O evropský titul se utká Maccabi a CSKA

ČTK
28. 4. 2006 22:40
Praha - O evropský klubový titul si v neděli zahrají basketbalisté Maccabi Tel Aviv a CSKA Moskva.
Maceo Baston z Maccabi Tel Aviv brání Serkana Erdogana z Tau Ceramica během EuroLeague Final Four v Praze. | Foto: Reuters

Po podvečerním triumfu Maccabi zvítězil v dnešním druhém semifinálovém utkání v pražské Sazka Areně ruský celek nad FC Barcelona 84:75.

V prvním pražském semifinále v Sazka Areně porazil izraelský velkoklub španělské soupeře z týmu Tau Cerámica 85:70. V nedělním finále se Maccabi utká s vítězem večerního duelu FC Barcelona - CSKA Moskva.

Tau se dnes vůbec nepovedla odplata za loňskou finálovou prohru. Izraelský velkoklub, který v české metropoli doprovází na deset tisícovek impulzivních fanoušků, od začátku suverénně kráčel za postupem.

Vítězové se i dnes mohli kromě výrazně lepší obrany spolehnout na kanonýra Anthonyho Parkera, který v rozhodujícím trháku ve druhé čtvrtině své mužstvo podržel neomylnými střeleckými pokusy a potvrdil pověst možná nejlepšího hráče soutěže. Parkerovi však zdatně sekundoval i nejlepší střelec utkání Baston.

Parker tak v přímém souboji předčil pivota Tau Luise Scolu. Argentinský vítěz poslední olympiády v Aténách sám na vše nestačil, přes výtečnou obranu Vujčiče a Bastona se prosazoval jen stěží a spoluhráči jej v útočné fázi dostatečně nepodpořili.

Zápas byl vyrovnaný jen do 12. minuty, kdy se Tau přiblížilo na dvoubodový rozdíl (22:24). Pak se Maccabi povedla devítibodová šňůra, od které se izraelský šampion odrazil k hlavnímu trháku.

Zápas už v poločase ztratil na dramatičnosti, Maccabi vedlo o 19 bodů a neúnavně povzbuzující izraelští fanoušci spustili v Sazka Areně v bouřlivém žlutomodrém kotli oslavné chorály. Jejich miláčci jim na palubovce udělali radost i na startu třetí desetiminutovky, když sedmiminutový úsek vyhráli v poměru 17:5. Rozdíl mezi oběma týmy chvílemi přerostl i potupnou třicetibodovou hranici, Tau se vzpamatovalo až v závěru, když Maccabi viditelně polevilo.

Výsledek - semifinále:
Maccabi Tel Aviv - Tau Cerámica 85:70 (24:17, 51:32, 73:48).
Nejvíce bodů: Baston 20, Parker 19, Vujčič 16, Burstein 12 - Scola 17, Hansen 15, Kornel 12, Erdogan 12. Rozhodčí: Brazauskas (Lit.), Koukoulekidis (Řec.), Belosevič (SČH). Trestné hody: 13/12 - 7/4. Fauly: 15:17. Trojky: 7:4. Diváci: 16.805.

CSKA vybojovalo postup v dramatickém finiši

Duel mezi CSKA Moskva a Barcelonou byl dlouho na vážkách a o triumfu ruského klubu se rozhodovalo až v závěrečné pětiminutovce. Smutní basketbalisté Barcelony tak nenapodobili úspěch svých kolegů fotbalistů, kteří si ve středu zajistili účast ve finále Ligy mistrů. Naopak CSKA může živit sen o historicky prvním vítězství v Evropské lize od roku 1971.

Přitom Katalánci rozehráli bitvu s CSKA výborně a především díky vysoké úspěšnosti střelby vedli v 17. minutě už o jedenáct bodů (30:19). Armádní klub z Moskvy se ale nevzdal a hlavně díky trojici Papalukas, Holden a Smodiš se vrátil zpět do hry.

Řecký mistr Evropy z loňského září Papalukas znamenitě dirigoval hru a navíc ukázal i skvělé střelecké schopnosti, postupně se rozehrál i Holden, který Barcelonu nahlodal pěti úspěšnými trojkami. Dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny CSKA vyrovnal a pak šel poprvé v zápase i do vedení.

Vítězové Euroligy z roku 2003 z Barcelony ještě dokázali stáhnout osmibodové manko a pět minut před koncem díky šestibodové šňůře srovnali, ale to bylo z jejich strany vše.

Jejich tahoun Williams sice ještě minutu a půl před koncem snížil na 72:75, ale zbytečné ztráty v útoku se pak Kataláncům staly osudnými. Hráči CSKA v závěru zachovali klid i při trestných hodech a o vítězství se už připravit nenechali. Částečně tak napravili selhání z loňska, kdy ve Final Four skončili až na posledním, čtvrtém místě.

CSKA Moskva - FC Barcelona 84:75 (15:20, 34:38, 57:52).
Nejvíce bodů:
Papalukas a Holden po 19, Smodiš 17, Langdon 13 - Williams 24, Thornton 15, Navarro 10. Rozhodčí: Jungebrand (Fin.), Zavlanos (Řec.), Facchini (It.). Trestné hody: 44/34 - 17/13. Fauly: 21:34. 5 chyb: Fucka (Barcelona). Trojky: 6:10. Diváci: 16.805.