Než vyrazím na lyžařskou túru

Michal Bulička
9. 11. 2008 10:11
Praha - Odjet do hor a se svými kamarády vyrazit na túru. To je samozřejmě možné, pokud jste dostatečně zkušení a vládnete určitými dovednostmi.
Foto: Michal Bulička

Jít na túru v zimních horách je totiž oproti letnímu období o něco náročnější. Zima přináší kromě chladného prostředí i další nebezpečí, především laviny.

Odpovídající vybavení

Základem je, aby všichni členové skupiny měli kvalitní, bezchybně fungující vybavení. Důležité je dostatečně teplé funkční oblečení, které nepromokne ani neprofoukne. V batohu máme rezervní rukavice, ponožky a flísku.

Často bývá podceňované tzv. nouzové vybavení. Samozřejmostí je lavinový vyhledávač, zvaný "pípák", sněhová lopata a lavinová sonda.

Nemít byť jedinou část této trojice, případně s nimi neumět zacházet je doslova hazardem. V případě stržení lavinou rozhodují právě tyto pomůcky o přežití.

Lavinová prevence

Největším nebezpečím zimních hor jsou laviny. Poměrně složitým způsobem určují týmy expertů na každý den pro každý region lavinovou předpověď, která je klasifikována pěti stupni.

 Míra nebezpečí se však lokálně může lišit, a proto z hlediska lavinového nebezpečí musíme posuzovat každý svah jednotlivě. Slouží k tomu různé postupy, dalo by se říci strategie.

Foto: Michal Bulička

V lavinovém terénu se musíme chovat zodpovědně, tedy organizovaně. Skupina dodržující standardní pravidla bezpečného chování má mnohonásobně větší šanci než parta neukázněných chaotiků.

Túry je potřeba plánovat

Lavinová prognóza a předpověď počasí tvoří s informacemi ke zvolené túře základ pro plánování túry. Trasu zvolené túry musíme teoreticky dokonale znát už večer před túrou.

Zvolit klíčová místa na trase, odhadnout taktiku jejich překonání, terénu přizpůsobit vybavení a především reálně odhadnout, zda členové skupiny plánovanou túru zvládnou.

Během túry je důležité konfrontovat předpoklady se skutečností a chování na túře přizpůsobit panujícím podmínkám, popř. zvolit některou z předem připravených variant.

Jen zkušený horal dokáže správně volit optimální stopu. Tedy využívat co nejbezpečnější části terénu, nevolit moc strmou a tedy únavnou stopu.

Orientace na túře

Vedoucí skupiny musí být zdatný v orientaci. Bezvadná práce s mapou a buzolou, umění najít dané místo v terénu přesně na mapě a v poslední době i ovládání navigačního přístroje GPS jsou základní dovednosti.

Foto: Michal Bulička

V případě zvratu počasí je GPS prakticky jedinou seriózní pomůckou, která může dovést skupinu bezpečnou cestou do chaty.

Organizační schopnosti

Každá skupina sebelepších kamarádů musí mít ve svém středu jednoho, který na sebe vezme odpovědnost a řídí co nejzodpovědněji činnost celé party. K tomu je potřeba řada znalostí a dovedností.

Jen dostatečně kompetentní člověk může vést skupinu bezpečně. Řadu cenných znalostí, dovedností a zkušeností můžete získat na různých kursech.

Pokud mezi vámi nikdo kompetentní, obraťte se na horské vůdce, kteří se na túrách postarají o vaši bezpečnost.

Michal Bulička - autor je šéfredaktorem metodických novin info@hudy, redaktorem SNOW pro skitouring a v Rakousku úspěšně završil státní zkouškou vzdělání Instruktor skialpinismu a Instruktor vysokohorských túr.

 

Právě se děje

Další zprávy