OBRAZEM: Takhle se dělá světový rekord

Ondřej Besperát
28. 6. 2007 10:00
Etiopská legenda uběhla za hodinu 21 km a 285 metrů
Haile Gebrselassie dokázal překonat šestnáct let starý rekord Mexičana Artura Barriose v hodinovém běhu na stadionu. Za 60 minut uběhnout 21 285 metrů, tedy téměř o 200 metrů více. | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Etiopský vytrvalec Haile Gebrselassie překonal na hvězdně obsazeném mítinku Zlatá tretra světový rekord na 20 km i v hodinovce. Další favoritce - Rusce Jeleně Isinbajevové - se ve skoku o tyči nedařilo. Svůj závod vyhrála, ale pouze výkonem 4,66 metru.

Etiopskému rekordmanovi přiběhl gratulovat a krystalovou tretru předal premiér Mirek Topolánek. | Foto: Ondřej Besperát

Další pokus o světový rekord byl očekáván v běhu na pět kilometrů žen. Messeret Defarová jej před 14 dny v Oslo dokázala zlepšit o osm vteřin. V Ostravě vyhrála časem 14:30.18. Rekord to nebyl, ale nejlepší výkon mítinku tím zlepšila o více než půl minuty. | Foto: Ondřej Besperát

V ženské soutěži ve skoku o tyči zůstaly záhy po základní výšce jen dvě závodnice - Češka Kateřina Baďurová a Ruska Jelena Isinbajevová (v pozadí). | Foto: Ondřej Besperát

Kateřina Baďurová překonává laťku ve výšce 4,66 metru a ustavuje tak nový český rekord. | Foto: Ondřej Besperát

Hlavní hvězdě mítinku se v Ostravě nedařilo. Jelena Isinbajevová z Ruska si na poslední pokus nechala nastavit laťku do výšky 4 metry 90 centimetrů. Neuspěla. | Foto: Ondřej Besperát

Dva nejlepší světoví koulaři - Reese Hoffa (zády) a Christian Cantwell - se hecují během soutěže v hodu koulí. Vyhrál Hoffa výkonem 21,77 metru. | Foto: Ondřej Besperát
Světová rekordmanka Jelena Isinbajevová se připravuje k dalšímu pokusu ve skoku o tyči. | Foto: Ondřej Besperát
Jelena Isinbajevová po jednom z nevydařených pokusů.
Jelena Isinbajevová po jednom z nevydařených pokusů. | Foto: Ondřej Besperát
Vytrvalec Craig Mottram s cenou pro vítěze Memoriálu Emila Zátopka. Australan dokázal pět kilometrů zaběhnout za 13:04.97, což je druhý nejlepší letošní čas. | Foto: Ondřej Besperát

DALŠÍ FOTO V GALERII ZDE

Roman Šebrle a Barbora Špotáková zdraví diváky během zahajovacího ceremoniálu mítinku. Šebrle startoval v závodě na 110 metrů překážek, Špotáková hodem dlouhým 64,94 metru vyhrála soutěž oštěpařek. | Foto: Ondřej Besperát

O drama v závěru mítinku se postaral Australan Craig Mottram, když v memoriálu Emila Zátopka na pět kilometrů dokázal porazit všechny keňské a etiopské běžce. | Foto: Ondřej Besperát