Ve finálovém utkání na šampionátu v Japonsku porazily 30:29 Španělsko gólem Lois Abbinghové ze sedmimetrového hodu těsně před koncem a vedle zlatých medailí si zajistily účast na olympijských hrách v Tokiu.
Oranjes pod vedením francouzského trenéra Emmanuela Mayonnadeho zkompletovaly na MS sbírku po stříbru z předminulého šampionátu v Dánsku a bronzu z posledního finálového turnaje v Německu. Třetí v Kumamotu skončily olympijské šampionky Rusky po výhře nad Norskem 33:28.
Do finále vstoupily lépe Španělky, které rovněž usilovaly o první titul v historii, ale ještě v první půli přišly o čtyřgólový náskok. Po změně stran pro změnu Nizozemky získaly pětibrankové vedení, jenže v poslední minutě z něj nebylo nic.
Za stavu 29:29 mohly dokonce Španělky dokonat obrat, ale akci nezakončily a následnou snahu zabránit nizozemské brankářce v rozehrání vyhodnotily rozhodčí jako porušení pravidel, hráčku vyloučily a nařídily sedmičku. Abbinghová jedinou nizozemskou "penaltu" v zápase proměnila a Španělkám vypršel čas.
Bronzové medaile v Kumamotu vybojovaly hráčky Ruska po vítězství 33:28 nad norskými obhájkyněmi stříbra. Sborná získala na MS první cenný kov od posledního titulu v roce 2009. Seveřanky skončily pod stupni vítězů po dvou úspěšných šampionátech, na nichž hrály finále. Ten předminulý v Dánsku opanovaly.
Čtyřnásobné mistryně světa a úřadující olympijské šampionky Rusky si částečně vynahradily zklamání z páteční semifinálové porážky 32:33 od Nizozemska. Byl to na turnaji v Japonsku jejich jediný nezdar, ostatních devět zápasů vyhrály.
Mistrovství světa házenkářek v Kumamotu (Japonsko):
Finále:
Nizozemsko - Španělsko 30:29 (16:13)
Nejvíce branek: Polmanová 9, Abbinghová 7/1, Snelderová 5 - Cabralová 7/1, Lópezová 6, Fernándezová 5/1.
O 3. místo:
Rusko - Norsko 33:28 (18:15)
Nejvíce branek: Vjachirevová 9/3, Makejevová a Managarovová po 4 - Arntzenová 7, Oftedalová 7/3, Auneová 4.