělenou kvótu a nemůžeme naplnit výpravu dle svých představ, bohužel. Je pravda, že když je nějaká obrovská země jako třeba Čína, a k tomu má hodně peněz, může na klasifikační závody poslat víc lidí a pak dostane vyšší kvótu, než jak je tomu u nás,“ říká Alena Erlebachová. „Svět se řítí dopředu obrovským tempem. My jsme rádi, když držíme standardní kvalitu v našich sportech,“ doplnil předseda přípravného štábu Jaroslav Křeček.
Reprezentanti se také těší na kvalitní sportoviště. Jako jediný z Čechů si svůj lukostřelecký stadion už vyzkoušel David Drahonínský. „Těším se na krásný londýnský velodrom, který má předpisových 250 metrů. Náš tréninkový v Motole má metrů jen 150, což by mohlo být velkou výhodou v team sprintu,“ prohlásil Jiří Bouška.
4200 sportovců z 166 zemí
Paralympiády se letos zúčastní 4200 sportovců ze 166 zemí v 21 sportech. Po dlouhé dvanáctileté přestávce mohou startovat i intelektuálně znevýhodnění sportovci, v české výpravě jsou s tímto handicapem dvě reprezentantky, atletka Veronika Skuhrovská a plavkyně Adéla Míková.
Paralympiáda oficiálně začíná 29. srpna slavnostním ceremoniálem a potrvá do 9. září. Ještě před začátkem mají londýnské hry jeden unikát, kterým jsou vyprodané lístky. Informace o průběhu her a výsledcích Čechů se můžete dozvědět každý den na rozhlasové stanici Radiožurnál v pořadu Sportžurnál a případně v přímých vstupech. V ČT se sestřihy o paralympiádě budou vysílat v hlavní sportovní relaci Branky, body, vteřiny a také v přibližně hodinových sestřizích, které budou vysílány každý den po 21. hodině.